Atom w Sarbinowie
fot.: Łukasz Śmigasiewicz / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Nad Marią znajduje się natomiast krucyfiks. Co jeszcze możemy zaobserwować to napis widniejący na słupie: „Broń od atomu”.

W Sarbinowie jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć w miarę zwiedzania tej miejscowości letniskowej. Podam poniżej kilka przykładów takich miejsc.

Sarbinowski atomowy krzyż

Ów krzyż stanął tutaj, ponieważ mieszkańcy oraz Turyści byli pełni obaw wiążących się z pomysłem wybudowania w okolicy elektrowni atomowej. Ale od początku. Temu podobne krzyże spotkać możemy praktycznie wszędzie, określają one różne ludzkie intencje od żałobnych do dziękczynnych. Są symbolem wiary, mogą za coś dziękować czy właśnie wyrażać obawy i prośby o modlitwę. W Sarbinowie zaś postawiono go, ponieważ w bliskim sąsiedztwie Gąsek miała stanąć elektrownia atomowa. Krzyż ten jest wysoki i posiada również kapliczkę z wizerunkiem matki Boskiej. Nad Marią znajduje się natomiast krucyfiks. Co jeszcze możemy zaobserwować to napis widniejący na słupie: „Broń od atomu”. Ów napis daje nam do myślenia, że może chodzić właśnie o obawy i pretensje związane z budową takiego obiektu.

Szukasz noclegów w Sarbinowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sarbinowie

Mini ZOO w Sarbinowie

Wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi, które tak uwielbiają małe, udomowione zwierzaki gospodarskie, ale nie tylko. Niebywale atrakcyjny, dla większości odwiedzających to miejsce, jest sam fakt, że zwierzęta można karmić. Dzieci to uwielbiają, ale i dorośli są zadowoleni z takiej możliwości i chętnie robią mnóstwo zdjęć do rodzinnych albumów. Mini zoo znajduje się w ośrodku „Eden”. Podopieczni tego ośrodka mieszkają sobie w szałasach powstałych z korowej obrzynki., a są to przeróżne gatunki pawi, przepiórek i bażantów.

Barwne, ciekawe ptaki dumnie przeprawiają się po wytyczonym terenie. Można na nie z przyjemnością patrzeć godzinami. Ponadto spotkać tutaj możemy kurki, kaczki, gąski oraz gołębie. Te zaś są dość znane z naszych rodzinnych podwórek, ale nie znaczy to, że mniej ciekawe. Kto nie lubi przyglądać się jak kura leniwie grzebie w ziemi w poszukiwaniu robaczków, czy jak gęsi „Kłócą się”, „gęgają” wciąż i biegają po podwórku. Bardziej puszyste i słodkie dla oczu są króliki, uwielbiane zresztą przez wielu, ponieważ często spotkać je można także w domach, mieszkające wówczas w klatkach. Poza tym żyją tu jeszcze świnki wietnamskie, bardzo przyjacielskie, wspaniałe świnki, które ostatnimi czasy stały się modne i coraz częściej zabiera się je do domów w miejsce psiaków. Wyglądają one jak zwykłe świnie, ale są maści ciemnej. Nie można zapomnieć o wszędobylskich kózkach miniaturkach, które również można tu spotkać, pogłaskać i poznać przy okazji ich zwyczaje.

Turystyczne szlaki przebiegające przez Sarbinowo

Kolor czerwony – tak właśnie oznaczony jest nadmorski szlak turystyczny. Posiada on długość jakieś trzydziestu dziewięciu kilometrów. Jego trasa  z Pleśna przez Gąski, przebiega jeszcze przez nasze Sarbinowo, Mielno i Chłopy. Dalej mamy unieście, Łazy i kończymy w Dąbkach. Opisany przeze mnie wyżej szlak to część międzynarodowego szlaku, który swój początek bierze we Francji Szlak ten ma swe miejsca i punkty właśnie w nadmorskich letniskach oraz plażach.

Jest niezwykle malowniczy, piękny i zdrowy, ponieważ powietrze jakim można cieszyć się jest specyficzne, z jodem i innymi składnikami tak ważnymi dla prawidłowego zdrowia. Dla tych z Państwa, którzy spędzają swoje urlopy nad morzem aktywnie jest to bardzo dobra wiadomość, a mianowicie dotyczącą tego, że w bliskiej okolicy znajduje się mnóstwo szlaków dla rowerzystów, a także ścieżek pieszych, na których zwykle zobaczyć można biegaczy, czy spacerowiczów. Ponadto szlaki konne dla miłośników tych szlachetnych zwierząt.

Polski rajd Dakar

Słów kilka o prawdziwym Rajdzie Dakar niezwykłe znanym w naszej kulturze. Jest to organizowany co roku rajd terenowy nie tylko dla weteranów tego sportu, ale również dla amatorów, którzy tak licznie zasilają go, bo w liczbie około 80 % wszystkich uczestników. Warunki są bardzo ciężkie, nie każdemu udaje się przekroczyć metę. Ścigać po pustyni można się samochodami terenowymi, motocyklami oraz na quadach, czy ciężarówkami. Niezwykle emocjonujący sport tylko dla wytrzymałych ludzi o stalowych nerwach.

Wracając do Polskiego Dakaru to rozgrywa się on w sąsiedztwie Sarbinowa, a dokładniej pomiędzy Łazami a Mielnem. Są to zawody zwane Cross Country, a podczas ich trwania zawodnicy złożeni z amatorów oraz z zawodowców, ścigają się po plaży, co stwarza nieco podobne warunki jak w rajdzie Dakar ( kiedyś był to Rajd Paryż-Dakar ). Co ważne dla zawodników to, że jeśli tylko wystartują w polskim Dakarze to zdobędą licencję B, a dzięki niej będą mogli również startować w Pucharze Polski. Panuje tam podobno niezwykle przyjacielska atmosfera, sprzyjająca zawieraniu nowych znajomości, nauczenia się nowych rzeczy i umiejętności. Nasz „Polski Dakar” tworzy ośmio kilometrowa pętla. Na tej pętli zaś zapierające dech w piersi zakręty, skoki, odcinek betonowy, którym jedzie się przez stary bunkier, a także przejazdy przez wydmy. Dostarcza to niezapomnianych wrażeń i dużą porcję adrenaliny.