Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Park Zdrojowy w Świnoujściu

Park Zdrojowy w Świnoujściu
fot.: Sebdok / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
W roku 1827 ów architekt prosto z Sanssoucu wysłał do naszego parku aż półtora tysiąca sadzonek krzewów i drzew.

Na wyspie Uznam znajduje się wspaniały krajobrazowy Park Zdrojowy. Jest on zabytkowy i leży we wschodniej połowie wyspy. Jego powierzchnia obejmuje tereny 58 hektarów. Powstał on w XVIII wieku, ale powiększano go dopiero w wieku XIX. Niegdysiejsza przymorska mielizna miała posłużyć jako miejsce do stworzenia Parku. Stało się to w czasie, w którym jednocześnie swoje istnienie rozpoczynało miasto Świnoujście. W roku 1824 miał miejsce pierwszy sezon kąpieliskowy. Jeśli chodzi o sam Park Zdrojowy to w jego powstanie były wmieszane bardzo ważne wówczas persony. Otóż Johann August von Sack, sam nadprezydent Pomorza, który zaangażował się w to przedsięwzięcie i za sobą pociągnął także Petera Josepha Lenne. Sławny w tamtych czasach architekt ogrodów z Prus, zrobił projekt Parku Zdrojowego. W roku 1827 ów architekt prosto z Sanssoucu wysłał do naszego parku aż półtora tysiąca sadzonek krzewów i drzew.

Roślinność Świnoujskiego Parku Zdrojowego

W czasie międzywojennym powiększono to miejsce, a dokładnie dobudowano Zachodni Park Zdrojowy. Roślinność, która występuje w Parku jest bardzo różnorodna. Zacznijmy więc od opisu jakie drzewa tutaj występują. W większości są to buki zwyczajne, czyli Fagus silvatica fachowo. Ponadto występują dęby szypułkowe a także bezszypułkowe, kasztanowce i jesiony. Rosną tu także klony pospolite, wiązy, olchy. Jeżeli zaś chodzi o bardziej rzadkie odmiany drzew, to spotkać tutaj możemy buki zwane „płaczącymi”, cisy pospolite, dęby „piramidalne”, czy jodłę nikko i wiciokrzew pomorski.

Szukasz noclegów w Świnoujściu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Świnoujściu

W Parku Zdrojowym znajduje się też wiele rzeźb, które mogą cieszyć oko zwiedzających poza oczywiście wspaniałą i różnorodną przyrodą. Długie, często także romantyczne spacery, ale przede wszystkim sprzyjające zdrowiu w Parku Zdrojowym zapewne takimi będą. Znajdują się w tym miejscu piękne alejki, ławeczki i oświetlenie bardzo stylowe i klasyczne. Dla najmłodszych Turystów i nie tylko, położone są w Parku dwa  place zabaw. Znajdują się one przy ulicach Krzywoustego oraz Mieszka I.

Przechadzki szlakami turystycznymi

Otoczenie Parku stanowią szlaki turystyczne. I tak jest tam położony szlak Rowerowy Wokół Bałtyku ( EV10 niebieski ), E9, czyli czerwony Szlak Nadmorski. Od strony wschodniej Park Zdrojowy graniczy z takimi zabytkami Świnoujścia jak: Fort Anioła i Fort Zachodni. Od strony zaś zachodniej liczne boiska, korty do gry w tenisa oraz stadion sportowy. Natomiast od strony północnej Parku leżą hotele, kempingi, czy pensjonaty. Otoczony jest więc Park kompleksowo. Ze wszystkich stron znajduje się coś ważnego dla Turystyki. Park Zdrojowy jest jedną z pozycji rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

Historia powstania Parku Zdrojowego w Świnoujściu

Początki Parku są zapisane na wodzie. Oznacza to, że teren ten był zalaną mielizną. Później miały miejsce prace hydrotechniczne, dzięki którym powstał tak zwany „nowy ląd”. To właśnie na nim sadzono pierwsze drzewa, trawy oraz krzewy. Wówczas miejsce to nosiło nazwę „Plantage”. Dom Zdrojowy o nazwie Gesellswchaftshaus powstał tutaj w latach 1825 i 1826. Wybrano na tę lokalizację bliskość nabrzeża portowego. W roku 1912 Park był ważnym miejscem w całym mieście, ponieważ obfitował w wiele alejek, stawów, skupisk wodnych oraz skupisk drzewnych. Ponad to w planach miasta znajdowały się na terenie Parku kioski, pisuary, altanki. Plac muzyczny również wkomponował się w teren, a także restauracja tuż obok niego.

W roku 1945 Dom Zdrojowy niestety spalił się, wówczas również zniszczono ogród, który go okalał. To jednak nie wszystko, bo jeśli chodzi o rok 45 to także prawie całe Świnoujście zostało zniszczone. Jednak przy jego odbudowie nie zapomniano o terenach zielonych i o Domu Zdrojowym. Postanowiono go oczywiście odbudować i w latach 1958-59 miały miejsce prace dotyczące nowego sadzenia roślinności na terenie Parku. Projekt inżyniera R. Małysika użyty był do tego celu właśnie.

Odkryj Park Zdrojowy, jakiego jeszcze nie znałeś to nazwa ścieżki rekreacyjnej. Powstała ona zwłaszcza dla tych z Państwa, którzy chcieliby miło oraz aktywnie spędzić swój wolny czas z rodziną. Pomyślana jest ona tak, aby każdy miał coś ciekawego do zobaczenia i zrobienia, żeby zbytnio się nie przemęczył a także, by podziwiać jak najwięcej okazów przyrody rosnącej na terenie Parku. Pierwszy punkt na mapie to plac zabaw ze zjeżdżalniami, skałką wspinaczkową i huśtawkami. Dla rodziców chwila odsapnięcia z ławeczkami i pięknymi widokami.

Rosną tu kasztanowce, klony oraz dęby. Zielone płuca Świnoujścia jeśli już odwiedzimy trzeba dać nacieszyć się płucom powiewem świeżego powietrza i wypocząć należycie. Kolejny przystanek stanowi rzeźba smoka zwanego „Telesfor”. Tutaj można zrobić kilka fotek z miłym stworkiem i znów podziwiać śliczne rabatki. Potem mijamy lub zatrzymujemy się przy zabytkowym świerku, wspaniałym okazie przyrody. W jego pobliżu rozciąga się Aleja Dębowa, przy której rosną piękne dęby. Kolejnym placem zabaw można zakończyć tę wędrówkę, choć to przecież nie koniec atrakcji w Parku Zdrojowym.