Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Międzywodzie i Woliński Park Narodowy

Międzywodzie i Woliński Park Narodowy
fot.: 7alaskan / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Daje to piękne widoki, możliwość pójścia na jagody, czy grzyby w sezonie ich wzrostu, jak również świeży i pachnący dodatek do nadmorskiego klimatu.

Niegdyś w Międzywodziu znajdowała się przystań morska, a było to w latach 1992 do 2000.  Co ważniejsze w latach 1974 – 2005 letnisko posiadało status uzdrowiska, czyli spełniało wymogi potrzebne do prowadzenia rehabilitacji oraz lecznictwa. Warunki naturalne jakie były zachowane na terenie Międzywodzia sprzyjały leczeniu z chorób dotyczących narządów ruchu, schorzeń reumatologicznych, a także wyznaczono kierunek lecznictwa usprawniająco – klimatyczny. O klimacie nadmorskim słów tyle już padło, że każdy wie jakie dobrodziejstwa z niego płyną  choćby dla układu oddechowego człowieka oraz o tym, że lekarze zalecają przyjeżdżać tutaj choć raz do roku osobom, w tym małym dzieciom, którzy często zapadają na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych.

Sosnowe lasy Międzywodzia

Międzywodzie otoczone jest także sosnowym lasem co jest dodatkowym walorem przemawiającym na jego korzyść. Daje to piękne widoki, możliwość pójścia na jagody, czy grzyby w sezonie ich wzrostu, jak również świeży i pachnący dodatek do nadmorskiego klimatu. Ludzie zjeżdżają tutaj przede wszystkim na letni wypoczynek, do pensjonatów oraz prywatnych kwater, pokoi, których na miejscu nie brakuje. Ich standard jest raczej zbliżony do siebie, niewiele je różni. Położenie tej wsi letniskowej sprawia też to, że woda w morskim kąpielisku wytyczonym w Międzywodziu jest nieco cieplejsza niż na innych odcinkach wybrzeża Bałtyku.

Szukasz noclegów w Międzywodziu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Międzywodziu

Jeśli zaś chodzi o plażę to standardowo raczej czysta, ze zjazdem dla niepełnosprawnych oraz niewielkimi wydmami. Na plaży zlokalizowany jest kompleks barowo – dyskotekowy, który ciągle się powiększa oraz urozmaica. Miejsce to posiada szklany wiatrochron i dzięki niemu jest to naprawdę ciekawe miejsce, bo można tutaj przyjść nawet w czasie sztormu i oglądać wzburzone morze z bezpiecznej i suchej odległości.

Woliński Park Narodowy

Inspirujące i z pewnością warte przeżycia doświadczenie. W miejscowości ponadto znajdą Państwo Kościół, jest tez punkt apteczny, gdyby komuś potrzebny był jakiś medykament dostępny jedynie w aptece. Wiele jest tu tras pieszych  oraz rowerowych dla aktywniejszych Turystów, dla których wakacje, czy urlopy bez, na ten przykład roweru i codziennej dawki ruchu są stracone. W bliskości położony jest Woliński Park Narodowy.

Woliński Park Narodowy powstał w roku 1960. Podziwiać w nim możemy między innymi wybrzeże klifowe, bukowe lasy, które wciąż są w bardzo dobrej formie a także wiele innych równie wspaniałych krajobrazów, których nigdzie indziej nie zobaczymy. W roku 1996 w historii parku wydarzyło się cos ważnego, ponieważ włączono w jego granicę przybrzeżne wody Morza Bałtyckiego oraz archipelag wysp w delcie rzeki Świny i wody Zalewu Szczecińskiego. Wówczas Park Narodowy stał się jako pierwszy w naszym kraju parkiem morskim.

W Wolińskim Parku Narodowym mieszka w sumie dziewięć gatunków płazów. Miedzy innymi traszki, a konkretniej dwa gatunki traszki. Spotkać można także ropuchę szarą oraz zieloną i ropuchę paskówkę. Nie zapominajmy również o żabkach, których jest tutaj kilka. Śmieszka, trawna, moczarowa, czy rzekotka drzewna. Poza nimi jeszcze grzebiuszka i kumak nizinny. Płazom zagrażają zanieczyszczenia wód rzecz jasna, które to odgrywają kluczową rolę w rozmnażaniu tych gatunków. Poza tym innym zagrożeniem są po prostu ludzie.

Chodzi tutaj o to, że w pewnych momentach zmierzając do miejsc godowych napotykają drogi z masą niedogodności nazwijmy sprawę. Świat ssaków jest bardzo różnorodny na terenie Wolińskiego Parku Krajobrazowego. Spotkamy tutaj rzecz jasna fokę szarą czy morświny. Poza tym na tych terenach żyje rzęsorek rzeczek oraz kilka gatunków nietoperzy jak na przykład Nocek rudy, Gacek wielkouchy, Borowiaczek i Karlik malutki. Z bardziej znanych nam gatunków w Wolińskim Parku zobaczymy dziki, jelenie, borsuki, lisy, sarny, krety, jeże, wiewiórki, ryjówki oraz wydry.

To z pewnością nie wszystkie żyjątka, które zamieszkują lasy wolińskie. Jest ich bowiem znacznie więcej, ale nie sposób ich wszystkich wymienić w krótkim, raczej obrazowym tekście. Pokazowa Zagroda Żubrów znajdująca się w Wolińskim Parku Narodowym jest także bardzo ciekawa i wciąż przyciąga nowych Turystów, sympatyków tego gatunku. Położona jest ona nieopodal Międzyzdrojów. Wybieg dla tych majestatycznych zwierząt zajmuje powierzchnię dwudziestu hektarów, a ogrodzenie odgradza żubry od zwiedzających.

Jest tutaj również zagroda zwana kwarantannową, do której trafiają nowe nabytki Zagrody Żubrów oraz chore Żubry, czy też te osobniki u których istnieje podejrzenie choroby. Bilety są w atrakcyjnych cenach,  bo zaczynają się od kwoty czterech złotych za bilet ulgowy. Na terenie Zagrody są ławki dla Turystów, wiata oraz stoły, z których można korzystać w celu wypoczynku czy też, aby cos przekąsić. Są również toalety i widokowe pomosty, z których mogą korzystać niepełnosprawni (są one do tego przystosowane).