Mielno i okolice
fot.: Tineau / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Najważniejsze jest to, że wszyscy smakosze rybek dostaną tutaj świeże przysmaki, prosto z fal morskich.

Coraz częściej Turyści wybierają na wakacje i urlopy o każdej porze roku, zamiast zatłoczonych, gwarnych miejscowości, mniejsze, mniej znane miasteczka. Szukają wytchnienia od dużych miast z całym ich pyłem i klaksonami samochodowymi. Pragną ciszy oraz spokoju, a szukają tego wszystkiego w okolicach znanych kurortów nadbałtyckich, by w razie nacieszenia się ciszą, móc wyskoczyć do ludzi i troszkę się zabawić. Okolice Mielna także mogą być taką bazą wypadową, ale nie trzeba myśleć o nich jak o miejscu wyłącznie przeznaczonym do spoczynku i snu. Dużo można zyskać zwiedzając te okolice pieszo, rowerem, czy samochodem. Co kto woli.

Z Mielna na Promenadę Nadmorską w Sarbinowie

Promenada w Sarbinowie jest bardzo bliska morzu. Typowe miejsce dla Turystów spragnionych spacerów brzegiem morza, w miłej atmosferze. Znajdują się tu smażalnie ryb morskich, kawiarnie i inne sklepiki wprost na plaży dlatego, że miejscowość niegdyś była położona tak blisko samego morza, że aż „wchodziło” ono na suchy ląd. Oczywiście w takiej sytuacji należało zapobiec temu zjawisku, bo inaczej miasto zostałoby całkowicie zalane. Władze nie chcąc do tego dopuścić postanowiły o powstaniu muru zaporowego. Budulcem muru były kamienie oraz beton, długość osiągnął ok kilometrową.

Szukasz noclegów w Mielnie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Mielnie

Szczyt owego muru zaporowego, jak nie trudno się domyślić, posłużył jako podstawa naszej promenady. Z obiektu jest naprawdę wspaniały widok, dla którego warto tu przyjechać zwłaszcza będąc na wybrzeżu w okolicy Sarbinowa. Można ją przemierzać pieszo miło gawędząc z kimś bliskim lub spędzając czas z samym sobą, można pojeździć rowerem, na rolkach, desce jak kto lubi. Ważne, że spędzamy czas aktywnie, poddając się zbawczemu wpływowi nadmorskiego, świeżego powietrza.

Mieno Unieście – Przystań Rybacka

Jest w Unieściu takie miejsce, które chętnie odwiedzają wycieczkowicze. Jest to przystań rybaków morskich. Najważniejsze jest to, że wszyscy smakosze rybek dostaną tutaj świeże przysmaki, prosto z fal morskich. Takie ryby jak wiadomo smakują najlepiej tylko oczywiście trzeba wiedzieć jak się za nie zabrać na początku. Amatorów wędzenia nos również zaprowadzi w to miejsce, ponieważ znajdziecie tu ryby wędzone takie jak łososie, węgorze, halibuty, śledziki i inne. Ktoś kto nigdy nie widział rybaków przy ich codziennej pracy z ogromnym zaciekawieniem wpatruje się w prace ich rąk. Sieci, łódki, kutry rybackie dla kogoś z głębi kraju lub z gór są ciekawym widokiem.

Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie

Coś dla głęboko wierzących, ale nie tylko. Kościoły zwiedzają przecież choćby znawcy architektury niekoniecznie wierzący. Budulcem obiektu był kamień polny oraz cegła. Został zbudowany na małym wzniesieniu. Wykryto tam miejsca po fosach, co może oznaczać, że niegdyś budynek był wykorzystywany do obrony miasta. Wewnątrz Kościoła znaleźć można prawdziwe perełki, które szczególnie warto zobaczyć będąc w tym miejscu. Są to chrzcielnica w stylu neogotyckim jak również ambona pochodząca z wieku XVII.

Cały budynek Kościoła zachowany jest w stylu gotyckim, a świadczy o tym na przykład wieża znajdująca się na szczycie, która jest czworoboczna i nieco wiekowa, ponieważ pochodząca z wieku XVI. Jest też ściana Kościoła, w którą wkomponowane są części młyńskich kamieni. Nie jest to tutaj, na pomorzu, nic dziwnego, bardzo często tak postępowano ze względu na szacunek do chleba. A więc rzeczy, które posłużyły do wyrobu chleba nigdy nie wolno było niszczyć, ani wyrzucać, ale ponownie wykorzystać.

Sarbinowo pod Mielnem

Małe Sarbinowo od Mielna jest oddalone tylko o jakieś 7 kilometrów. Tak bliskie sąsiedztwo może zaoferować Turystom wiele dobrego. Można stąd łatwo dostać się do Mielna a i korzystać z atrakcji w samym Sarbinowie. Jeśli jest to typowa miejscowość letniskowa to nie mogło zabraknąć plaży. Ładna, piaszczysta, z promenadą czyli taka jak być powinna, żeby Turyści byli zadowoleni. Co jest ważną informacją, w Sarbinowie baza noclegowa jest znacznie tańsza niż np. w Mielnie. W związku z czym przyjeżdżają tutaj rodzice z małymi zwłaszcza dziećmi oraz Ci Piechurzy, którzy „polują” na okazje zwłaszcza wakacyjne. Po prostu Ci którym zależy na zaoszczędzeniu na noclegu. W Sarbinowie wiele jest domków gościnnych i letniskowych, pensjonatów, pokoi do wynajęcia.

Wiele więc jest do zobaczenia w Mielnie, Sarbinowie, Chłopach, czy Gąskach. Jak zresztą w każdym nawet najmniejszym mieście w Polsce można coś szczególnego odnaleźć. Dla jednych to będzie wiele głośnych, kolorowych atrakcji, dla drugich będzie to cisza, czystość a dla jeszcze innych wyposarzenie miejsca w którym będą nocować będzie ważne. Wynika to z charakteru, różnic w postrzeganiu świata, w tym w jakim momencie życia Turysta się znajduje. Ważne, żeby odnalazł to czego szukał, bo tylko wtedy będzie ze swojego urlopu w pełni zadowolony.