Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Międzywodzie, między Bałtykiem, a Zalewem Kamieńskim

Międzywodzie, między Bałtykiem, a Zalewem Kamieńskim
fot.: Stachufoto / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Nazwa tej miejscowości wzięła się stąd, że leży ona między Zalewem Kamieńskim a samym Morzem Bałtyckim.

Wracając do morza… morza Bałtyckiego rzecz jasna, bo jego temat jak widać z resztą jest jak rzeka, niewyczerpany. Mówić wciąż można o jego walorach, o właściwościach zdrowotnych tamtejszego klimatu, o licznych atrakcjach czekających na Turystów, o zabytkach, architekturze i wielu, wielu innych. Nic, absolutnie nic jednak nie odda specyficznej atmosfery zakątków nadmorskich, nigdzie indziej na całym świecie nie jest tak jak nad Bałtykiem.

Jedziemy do Międzywodzia

Żeby to zrozumieć trzeba choć raz w życiu wybrać się do jednej z bardzo wielu letniskowych miejscowości, a gwarantuję, ze zapragniecie wrócić tam nie raz i nie dwa. Wybór nie jest łatwy, bo miejsc nad Bałtykiem, które warto zobaczyć jest tak dużo. Kryteria jednak każdego z nas różnią się od siebie i to pomaga dokonać najbardziej trafnego wyboru. Jednym z takich miejsc jest wieś zwana Międzywodzie, która znajduje się w zachodniopomorskim. To piękne i malownicze miejsce posiadające kąpielisko oraz plażę, które to kusi zwłaszcza letnią porą amatorów morskich kąpieli i opalania się.

Szukasz noclegów w Międzywodziu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Międzywodziu

Międzywodzie do roku 1945 zwane było po niemiecku Heidebrink. Dane osobowe z roku 2009 podają do wiadomości, że we wsi mieszkało na stałe sześćset trzydzieści pięć osób. Międzywodzie znajduje się na wyspie Wolin, a dokładniej w jej wschodnim fragmencie,  w gminie Dziwnów oraz w powiecie kamieńskim. Wieś również jest zlokalizowana na Półwyspie Międzywodzkim. Nazwa tej miejscowości wzięła się stąd, że leży ona między Zalewem Kamieńskim a samym Morzem Bałtyckim. Zalew Kamieński znajduje się na cieśninie Dziwna, w bliskości Kamienia Pomorskiego.

Międzywodzie nad Zalewem Kamieńskim

Dziwna i Zalew Kamieński są razem morskimi wodami wewnętrznymi naszego kraju. Co to w praktyce oznacza? Otóż są to wody, które płyną pomiędzy lądem i granicami wewnętrznymi morza. Miedzy innymi tak można określać zatoki morskie, akwatoria inaczej wody płynące w morskich portach, lub zatoki historyczne. Wracając do Zalewu Kamieńskiego to jest on objęty obszarem specjalnej ochrony ptactwa a także specjalnym obszarem ochrony siedlisk nazwanym „Ujście Odry i Zalew Szczeciński”.

W Międzywodziu wypoczynek połączyć można również z rehabilitacją, ponieważ infrastruktura pod tym względem oraz pod innymi jak rekreacja i odpoczynek jest bardzo dobrze dostosowana do potrzeb klienteli. Atrakcją działającą latem jest małe kino, w którym można miło spędzić wieczór z kimś bliskim naszemu sercu i obejrzeć jakiś film. Poza tym istnieją punkty, w których można wywołać zdjęcia z wakacji, czy wypożyczyć jakiś pojazd w stylu skutera, roweru lub gokarta. Dla lubiących gry wideo lub bilard także cos się znajdzie. Punktów bowiem tego typu jest w miasteczku kilka co by wielbiciele wieczornych rozrywek nie nudzili się za nadto.

Jeśli zaś chodzi o letnie kąpielisko w Międzywodziu to prowadzi ono od ulicy Westerplatte do ulicy szkolnej i swym obszarem obejmuje około sześćset metrów linii brzegowej. Plaża ma swój koniec dokładnie przy ujściu Dziwny i jest to miejsce, znajdujące się na wschód od wsi Międzywodzie. Plaża tutaj jest tylko w części strzeżona, a w miejscu jej ochrony stacjonują ratownicy WOPR.

Ratownicy w Międzywodziu

WOPR czyli Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego prezesem jest w chwili obecnej Sławomir Gicewicz. WOPR działa w całej Polsce. Stowarzyszenie to zajmuje się szeroko pojętym wodnym ratownictwem. Powstało ono w roku 1962 natomiast osobowość prawną uzyskało w roku 1967. WOPR współfinansuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Od roku 2012 istnieje jedno uprawnienie zwane – ratownik wodny. Poza tym Młodszy Ratownik WOPR (opisywane teraz przeze mnie stopnie są sprzed roku 2012 i nadal obowiązują jako hierarchia wewnętrzna).

Już dwunastolatkowie mogli pracować na różnych kąpieliskach, również basenach krytych oraz odkrytych jednak zawsze pod „opieką” zawodowego ratownika. Jest to zajęcie ochotnicze, nie można też na tym zarabiać. Ratownik WOPR - wiek, który tutaj obowiązuje to szesnaście lat. Poza kąpieliskami jak wyżej może obsługiwać różnego rodzaju imprezy na wodzie, kolonie oraz obozy młodzieżowe jednak zawsze pod opieką i nadzorem starszego stopniem ratownika.

Zawodowe natomiast to Ratownik Wodny Pływalni obszar jego pracy to otwarte oraz kryte pływalnie. Może on kierować zespołem innych ratowników. Ratownik Wodny Śródlądowy obszar jego pracy to kąpieliska śródlądowe. Ratownik Wodny Morski to również mogący kierować innymi, ale na kąpieliskach morskich. Starszy Ratownik Wodny jest to najwyższy ze stopni ratowniczych. Są również stopnie instruktorskie WOPRu i tak Młodszy Instruktor posiada uprawnienia i może być asystentem przy kursach szkoleniowych a także może pracować jako ratownik.

Instruktor WOPR Może rzecz jasna prowadzić kursy szkoleniowe aż do Starszego Ratownika WOPR i jest to stopień wymagany dla Starszego Ratownika WOPR. I ostatni to Instruktor – Wykładowca WOPR, który może szkolić we wszystkich stopniach bez ograniczeń. Są również stopnie zawodowe w ratownictwie wodnym, które określił Minister Spraw Wewnętrznych.