Tymon Tymański & MU w Vertigo koncert
Tymon Tymański już od najmłodszych lat był związany z muzyką. Pierwszą kapelę The Howling Dogs założył w wieku dwunastu lat.
Gdzie?
Vertigo Jazz Club & Restaurant
Oławska 13, 50-123 Wrocław
Kiedy?
19 września 2018 od 20:30
Za ile?
49 zł

Serdecznie zapraszamy na koncert do klubu Vertigo Jazz Club & Restaurant we Wrocławiu. 19 września na scenie przy ulicy Oławskiej 13 pojawi się Tymon Tymański w asyście formacji MU. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:30.

Tymon Tymański już od najmłodszych lat był związany z muzyką. Pierwszą kapelę The Howling Dogs założył w wieku dwunastu lat. Kilka lat później, w tracie licealnej nauki prowadził grupę nowofalową Sni Sredstvom Za Uklanianie. Licealna kapela z czasem przekształciła się kwintet jazzowy "Miłość". Debiutowali w 1988 roku. W skład zespołu wchodził Tymon Tymański (kontrabas), Leszek Możdżer (fortepian), Mikołaj Trzaska (saksofon), Maciek Sikała (saksofon), Jacek Olter (perkusja).

Projekt "Miłość" okazał się jednym z najciekawszych jazzowych zjawisk polskiej sceny z lat dziewięćdziesiątych. W roku 2001 zespół został uznany przez krytyków "Jazz Forum" za najlepszy zespół jazzowy dekady.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Rok 1998 to czas debiutu formacji KURY, czyli premiera albumu P.O.L.O.V.I.R.U.S. Cztery lata później przyszedł czas na nową grupę. Tym razem Tymański powołał do istnienia formację Tymon & The Transistors. Ogromnym sukcesem zespołu stała się ścieżka dźwiękowa skomponowana do obrazu Wojtka Smarzowskiego „Wesele”. Kawałki wyświetlone w milionowych odsłonach na YouTube doczekały się miana kultowe. W roku 2007 Tymański, przy współpracy z Maciejem Chmielem (producent filmowy) i Jackiem Dehnelem (literatem) wykreował tercet dziennikarski, który miał za zadanie firmować informacyjno-kulturalną aktywność programu TVP 1 "Łossskot".

Osiem lat temu miała miejsce premiera musicalu zatytułowanego „Polskie Gówno”, który powstał jako efekt współpracy Tymona, Transistorów oraz reżysera Grzegorza Jankowskiego. Również w 2014 roku na krążku „Rock’n’Roll” Tymon Tymański zaprezentował autorskie aranżacje klasycznych kompozycji Elvisa Presleya i The Beatles oraz Davida Bowie. Na płycie zagrali gościnnie Wojciech Waglewski,Natalia Przybysz oraz Katarzyna Nosowska. Rok temu, w 2017 roku na muzycznym rynku pojawił się siódmy albumu grupy Tymon & The Transistors zatytułowany "Zatrzymaj Wojnę!". Krążek zawiera dziesięć kawałków poświęconych antywojennej tematyce. Napisane zostały przez słynnych polskich i rosyjskich autorów (między innymi Bułata Okudżawę, Włodzimierza Wysockiego, grupę Akwarium, Aukcjon oraz Republikę, Siekiery i Brygadę Kryzys.

Najnowszy projekt Tymona Tymańskiego powstał w 2017 roku i nosił nazwę Tymon Tymański & MU. Tymon Tymański do współpracy zaprosił młodych muzyków z Trójmiasta znanych w rewirach Polskiej sceny okołojazzowej.Brzmienie i muzyka kwintetu utrzymuje się między kultowym brzmieniem avant rock'a z lat sześćdziesiątych, a współczesnymi dźwiękami oscylującymi w strefie synth popu oraz elektroniki. Aktualnie grupa pracuje nad albumem premierowym.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl