Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Jarosławiec i morze
fot.: Maria Golinski / Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5
Mowa jest o jego tradycyjnych przysmakach i o ich recepturach, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na przykład ogórki ukiszone w solankowej wodzie.

Województwo zachodniopomorskie to kraina na wskroś piękna i tajemnicza zarazem. Kryje w sobie wiele wspaniałych miast i wsi, które wabią Turystów co roku, by w nich właśnie spędzić swój urlop, wolny czas. W zależności od tego co wybierzemy możemy być przygotowani na inne atrakcje. Ważny jest także smak zachodniopomorskiego. Mowa jest o jego tradycyjnych przysmakach i o ich recepturach, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na przykład ogórki ukiszone w solankowej wodzie.

Jarosławska latarnia morska

Jarosławiec posiada własną latarnię morską, która została wybudowana w roku 1829. Natomiast poddana przebudowie była latarnia w roku 1902. Jej wysokość wynosi 33,3 metry, a światło które przesyła zobaczyć można z 24 mil morskich. Taki jest jej zasięg. Administratorem budowli latarni morskiej położonej w Jarosławcu jest Urząd Morski w Słupsku. Leżąca między Latarnią Morską Darłowo oraz Latarnią Morską Ustka. We wsi znajduje się także antena stacji a jej wysokość wynosi 51 metrów. Owa stacja brzegowa to właśnie nasza latarnia. Jest ich na wybrzeżu Morza Bałtyckiego jedenaście. A ich celem jest monitorowanie oczywiście automatyczne ruchu statków. System nazywa się AIS-PL, natomiast sam projekt nosi nazwę HELCOM. Jeśli chodzi o historię tego miejsca to wzmiankowano o konieczności budowy latarni już w roku 1818, które to przedsięwzięcie zakończone zostało jak wyżej pisałam w 1829 roku. Wieża jest zbudowana na planie koła, a budulcem jej jest czerwona i glazurowana cegła.

Szukasz noclegów w Jarosławcu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Jarosławcu

Wszystkie jeziora Jarosławca

Pisząc o miejscowości Jarosławiec nie sposób nie wspomnieć o jeziorach jak Wicko oraz Kopań. Kopań znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, w gminie Darłowo. Jezioro jest ciekawe dla amatorów wędkowania i dla ornitologów również, ponieważ jest lęgowiskiem wielu gatunków ptaków i jest jednocześnie dobrze zarybione. Woda w nim jest troszkę słona. Dzieje się tak, ponieważ podczas sztormów słona, morska woda wlewa się do jeziora. Kopań to bardzo dobre miejsce do windsurfingu. Jest to sport popularny, a uprawia się go na desce windsurfingowej, do której mocuje się pędnik żaglowy, by łapał wiatr i ponosił deskę z zawodnikiem na grzbiety fal.

Windsurfing jest obecny od roku 1984 na igrzyskach olimpijskich. Wracając do jeziora to w roku 2001 zostały przeprowadzone badania dotyczące czystości wody. I okazało się, że Kopań posiada III klasę czystości wody. Jeśli zaś chodzi o głębokość to przedstawia się następująco: średnia głębokość wynosi 1,9 metra, a maksymalnie jezioro osiąga głębokość 3,9 m. Jezioro Wicko zaś jest tak jak wyżej opisane jeziorem przybrzeżnym i także znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim. To niegdysiejsza zatoka morska. W jego okolicy położone jest lotnisko. Wicko ma powierzchnię 1059 hektarów natomiast jego głębokość wynosi 6 metrów.

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu

W Jarosławcu znajduje się Muzeum Bursztynu. Działa ono od roku 2014 i jest muzeum prywatnym. Co możemy w nim zobaczyć? Przedstawiona jest historia bałtyckiego bursztynu i jego powstawania. Ponadto zobaczyć można inkluzję w bursztynie, czyli zatopione w nim ciało obce, którym może być owad, lub zwykłe pęknięcie, po prostu defekt wewnętrzny, który powstał w sposób naturalny. Muzeum posiada również dokumentację dotyczącą złoży  bursztynu zarówno w Polsce jak i na całym świecie. W tym miejscu są trzy stałe ekspozycje i tak: Ekspozycja prezentująca las bursztynowy, z której dowiemy się jak przebiegało powstawanie bałtyckiego bursztynu.

Kolejna ekspozycja zaprezentuje Państwu  rekonstrukcje złoży bursztynu w podziemnej kopalni. W muzeum odwiedzić można też salę inkluzji. Mają również tu miejsce inne wystawy tzw czasowe. Dotyczą one na przykład obróbki bursztynu, rzemiosła, czy poławiaczy tego szlachetnego złota Bałtyku. Cenne eksponaty znajdujące się w Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to druga największa bryła w kraju, bursztynu rzecz jasna. Waży ona aż 2906 g.! Dla miłośników inkluzji znajdą się tu nie lada gratki, bo świetnie zachowane inkluzje – pasikonik, kwiatostan dębu oraz sosnowa szyszka. Jest jeszcze bryła bursztynu niebieskiego.

Przystań morska w Jarosławcu przeznaczona jest dla rybaków

W miejscowości Jarosławiec znajduje się morska przystań, która urzędowo nią została w roku 1994. Przystań nadzoruje  oraz broni dostępu do niej Urząd Morski w Słupsku. Na przystań składa się plaża służąca do kotwiczenia łodzi rybackich, dalba wyciągowa (jest to pal dość gruby wbity w dno i wystający ponad poziom wody. Wbijanie takich pali ma na celu kilka rzeczy na przykład może służyć do cumowania, jako obrotnica portowa, jako graniczny znak i do jeszcze wielu innych celów, równie ważnych). Poza tym jest tutaj jeszcze utwardzony plac i akwatorium szerokie na 100 metrów. Akwatorium inaczej akwen, w tym przypadku mowa o akwatorium portowym, które jest częścią wewnętrzną portowej powierzchni. Choć Jarosławiec nie jest jakimś dużym miastem nadmorskim, to jednak ma swój urok i klasę. Swoim Gościom oferuje atrakcje podobne jak w każdej nadbałtyckiej miejscowości: noclegi, plażę, słoną wodę, jod, i wiele innych temu podobnych.