Racławice i Japonia we Wrocławiu

Racławice i Japonia we Wrocławiu
Przenosi nas bowiem w miejsce magiczne, naturalnie mogące występować w Kraju kwitnącej Wiśni

Panorama Racławicka

Ponoć jest punktem obowiązkowym dla wszystkich tych z Państwa, którzy odwiedzają Wrocław. To niezwykłe miejsce, które przede wszystkim upamiętnia znaną szerzej bitwę właśnie pod Racławicami. Została ona rozegrana w roku 1794, dokładniej 4 kwietnia. Brały w niej udział wojska powstańców, którymi dowodził nie kto inny, ale Tadeusz Kościuszko i wojska rosyjskie pod wodzą generała Tomasowa. Panorama znajdowała się na początku we Lwowie i to właśnie tam mnóstwo Turystów przybywało by podziwiać malowidło. Tuż po zakończeniu działań wojennych II wojny światowej dzieło zostało przewiezione do Polski, do Wrocławia. Panorama jest to relikt, ogromny obraz, ale tak zaaranżowany, żeby oczywiście w przenośni „przenieść” nas w dawne czasy. Efekt ten został osiągnięty poprzez specjalne oświetlenie i perspektywa malarska oraz zaciemnione podejście.

Wykonanie Panoramy Racławickiej powierzono znamienitym osobom. Pomysł wyszedł od malarza pochodzącego ze Lwowa Jana Styki. Ponadto Wojciech Kossak, Tadeusz Popiel, Włodzimierz Tetmajer, Michał Sozański, Wincenty Wodzinowski, Ludwik Boller, Teodor Axentowicz oraz Zygmunt Rozwadowski.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Ogród Japoński we Wrocławiu

Ów Ogród znajdujący się we Wrocławiu jest na wskroś wyjątkowy jak na nasze polskie warunki. Przenosi nas bowiem w miejsce magiczne, naturalnie mogące występować w Kraju kwitnącej Wiśni, czyli właśnie w Japonii. Ważnym faktem jest to, że w stworzeniu tego wyjątkowego miejsca brali udział prawdziwi Japończycy, którzy najlepiej znają się na tej sztuce. Rośliny, które możemy tutaj podziwiać pochodzą z Japonii i są prawdziwie orientalne i niezwykłe, ponieważ znajdują się w Europie a pochodzą można powiedzieć z drugiego końca świata. Wielu osobom bardzo się tu podoba, bo i sympatycy kultury japońskiej znajdą tu cos dla siebie, i miłośnicy różnych rozwiązań w ogrodnictwie i laicy, którzy po prostu uwielbiają zielone miejsca w środku miasta. Ogród Japoński położony jest przy ulicy Mickiewicza. Otwarty natomiast jest w okresie od kwietnia do października, w godzinach od 9:00 do 19:00.

Cóż tu jeszcze powiedzieć, na wycieczkę po Ogrodzie trzeba zabrać aparat fotograficzny, bo można tutaj zrobić naprawdę fantastyczne zdjęcia do rodzinnego albumu na przykład. My na tle przepięknie pachnących, orientalnych roślinek to fajny pomysł, inny niż zazwyczaj. Choć już wiosną ogród jest otwarty dla zwiedzających, gdy wszystko budzi się do życia, jest to piękny czas, ale niektórzy twierdzą, że lato to pełny rozkwit i najlepsza pora na zwiedzanie. Wtedy to roślinność pokazuje się nam w swojej pełnej krasie, niebywale pachnąca i wyglądająca. We Wrocławiu jest naprawdę wiele bardzo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, jednym z takich miejsc na pewno jest Ogród Japoński. To pomysł na randkę, rodzinny spacer, co kto lubi. Jeśli zaś chodzi o samą sztukę ogrodową w Japonii to rozpoczęła się ona w wieku VI-VII. Chińska kultura i tradycja oraz shinto – rodzaj filozofowania miały największy wpływ na powstanie owej sztuki ogrodowej. Ogrody japońskie mają na celu ukazywać harmonię całego świata poprzez odpowiedni dobór roślin pod względem ich cech tj ich kształtu, koloru, okresu kwitnienia oraz znaczenia symbolicznego poszczególnych roślin.

We wrocławskim japońskim ogrodzie znajdziemy nie jedną a wiele kompozycji zaczerpniętych z kraju Kwitnącej Wiśni, i tak mamy tutaj typ ogrodu wodnego, publicznego, kamienistej plaży a także ogrodu powiązanego z ceremonią picia herbaty. 

Rośliny, które zostały zasadzone w tym znanym i słynnym miejscu są bardzo różnorodne. Drzewa rosnące w ogrodzie to między innymi dęby szypułkowe, kasztanowce zwyczajne, czy jesiony wyniosłe. Ponadto spotkamy tu perełkowiec japoński, miłorząb dwuklapkowy, metasekwoja chińska. Podliczono też, że ogród gromadzi już 78 gatunków azjatyckich takich jak pieris japoński. W ogrodzie znajduje się też staw a w nim nie mogło oczywiście zabraknąć wspaniałej roślinności jak grzybienie białe oraz grążel żółty.
 
Cennik jest bardzo atrakcyjny, bo przedstawia się następująco: normalny bilet to koszt 4 zł, natomiast ulgowy 2 zł. Jest także możliwość wykupu karnetu rocznego za jedyne 20 zł. Jeśli ktoś zażyczyłby sobie sesji zdjęciowej dajmy na to ślubnej w ogrodzie japońskim to jest taka możliwość. Kosztuje to w okolicach 100 złotych.

Bonsai we Wrocławiu

Dalej mowa o ogrodzie japońskim. Bonsai są to krzewy bądź drzewa zasadzone w pojemnikach przeznaczonych do tego celu. Te naczynia mają na celu ograniczenie wzrostu tych roślin, aby pozostały filigranowe, w mini rozmiarach. Dbanie o tego typu rośliny to nie lada sztuka. Trzeba je w odpowiedni sposób przycinać. Sztuka ta wymaga wielkiej cierpliwości, ponieważ żeby wyhodować prawdziwy okaz tego typu trzeba wielu lat pracy przy roślinie. Najlepszy jest dąb, cis, świerk i jałowiec, ponieważ mają pędy zdrewnione oraz są długowieczne. Bonsai to również tworzenie całych, małych krajobrazów wokół głównej rośliny z mchu na przykład lub z traw, gałązek i kamieni. Wygląda to imponująco.