Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Pomniki przyrody i architektury w Poznaniu

Pomniki przyrody i architektury w Poznaniu
fot.: Radomil / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Nazwę "Poznań" natomiast znajdziemy już w Kronice polskiej Galla Anonima z lat 1112-1116.

Poznań, to piękne miasto, posiada swoją historię, do zwiedzania jest tu wiele ciekawych zabytków, pomników przyrody i innych atrakcji zarówno dla mieszkańców miasta i tłumnie przybywających turystów.

Poznańskie pomniki przyrody

Zacznijmy więc od poznańskich pomników przyrody, których jest naprawdę wiele. Na terenie miasta znajduję się 34 tego typu obiekty, z czego 19 to drzewa, grupy drzew oraz 3 głazy narzutowe. Zacznijmy od głazów narzutowych: głaz na Morasku, znajdujący się przy ul. Meteorytowej, głaz narzutowy, ul. Maków Polnych 16 oraz głaz narzutowy w Ogrodzie Botanicznym.

Szukasz noclegów w Poznaniu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Poznaniu

Głaz na Morasku, to głaz Franciszka Jaśkowiaka, ma 266 centymetrów wysokości i 1283 centymetry obwodu. Głaz ten to pozostałość po zlodowaceniu bałtyckim. Na głazie w dniu 100 urodzin Franciszka Jaśkowiaka, działacza organizacji promujących turystykę i ochronę przyrody, a także wieloletniego członka zarządy Międzynarodowych Targów Poznańskich, został wykuty pamiątkowy napis. Wśród drzew, poznańskich pomników przyrody, obejrzeć możemy okazy takie jak: Dąb przy Ulicy Sióstr Misjonarek w Poznaniu, Dąb na Cytadeli w Poznaniu, czy na przykład Topola Czarna nad Jeziorem Strzeszyńskim i wiele innych. Pomniki przyrody często służą jak eksponaty do lekcji przyrody w terenie dla poznańskich uczniów.

Nazwa miasta Poznań

Wróćmy teraz do nazwy miasta, która również ma swoją ciekawą historię, wartą przytoczenia. Dla zachowania tradycji przy różnych uroczystościach używana jest nazwa Stołeczne Miasto Poznań. Miasto dość intensywnie wpisało się na karty historii, gdyż było ważnym ośrodkiem politycznym. Pierwszy zapis dotyczący Poznania znajduje się w kronice Thietmara (rok 970) w której mowa o poznańskim biskupie. Nazwę "Poznań" natomiast znajdziemy już w Kronice polskiej Galla Anonima z lat 1112-1116. Sama nazwa miasta pochodzi od imienia „Poznan”, samo imię nie jest jednak do końca jasne, bowiem żadne pisane źródła historyczne nie zawierają wzmianki na temat osoby której imieniem nazwano miasto.

Turyści ściągają do Poznania z całej Polski

Pod względem turystyki, Poznań jest czwartym miejscem w Polsce najchętniej odwiedzanym przez turystów. Z badań turystycznych wynika, że prawie 40% z nich przyjeżdża do Poznania w celach biznesowych, uczestniczy w Międzynarodowych Targach Poznańskich, będących bardzo dużym wydarzeniem w mieście, a także w różnych innych spotkaniach biznesowych, konferencjach czy szkoleniach. Turyści, którzy Poznań odwiedzają w celach zwiedzania, wypoczynku, stanowią około 35%.

Na turystów czeka 77 hoteli, a także ponad 80 innych obiektów oferujących noclegi, łącznie daje to około 12 tysięcy miejsc noclegowych w mieście. Do dyspozycji przyjezdnych powstało również 6 punktów informacji turystycznej. Zajmijmy się teraz tym, co turyści lubią najbardziej. Mianowicie przejdźmy do najważniejszych zabytków miasta Poznań.

Stare Miasto w Poznaniu

Stare Miasto, to jedno z tych miejsc, które obejmuje rejestr zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Centralnym miejscem Starego Miasta jest Stary Rynek w Poznaniu, kwadratowy plac wytyczony około 1253 roku. Do dziś pełni on funkcję handlową, natomiast do roku 1945 mieściła się tutaj siedziba władz miasta. Na poznańskim Starym Rynku odbywa się wiele imprez cyklicznych, które są bardzo chętnie uczęszczane przez turystów. Należą do nich: Jarmark Świętojański, Betlejem Poznańskie, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu oraz Festiwal Dobrego Smaku.

Będąc na Starym Rynku, warto zwrócić uwagę na przepiękną renesansową budowlę jaką jest Ratusz. Z wieży ratuszowej każdego dnia o godzinie 12:00 odgrywany jest hejnał poznański w trakcie którego słynne poznańskie koziołki się trykają. Bez wątpienia jest to bardzo ważny i ciekawy punkt dnia, któremu tłumnie towarzyszą zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta Poznań.

Poznański Łazarz

Kolejnym miejscem godnym uwagi w Poznaniu jest poznański Łazarz. Zespół urbanistyczny Łazarza, obejmuje wiele przedwojennych obiektów, figuruje w rejestrze zabytków od 1982 roku. Do głównych punktów Łazarza należą: Rynek Łazarski, teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, ul. Głogowska i skrzyżowanie ulic Głogowska/Hetmańska,  kościół Matki Boskiej Bolesnej (zbudowany w stylu neoromańskim), a także  między innymi elitarna poznańska szkoła średnia, którą jest II Liceum Ogólnokształcące. Kolejnym punktem wartym uwagi, jest Ostrów Tumski, najstarsza część miasta z bazyliką archikatedralną.

Ponadto w Poznaniu znajdziemy także zamki. Zamek Cesarski w którym powstało centrum kultury, a także Zamek Królewski znajdujący się niedaleko Rynku. Na uwagę zasługują również poznańskie pałace, a wśród nich szczególnie Pałac Górków z XVI wieku. Wewnątrz mieście się jedno z najstarszych muzeów w Polsce- Muzeum Archeologiczne. Warto również odwiedzić poznańskie ZOO, bowiem Poznań, to jedyne miasto w  Polsce, które posiada dwa ogrody zoologiczne. Nowe poznańskie ZOO mieści się w okolicach jeziora Malta, zwierzęta żyją tutaj w warunkach zbliżonych do naturalnych. ZOO oferuje także dodatkowe atrakcje jaki są Mini Park Linowy, Zoolandia oraz Kolejka Turystyczna.