Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Krótko o Kościelisku

Krótko o Kościelisku
fot.: Evka W / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Do roku 1867 Kościelisko oraz Zakopane było jedna osadą.

Podhale tak rozsławione turystycznie zna chyba każdy w naszym kraju, a i zagranicznych Piechurów nigdy nie brakuje. Wiele tutaj jest miejsc, które odwiedza się często, choć są to na pierwszy rzut oka małe, nic nie znaczące wsie, to jednak kryją w sobie wiele tajemniczych, również pięknych zakątków. Kościelisko jest jednym z takich miejsc, znajdującym się w województwie małopolskim i w tatrzańskim powiecie.

W okresie od 1973 do 1977 roku Kościelisko było siedzibą gminy zwanej Kościelisko - Witków. W latach zaś 1975 – 1998 ze względów administracyjnych wieś należała do województwa nowosądeckiego. Jeśli chodzi o gminę Kościelisko – Witków to siedzibą jej władz był Witków. Gmina ta powstała dokładnie 1 stycznia roku 1973, w powiecie nowotarskim. Jednak 1 lipca roku 1977 zniesiono ową gminę i w zamian za to stworzono gminę Tatrzańską, w której to znalazły się także tereny gminy Poronin oraz Czarny i Bały Dunajec.

Położenie Kościeliska

Szukasz noclegów w Kościelisku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kościelisku

Miejscowość znajduje się w Rowie Kościeliskim. Ów Rów jest tylko częścią Podtatrzańskiego Rowu, a inaczej zwie się go Kotliną Kościeliską. Podziwiać tutaj można głównie łąki, polany, zabudowania oraz lasy. Sam Rów jest płaskim oraz dość  rozległym terenem. Granice Rowu stanowią od strony zachodniej Brama Orawska oraz Wielki Europejski dział Wodny. Natomiast od strony wschodniej granice tworzy Nędzowski Dział. Do ciekawostek związanych ściśle z tym terenem należy fakt, że Brama Orawska oraz polana Molkówka jest to jedno z bardzo niewielu miejsc w kraju, z którego źródeł położonych jeszcze w Polsce wody spływają jednak na Słowację.

Sama Brama Orawska zaś jest poza granicami Tatrzańskiego Parku Narodowego co skutkuje tym, że nie jest tak łatwo do niej dojść, ponieważ nie dochodzą do niej oznakowane szlaki turystyczne. Dla chcącego jednak nic trudnego jak się mawia. Dojdzie się tutaj innymi drogami a mianowicie drogami gruntownymi prowadzącymi z Chochołowa. Polana Molkówka leży na wysokości 945 – 990 metrów, a nazwę swą wzięła od nazwiska Molek. Ów pan Molek był niegdyś jednym z właścicieli tego miejsca, a zamieszkiwał on Czarny Dunajec. Jest polaną reglową Molkówka.

Wracając do naszego Kościeliska to co ważne w jego kwestii jest to, że wieś jest złożona aż z dwudziestu jeden osiedli. Osiedla te to dawne pasterskie osady inaczej polany. I stąd właśnie wzięła się nazwa, której kiedyś używano określając te tereny, a mianowicie Polany.

Garść historii Kościeliska

O niektórych z pasterskich osad, które nieco później utworzyły Kościelisko mówiło i opisywało się w roku 1623 czyli już w pierwszej połowie XVII wieku. Do roku 1867 Kościelisko oraz Zakopane było jedna osadą. W tamtym to roku miały miejsce pierwsze wybory rad gminnych. Później Kościelisko razem z Dzianiszem, Witkowem oraz z Chochołowem utworzyło gminę o nazwie Kościelisko – Witków.

Położenie Kościeliska jak już wcześniej była mowa w Rowie Kościeliskim a także na stokach Pogórza Gubałowskiego sprawia, że będąc tutaj mamy można by rzec monopol na wspaniałe widoki górskie. Pogórze Gubałowskie znajdujące się miedzy Czarnym Dunajcem oraz Białym Dunajcem. W skład Pasma Gubałowskiego wchodzi sama Gubałówka a ponadto Płazowski Wierch, Palenica Kościeliska, Mietłówka oraz Butorowski Wierch. Pogórze, o którym mowa jest dobrze zaludnione. Miejscowości zamieszkałe są zlokalizowane w dolinach rzecznych a także na wierzchowinie. Północny stok Gubałówki jest ciekawy z wielu powodów, ale tym razem mowa jest o tym, że to właśnie tutaj ma swe miejsce najwyżej położona miejscowość w naszym kraju. Nazywa się ona Ząb i znajduje się w gminie Poronin. Jej wysokość sięga od 910 do 1013 m n.p.m.

Ludność tutaj zajmuje się głownie rolnictwem i dlatego większość lasów na tych terenach została wykarczowana. Warunki jednak pomimo tego do łatwych tu nie należą, ale i na to ludzie znajdą sposoby. Zajmują się więc w większości przypadków pasterstwem, ale także turystką i rekreacją. Właśnie te profesje w dzisiejszych czasach, na terenach podobnych Kościelisku są najbardziej pożądane. Coraz więcej Turystów w górach sprawia właśnie przekształcanie terenów z pastewnych i rolniczych na wypoczynkowe. W tych rejonach znajdziemy zatem Butorowy Wierch, czyli nieczynny ośrodek narciarski, a także ośrodek narciarski na Gubałówce, ośrodek na Polanie Szymoszkowej jak również ośrodek narciarsko-rekreacyjny Harenda.

W te rejony w takim wypadku wybierać się mogą zapaleni narciarze, bo zawsze będą mieli co tutaj robić. Oczywiście jeśli pogoda zimowa dopisze i aura śniegowa nadejdzie i da wiele białego puchu. Na tych ośrodkach nie kończy się infrastruktura sportowa w okolicach Kościeliska, jednak pozostałe są obiektami nieco mniejszymi, ale także przydatnymi. Zapraszamy!

Góry zawsze będą przyciągały rzesze Turystów tak zimą jak i latem. Podobno nie ma nic przyjemniejszego niż założenie sobie celu wspięcia się samodzielnie na jakiś szczyt i dokonania tego. Wielu szczytów i radości z tego w takim razie Piechurom.