Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Zamek Królewski w Krakowie
Sam Wawel, mimo, że ponad 400 lat temu przestał być oficjalną rezydencją władców Polski, dla wszystkich nas, dla Polaków jest miejscem szczególnym

Kraków, to piękne miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą. Zwiedzając miasta naszej Ojczyzny nie można ominąć Krakowa, który niegdyś był stolicą Polski (do 1795 roku). Miasto to, ma bardzo bogatą historię od wielu wieków. Z Krakowa pochodzi wielu wybitnych Polaków, inteligencji, artystów, uczonych, wielu zasłużonych dla Ojczyzny. W mieście znajdują się placówki o znaczeniu narodowym, mi.in: Archiwum Narodowe, Muzeum Narodowe czy Narodowy Stary Teatr.
 
Kraków jest także znany z wielu wspaniałych zabytków z miejsc, które będąc w Krakowie koniecznie trzeba zwiedzić. Do takich miejsc na pewno zaliczymy: Sukiennice, Kościół Mariacki, Rynek Główny w Krakowie, Collegium Maius, Barbakan, Muzeum Czartoryskich, Krypta Zasłużonych na Skałce czy Zamek Królewski na Wawelu.  Dziś, bliżej przyjrzymy się ostatniej z wymienionych atrakcji turystycznych Krakowa- Zamek Królewski na Wawelu. Sam Wawel, mimo, że ponad 400 lat temu przestał być oficjalną rezydencją władców Polski, dla wszystkich nas, dla Polaków jest miejscem szczególnym, miejscem, gdzie tworzyła się historia Rzeczpospolitej. Dziś Wawel przypomina o tym jaką niegdyś Polska była potęgą, przypomina o losach kraju, o tradycjach, które nigdy nie zginą.

Krakowski Zamek Królewski

Zespół obiektów, które tworzą Zamek Królewski na Wawelu wpisany jest na I listę UNESCO. Jest on narodową instytucją kultury, która posiada osobowość prawną i jest zarejestrowany w rejestrze Narodowych Instytucji Kultury, a także w Państwowym Rejestrze Muzeów. Wawel to, pomnik historii narodu polskiego, to element światowego dziedzictwa. Historia Wawelu jest niezwykła. Położony jest 228 m n.p.m.,  ta wapienna skała jurajska uformowała się około 150 milionów lat temu. Historia Wzgórza Wawelskiego jest długa i ujmująca. Od kiedy Wawel zaczął odgrywać rolę ośrodka władzy politycznej, historia jego jest coraz bardziej rozbudowana. 

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Władcy Polski w Krakowie

Pierwszym władcą Polski, który obrał Wawel na swoją siedzibę był Mieszko I, a zaraz potem Bolesław Chrobry. Wawel, cały czas był rozbudowywany czy to za czasów Bolesława Śmiałego, czy 400 lat później za czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka. Za jego czasów na dworze w Zamku Królewskim na Wawelu zaczęli działać pierwsi humaniści, którzy historii również są bardzo znani, byli to Jan Długosz i Filip Kallimach. W epoce renesansu na Wawelu powstał piękny, rozległy dziedziniec z kolumnowymi arkadami. Jednak przeniesienie się dworu monarszego do Warszawy, zaczęło powolnie osłabiać kondycję Zamku, bo monarchowie do Krakowa zaczęli przybywać tylko okazjonalnie.

W 1795 roku po utracie przez Polskę niepodległości Wawel ostatecznie przeszedł w ręce Austriaków. Austriacy wyburzyli część budynków, a zamek zamienili w lazaret wojskowy. Po 1846 roku, czyli już po okresie Wolnego Miasta Krakowa, kiedy to Austriacy znów byli w posiadaniu Wawelu, zamienili go cytadelę. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Zamek Królewski na Wawelu pełnił funkcję rezydencji głowy państwa, służącej do celów reprezentacyjnych oraz rolę Muzeum historycznego. Dziś na Wawel przybywają tłumy turystów z Polski, z Europy, a także z całego świata. Zamek Królewski na Wawelu, jest niezwykle atrakcyjny dla turysty i ogromnie ważny dla każdego Polaka.

Wawel na liście UNESCO

Już sam fakt, że Wawel znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest powodem do dumy dla każdego Polaka.  Na Wawelu spoczywają ciała, relikwie wielu ważnych osobistości dla naszego narodu. W 1927 roku sprowadzono tutaj prochy Juliusza Słowackiego i jego matki. W 1935 roku pochowano tutaj Józefa Piłsudskiego. Na Wawelu możemy obejrzeć urnę z ziemią z Monte Casino, czy grudkę ziemi z  mogiły zbiorowej w której pochowany był Cyprian Kamil Norwid, jeden z wieszczy narodowych. W 1993 roku na Wawel sprowadzono zwłoki generała Władysława Sikorskiego. To tylko kilka nazwisk wielkich ludzi, którzy na Wawelu spoczywają.

W 2010 roku po tragedii smoleńskiej w której zginął ówczesny Prezydent Polski Lech Kaczyński wraz ze swoją małżonką, Pierwszą Damą- Marią Kaczyńską oraz całą załogą i wszystkimi obecnymi na pokładzie tupolewa, w Polsce rozgorzała wielka dyskusja gdzie pochowany ma zostać Prezydent wraz z małżonką. Ostatecznie  w kwietniu w przedsionku krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów pochowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Na ich grób przybywają tłumy, by choć przez kilka minut móc odmówić modlitwę. Groby królewskie w podziemiach katedry wawelskiej, Krypta Wieszczów Narodowych, Dzwon Zygmunta również znajdujące się w katedrze, są bardzo popularną atrakcją dla wszystkich, którzy na Wawel przybywają.

Na zamku znajdują się także reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, skarbiec koronny, zbrojownia czy wystawa „Sztuka Wschodu”, wszystko to, koniecznie choć raz w życiu każdy Polak powinien zobaczyć. Wizyta na Wawelu, to najlepsza lekcja historii, jaką możemy przeżyć jako Polacy i jaką możemy dać swoim dzieciom. Tutaj czas zatrzymał się w miejscu, pokazując nam historię o której od dziecka się uczymy i o której opowieści słuchamy od rodziców czy dziadków. Kraków jest takim polskim miastem, które swą atrakcyjnością i magią przyciąga wielu. Będąc w Krakowie nie można ominąć Wawelu.