Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Atrakcyjny Kazimierz Dolny
fot.: Jacek Karczmarz / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Wielu znanych i uwielbianych ludzi, talentów często przybywało do Kazimierza, niejednokrotnie miasto było malowane przez wybitnych malarzy.

Kazimierz Dolny, to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Polsce. Niezwykły klimat panujący tutaj, przepiękne widoki, atmosfera, historia miasta, malownicze uliczki, kameralne knajpki, od tego wszystkiego z całą pewnością można się uzależnić. Kto raz pojawi się w Kazimierzu Dolnym, na pewno zapragnie tu powrócić, by choć przez chwilę rozkoszować się urokami pięknego miasta nad Wisłą, czy usiąść na ławeczce na Rynku.

Filmowy Kazimierz Dolny

Kazimierz nazywany jest miastem artystów. Wielu znanych i uwielbianych ludzi, talentów często przybywało do Kazimierza, niejednokrotnie miasto było malowane przez wybitnych malarzy, opisywane przez znakomitych pisarzy czy było natchnieniem dla piosenkarzy i kompozytorów. W Kazimierzu Dolnym nakręcono również wiele filmów, na szczególną uwagę zasługuje film z 1993 roku- „Dwa księżyce”, zrealizowany na podstawie powieści Marii Kuncewiczowej, dla której Kazimierza był niezwykle ważny. To tutaj na miejscowym cmentarzu, pisarka spoczywa wraz ze swoim ukochanym mężem. W 1971 roku powstał tutaj również uwielbiany serial „Podróż za jeden uśmiech”.

Szukasz noclegów w Kazimierzu Dolnym? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny, to wiele zabytków i atrakcji dla turysty w każdym wieku. Miasto przepełnione jest klimatycznymi knajpkami, w których często odbywają się wieczorki poetyckie, czy różne otwarte wystawy. Do dziś funkcjonuje tutaj targ. Dwa razy w tygodniu okoliczni rolnicy, sadownicy zbierają się na targu, sprzedają dorodne jabłka, śliwki, orzechy, przede wszystkim owoce i kwiaty.

Mały Rynek w Kazimierzu Dolnym

Jedną z najważniejszych atrakcji miasta, jest Mały Rynek. Tego miejsca będąc w Kazimierzu Dolnym nie można ominąć. Często spotkamy tutaj ulicznych malarzy, portreciarze, którzy za opłatą mogą upamiętnić oni naszą wizytę w malowniczym miasteczku, na płótnie. Możemy również natknąć się na ulicznych artystów, a także na przeróżne wystawy fotografii czy malarskie. Kazimierski Mały Rynek zawsze tętni życiem, ale w sposób subtelny, tym samym to, co się tu dzieje zaciekawi każdego turystę.

Rynek to miejsce, gdzie zbierają się lokalni artyści, turyści, to serce miasta. Tutaj możemy podziwiać malownicze kamieniczki, atmosfera na kazimierskim Rynku jest bez wątpienia niezwykła, inna, swoista dla miejsca, zapadająca w pamięć. Na szczególną uwagę zasługuje także kamienica Gdańska z epoki baroku. Jednak największą uwagę przykuwa studnia, znajdująca się w centralnym punkcie kazimierskiego Rynku, to jeden z symboli rozpoznawczych miasta, chyba każdy turysta, który odwiedził Kazimierz Dolny nad Wisłą, ma pamiątkowe zdjęcie przy studni w swoim albumie. Będąc tutaj, warto odwiedzić Galerię Leonarda, zlokalizowaną przy ulicy Klasztornej, to jedna z największych kazimierskich galerii, do której wstęp jest wolny. Często możemy natknąć się tutaj na ciekawe wernisaże czy wystawy.

Kiedy poczujemy głód, Kazimierz i w tej kwestii nas nie zawiedzie, bowiem miasto wysuwa nam bardzo bogatą ofertę gastronomiczną. Nie możemy jednak ominąć Piekarni Artystycznej Sarzyński, to właśnie tutaj wypiekane są słynne kazimierskie koguty z drożdżowego ciasta, możemy tutaj również napić się przepysznej kawy czy spróbować innych słodkości z oferty piekarni.

Szlakiem zabytków sakralnych

Dla turystów, którzy szukają zabytków religijnych, koniecznie polecamy odwiedzić przepiękny kościół farny, zlokalizowany przy ulicy Zamkowej, tuż nad Rynkiem. Ta renesansowa budowla kościoła zachwyci każdego, wrażenia estetyczne we wnętrzu zadowolą oko, nawet najbardziej wymagających znawców sztuki i koneserów piękna. Kolejnym punktem, który warto zobaczyć podczas wycieczki po Kazimierzu Dolnym, są bez wątpienia ruiny zamku. Lekcja historii na żywo, szczególnie ciekawa atrakcja dla dzieci i młodzieży, którzy o losach Polski uczą się na lekcjach historii.

Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym, to kolejny punkt na który konicznie musimy się udać, podczas naszego zwiedzania miasta. Na szczyt góry dostaniemy się, pokonując kamienne schody. Na szczycie Krzyżowej Góry (również jedna z nazw), znajdują się trzy, drewniane krzyże, które upamiętniają ofiary okropnej choroby, jaką była cholera, bowiem okazała się ona śmiertelna dla wielu osób zamieszkujących te tereny.

Rejsy Wisłą po Kazimierzu Dolnym

Kiedy znajdziemy się już na szczycie Krzyżowej Góry, naszym oczom ukaże się przepiękny widok na cały Kazimierz Dolny, na Wisłę i okolice. Widoki są naprawdę piękne, dlatego bez wątpienia Góra Trzech Krzyży powinna być punktem obowiązkowym zwiedzania miasta. Warto wspomnieć również o jednej z najbardziej popularnych atrakcji, jakie oferuje nam Kazimierz i Wisła, mowa oczywiście o rejsach po Wiśle. Piękna przystań, zachęca do wodnych wycieczek. W sezonie statki pływają bardzo często, są nowoczesne i stylizowane na te, którymi pływało się dawno temu. Taki rejs trwa zwykle godzinę, a dostarcza ogrom wrażeń estetycznych. To świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi.
 
Kazimierz Dolny, to bardzo atrakcyjne miasto z duszą. Gdziekolwiek nie zajrzymy, czekają na nas wspaniałe widoki, moc wrażeń i niespodzianek. Każda kamieniczka ma swój urok, każdy zabytek swoją historię, a każda knajpka czy piekarnia należycie nas ugości i zadowoli najbardziej wymagających smakoszy. Kto raz pojawi się w tym niezwykłym mieście, na pewno zapragnie tu powrócić, bowiem klimat panujący tutaj, zachęca do powrotu.