Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wydmowy Rewal

Wydmowy Rewal
fot.: Platanacero / Wikimedia CommonsPublic Domain
Warto dodać, że z roku na rok wydmy przemieszczają się, dlatego też często są sztucznie gospodarowane przez roślinność

Rewal, to piękna mała wieś nadmorska, licząca niespełna tysiąc mieszkańców, jednak niezwykle atrakcyjna pod względem turystycznym, dlatego corocznie odwiedzana jest przez kilkanaście tysięcy turystów. Rewal jest miejscowością wypoczynkową nad Morzem Bałtyckim, znajdziemy tu letnie kąpielisko morskie i przystań morską. Z kąpieliska korzysta bardzo duża ilość kąpiących się, bowiem jest to najbezpieczniejsze, strzeżone miejsce na plaży w Rewalu, jak i w każdej innej nadmorskiej miejscowości. Przystań morska w Rewalu jest niewielka, przystosowana do małych jednostek pływających, miejsce małe, ale posiadające niezwykły klimat, szczególnie wieczorem, kiedy małe kutry i statki zacumują w przystani, ma ona swój urok.

Wydmy koło Rewalu

Ze względu na położenie wsi i ukształtowanie terenu na jakim się znajduje, powstała tutaj wydma nadmorska, czyli taka, która pojawia się tylko i wyłącznie na piaszczystych wybrzeżach. Warto dodać, że z roku na rok wydmy przemieszczają się, dlatego też często są sztucznie gospodarowane przez roślinność, a żeby nie zagrażały budynkom znajdującym się w ich bliskim otoczeniu. Rewal swój początek wpisał na wiek XV, bowiem wtedy możemy wyczytać pierwsze wzmianki o tejże wsi. Od 1446 roku, wieś ta należała do flamandzkiego rodu szlacheckiego z samej Flandrii czyli z terenów dzisiejszej Belgii. Mowa oczywiście o rodzie Flemmingów.

Szukasz noclegów w Rewalu? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Rewalu

Rewal powoli się rozwijał, powstawały nowe linie kolejowe, łączące wieś z innymi nadmorskimi i nie tylko miejscowościami, dzięki czemu zaczęło tu zaglądać coraz więcej osób, a  pierwszych letników wieś gościła już w I połowie XIX wieku. Na wydmach nadmorskich w Rewalu możemy zaobserwować zjawisko antropopresji, czyli dość silnego działania człowieka. Niestety antropopresja ma zwykłe negatywny skutek na środowisko.

W Rewalu bez skutku szukać można wysokich budowli, ogromnych budynków itp. Zabudowania są zwykle niskie, małe, wieś jest bardzo cicha i spokojna, zachęca do wypoczynku z dala od zgiełku dużych miast, gwaru i hałasu. Tutaj słychać tylko szum fal i śpiew ptaków, a także radosne uśmiechy zadowolonych turystów, bowiem, każdy kto odwiedzi raz Rewal, na pewno wróci to powtórnie. Wieś jest świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi, nie ma tu takich tłumów jak w dużych miejscowościach nadmorskich, często spotkać tutaj można również seniorów, dla których klimat, krajobraz i spokój panujący w Rewalu, jest najlepszą i najbardziej pożądaną atrakcją.

Rewalscy rybacy

W Rewalu wciąż podziwiać możemy bazę rybacką, wprawdzie jest mała, ale klimat jaki wokół niej panuje, zauroczy każdego. Rok 2009 również przyniósł wsi mały rozwój, bowiem powstało nowe zejście na plażę na którym powstała także platforma widokowa, co bardzo spodobało się zarówno turystom jak i tym, którzy w Rewalu mieszkają na co dzień. Tutejsi rybacy zajmujący się rybołówstwem mają swoją niewielką przystań, kawałek terenu nad morzem w którym cumować mogą swoje łodzie, kutry czy małe statki.

Kto rządzi w Rewalu?

W Rewalu „rządzi” sołtys oraz jego ośmiu pomocników, którzy tworzą radę sołecką, która zostaje wybierana na mocy utworzenia jednostki pomocniczej, jaką jest „Sołectwo Rewal”. Letnie kąpielisko morskie jakie zostało wyznaczone w Rewalu, ma ponad 300 metrów linii brzegowej, jest więc bardzo duże, biorąc pod uwagę małą powierzchnię całkowitą wsi. Na wydmie nadmorskiej w Rewalu, znajduje się taras widokowy, usytuowany jest  bardzo blisko morza, dzięki czemu w sezonie letnim spotykamy tu mnóstwo spacerowiczów aparatem w ręce, którzy upamiętniają piękne Morze Bałtyckie i swój pobyt tutaj. To również magiczne miejsce do podziwiania wchodów słońca nad rankiem i zachodów słońca o zmroku, widoczność jest bardzo dobra, podziwiać możemy nawet odległy horyzont. To także bezpieczne miejsce do podziwiania dużych fal czy sztormów, wtedy każdy miłośnik fotografii, może zrobić niesamowite zdjęcia, nie narażając się na niebezpieczeństwo ze strony wzbudzonego morza. Taras widokowy znajduje się przy ulicy Parkowej.

W Rewalu mamy nawet dwa pomniki przyrody, czyli chroniony wytwór przyrody, które ma różnorodne znaczenie, od naukowego po kulturowe i zabytkowe. Rewalskie pomniki przyrody pod ochroną znalazły się w 2003 roku. Jeden z nich, jesion wyniosły, mierzy ponad 24 metry wysokości, pochodzi z rodziny oliwkowatych i jest dość popularny na całym obszarze Polski. Liść jesionu ma zastosowanie w ziołolecznictwie, bowiem wysuszony liść tego drzewa działa żółciopędnie i moczopędnie. Drugi pomnik przyrody w Rewalu, to ostrokrzew kolczasty, który osiąga wysokość ponad 5.5 metra.
 
Rewal ma swoją oficjalną stronę internetową na której znaleźć możemy wszelkie informacje o tej jakże pięknej miejscowości wypoczynkowej. Możemy zapoznać się z atrakcjami z jakich skorzystać możemy podczas wakacyjnego pobytu w Rewalu, a także z atrakcjami w pobliskiej okolicy. Dodatkowo na rewalskiej stronie internetowej, na żywo oglądać możemy deptak w Rewalu i plażę, a wszystko to, dzięki kamerce internetowej z której obraz nadawany jest na żywo. Oglądając widoki z kamerki, możemy zobaczyć jak cudowne widoki zastaniemy, kiedy już znajdziemy się na miejscu.