Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Bułgarskie Święto Wina „Trifon Zarezan 2018" w Starej Piwnicy!

Bułgarskie Święto Wina „Trifon Zarezan 2018" w Starej Piwnicy!
 
Trifon Zrefan, czyli Dzień Świętego Tryfona - to święto wina, które obchodzi się w Bułgarii oraz w innych bałkańskich państwach
gdzie?Stara Piwnica Klub Muzyczny
Krupnicza 15, 50-075 Wrocław
kiedy?10 lutego 2018 od 20:00
za ile?30 zł

Ethno Jazz Festival bardzo serdecznie zaprasza Państwa na obchody wrocławskie Bułgarskiego Święta Wina, które jest nazywane „Trifon Zarezan"! Tego roku wydarzenie będzie miało miejsce 10-go lutego, we wrocławskim Klubie, pod nazwą Stara Piwnica, znajdującym się przy ulicy Krupniczej 15. Połączymy je dodatkowo z Dniami Bałkańskiej Kuchni.

W granicach występu muzycznego usłyszą Państwo znakomitą formację Sarakina Balkan Band. Potem znawca wina oraz obyczajów bułgarskich Stojan Uzunov poopowiada Wam o Święcie Wina, zwanym „Trifon Zarezan”, a także zaprezentujemy obyczaj podcięcia winorośli. Imprezę będziemy kontynuowali przy wspaniałych tańcach bułgarskich z muzyką formacji Sarakina Balkan Band.

Będziecie Państwo także mogli nauczyć się tańczyć w stylu bułgarskim, jak między innymi: prawo horo, elenino horo, dajczowo horo, raczenica, kopanica, makedonsko horo. Nie mogłoby zabraknąć również okazji do zdegustowania win bułgarskich, zaś kuchnia Starej Piwnicy postara się przygotować specjalne menu, złożone z potraw oraz przekąsek pochodzących właśnie z Bałkanów.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Trifon Zrefan, czyli Dzień Świętego Tryfona - to święto wina, które obchodzi się w Bułgarii oraz w innych bałkańskich państwach, które najprawdopodobniej miało swoje początki w kulcie boga Dionizosa. Natomiast nazwa tego święta jest pochodna od imienia świętego chrześcijańskiego - Tryfona.

Podstawowym obrządkiem święta - podcinanie winorośli, jest przede wszystkim wykonywane przez mężczyzn, którzy są właścicielami winnic. Przypominać ma zaś o rychłym nadejściu Wiosny. Teraz święto wygląda następująco: po świątecznej, specjalnej liturgii, odbywającej się w cerkwi, hodowcy wina udają się grupowo do winnic. Prowadzą oni z sobą muzyka. Kiedy mężczyźni już odetną gałązki, zwiną je w wianki i położą na swoich czepkach. Kiedy obrzęd podcinania dobiegnie końca następuje biesiada oraz tańce. Święto zakończy się tradycyjnie w karczmie, gdzie wieczorem zbiorą się mężczyźni.

Stojan Uzunow jest Bułgarem, który już od wielu lat zamieszkuje w Warszawie. Jego pasją jest, rzecz jasna, uprawa winorośli oraz bałkańskie tańce. Zapoczątkował on w naszym kraju wspólne obchody tego święta.

Formacja Sarakina Balkan Band jest bułgarsko-polską grupą muzyczną, która łączy bałkańską muzykę z folkiem i z jazzem oraz world music. Aranżacje i kompozycje z wpływami ludowej muzyki bałkańskiej, czy klasycznej, z elementami jazzowej improwizacji przenoszą etniczne tematy ku muzyce artystycznej. Grupę współtworzą muzycy profesjonalni, którzy są absolwentami szkół wyższych muzycznych, a grają na instrumentach, jak na przykład: akordeon, kontrabas, klarnet, kaval, tupan, dudy, tambura. Koncertują od roku 1999. Formację tworzą: Jacek Grekow - gajda, kaval, akordeon; Mateusz Bielski grający na kontrabasie; Jan Mlejnek - tambura, klarnet i Anna Klebus - wokal.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl