Ahoj Mikołajki
fot.: Ghalas / Wikimedia Commons GFDL
Mikołajki każdego roku ściągają do siebie wielkie liczby miłośników żeglarstwa.

Mikołajki, to jedno z najpiękniejszych polskich miast turystycznych. Miasto tłumnie odwiedzane przez turystów, miłośników sportów wodnych czy wędkarzy. W Mikołajkach o każdej porze roku czeka na nas masa atrakcji i rozrywek, a krajobraz jest zawsze ujmujący.

Żegluga Mazurska z Giżycka ma przystań w Mikołajkach

Mikołajki położone są na terenie mezoregionu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i to właśnie położenie w tak atrakcyjnej krainie jezior, spowodowało, że Mikołajki stały się żeglarską stolicą Polski i jak najbardziej na takie miano zasługują.  W Mikołajkach znajdziemy przystań Żeglugi Mazurskiej, której główna siedziba znajduje się w Giżycku. Żegluga Mazurska pod tą nazwą oficjalnie działa od 1999 roku. Jest to armator białej floty na Mazurach, a sam armator to nikt inny, jak osoba, która we własnym zakresie uprawia żeglugę statkami morskimi, zakupionymi na własność bądź wypożyczonymi. Armator sam jednak odpowiada za swoją działalność, wynajmuje bądź kupuje statek, zatrudnia kapitana i całą załogę.

Szukasz noclegów w Mikołajkach? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Mikołajkach

Przez ponad pół wieku mazurskie statki przewiozły kilka milionów pasażerów. Na chwilę obecną jest to około 100 tysięcy pasażerów rocznie. Wszystkie ze statków zostały sprawdzone pod względem bezpieczeństwa, posiadają niezbędne pozwolenia i certyfikaty, by bezpiecznie pływać po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wycieczka takim statkiem, to masa wrażeń zarówno estetycznych dla oczu, jak i świetna rozrywka dla rodzin z dziećmi, którzy na miejsce letniego wypoczynku wybierają właśnie Mikołajki.

Żeglarze do Mikołajek 

Mikołajki każdego roku ściągają do siebie wielkie liczby miłośników żeglarstwa. Nie bez powodu miasto nazywa się Żeglarską Wioską, która posiada ponad 200 miejsc do cumowania. Każdy żeglarz może liczyć tutaj na profesjonalną, kompleksową obsługę, począwszy od różnych, dostępnych kursów, skończywszy nawet na naprawach silników czy żagli w razie jakichkolwiek awarii. Wioska Żeglarska, to nie tylko statki, to także mnóstwo sklepów branżowych, restauracje, stacja paliw, szkutnik, czyli miejsca gdzie naprawić można małe statki, jachty, łodzie czy kutry, a także slip, czyli wyciąg stoczniowy.

Mikołajskie nabrzeże latem nie śpi nawet przez chwilę. Miejsce to tętni życiem, tutaj cały czas coś się dzieje. Na terenie Mariny znajdują się także restauracje, jest ich 6, od maja do października organizowane są tutaj przeróżne koncerty, wieczory tematyczne, to wspaniałe miejsce zarówno dla żeglarzy jak i dla turystów. Bez wątpienia najważniejszą częścią życia rozrywkowego Wioski Żeglarskiej jest znana impreza, jaką jest Festiwal Szantowy, organizowany już od 36 lat nieprzerwanie.

Szanty w Mikołajkach

Jest to festiwal gromadzący tłumy, impreza z wieloletnią tradycją, która na scenie swojej gromadzi legendy polskich szant, nie brak również młodych, obiecujących artystów, dla których piosenka żeglarska jest treścią życia, pasją i miłością. Festiwal zwykle odbywa się w ostatni weekend lipca, każdego roku pod innym hasłem. Ta trzydniowa impreza jak już wspomnieliśmy, każdego roku gromadzi tłumy turystów, zarówno tych dużych jak i małych, bowiem masa atrakcji jakie są przygotowane, zadowoli turystę w każdym wieku.

Festiwal Szantowy, to niezwykły klimat, niezwykli ludzie, to impreza w której czuć przygodę. Patronat nad Festiwalem sprawuje Burmistrz Miasta Mikołajki, a organizatorem jest oczywiście Wioska Żeglarska, która każdego roku doskonale radzi sobie z organizacją tak wspaniałej imprezy. Bez wątpienia każdy, kto choć raz weźmie udział w takim przedsięwzięciu, zapewne zapragnie wrócić do tej przepięknej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, by znów móc przeżyć jedną z najwspanialszych przygód w swoim życiu.

Dla środowiska żeglarskiego, jest to impreza, której ominąć nie można. Ideą przedsięwzięcia jest jednak promowanie piosenki szantowej, nie tylko wśród żeglarzy, ale również poza tą grupą społeczną. Dodatkową atrakcją Festiwalu Szantowego jest to, iż wstęp na imprezę jest zupełnie bezpłatny. Ważne jest również to, iż w trakcie całego sezonu żeglarskiego nad bezpieczeństwem żeglarzy, ich rodzin i turystów czuwa odpowiednio przeszkolona ochrona, dzięki temu poziom wszystkich imprez organizowanych na terenie Wioski Żeglarskiej Mikołajki, jest bardzo wysoki.

Nowe atrakcje Mikołajek

Wioska Żeglarska wciąż wprowadza nowsze udogodnienia dla żeglarzy i turystów. Najnowszą atrakcją jest wodne taxi, które działać będzie w określonych godzinach, będzie również działać na określonych trasach. Wodne taxi podczas jednego kursu przewieźć może 8 osób, dzięki temu szybko dotrzemy na przykład do naszego hotelu, przy okazji podziwiać będziemy mogli niebywale piękne widoki.

Wioska Żeglarska, to bez wątpienia najważniejszy punkt Mikołajek. Tutaj wszystko żyje swoim życiem, klimat jaki tu panuje pozwala zrelaksować się na najwyższym poziomie, bo cóż więcej potrzeba, niż odpoczynek nad brzegiem pięknego mazurskiego jeziora w doborowym towarzystwie przy rytmach piosenki szantowej. Wioska Żeglarska, to także restauracje w których panuje niezwykły klimat. Jedną z ulubionych jest Tawerna pod Złamanym Pagajem czy na przykład restauracja Żagiel, dzięki takim miejscom mikołajskie nabrzeże tętni życiem.