Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Kościóły Polanicy-Zdroju
fot.: Jacek Halicki / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Historia tego miejsca rozpoczyna się w roku 1650, kiedy to jezuici pochodzący z Kłodzka postawili, na miejscu dzisiejszej świątyni, kaplicę z drewna.

W kraju katolickim, w którym wszyscy mieszkamy, gdzie kościoły, wiara i religia odgrywają dużą rolę oraz mają wpływ na nasze życie codzienne, kościoły oraz przybytki kościelne a także osoby duchowne są cenione i dba się o nie. W takim właśnie kraju mamy wiele miejsc, budynków, które pełnią funkcje religijną i są zarazem perełkami architektury, czy posiadają cenne relikwie, albo zabytkowe wnętrza z poprzednich wieków. W Polanicy-Zdroju znajduje się piękny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to kościół parafialny wpisany do rejestru zabytków, co czyni go ważnym punktem na mapie Polanicy.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny leżący w Polanicy-Zdroju

Dokładnie kościół ten jest zlokalizowany przy ulicy Kamiennej nr 8. Z podstawowych informacji dotyczących kościoła to jako materiał do jego wybudowania posłużyła cegła, natomiast styl w jakim powstał to neobarok. Budowę ukończono na przełomie lat 1911/1912.  Warto dodać, że ów świątynia jest najstarszą w tym mieście i leżącą w jego centralnej części. To bardzo dobra lokalizacja, ponieważ można kościół traktować jako punkt zwrotny wycieczek i wypraw w te rejony.

Szukasz noclegów w Polanicy Zdroju? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Polanicy Zdroju

Historia kościoła w Polanicy-Zdroju

Historia tego miejsca rozpoczyna się w roku 1650, kiedy to jezuici pochodzący z Kłodzka postawili, na miejscu dzisiejszej świątyni, kaplicę z drewna. Potrzeby parafii jednak z roku na rok rosły. Wiązało się to głównie ze zwiększeniem liczby ludności oraz z wielkim rozwinięciem się uzdrowiska w Polanicy-Zdroju. Czynniki te doprowadziły do wprowadzenia w życie idei wybudowania nowego kościoła, który spełniałby wszystkie wymagania ludu. Jak już wyżej pisałam nowy przybytek powstał z cegły, w roku 1912 zakończyła się jego budowa, natomiast uroczystość poświęcenia go odbyła się ósmego lipca roku 1912, a poświęcenia udzielił pomocniczy biskup Vaclav Frind. Wówczas proboszczem tutaj był ksiądz Paweł Theuner.

Budowy podjął się uznawany za mistrza murarskiego pan Andreas Ernst pochodzący z Kłodzka, zaś projekt pochodził z rąk architekta pochodzenia wrocławskiego o nazwisku Schneider. Kolejną ważną data w historii tego miejsca jest rok 1923, dokładniej pierwszy październik, kiedy to kościół został główną świątynią nowo utworzonej parafii polanickiej.

Architektura głównego kościoła w Polanicy-Zdroju

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny posiada jedną tylko nawę oraz jedną wieżę. Jak wspomniałam już, budowla powstała w neobaroku, jednakże spotkać się tu możemy z częściami secesyjnymi, natomiast elewacje są bardzo bogato udekorowane. Najważniejszym punktem w każdym kościele katolickim jest rzecz jasna ołtarz. Tutaj znajduje się ołtarz drzewny, stworzony przez „Zrzeszony Związek Warsztatów Stolarskich” z Nysy. Powstały tam również boczne ołtarze naszej świątyni oraz jeden konfesjonał służący do spowiedzi. Drugi zaś konfesjonał powstał spod rąk pewnego stolarza pochodzącego z Kłodzka o nazwisku Wagner w roku 1938.

Chrzcielnica znajdująca się w tym kościele została zrobiona przez rzeźbiarza lądeckiego o nazwisku Klein, który wychowywał się w miejscowym sierocińcu. Natomiast równie ważne w kościele Stacje Drogi Krzyżowej powstały na blasze zaś ramy do nich zostały wykonane przez rzeźbiarza z Nysy o nazwisku Fischer. Piękne znajdują się w kościele również obrazy i freski. O nich teraz słów kilka. Obrazy a także Stacje Drogi Krzyżowej, poza tym freski sufitowe są autorstwa Oswalda Volkela pochodzącego z Monachium. Pan Volkel jest jednak pochodzenia kłodzkiego. Teraz nadszedł czas, by wspomnieć choć o bardzo ważnych w kościele przedmiotach jak dzwony oraz organy.

Organy wiec powstały spod ręki pana pochodzącego z Lądka-Zdroju o nazwisku Lux. Dzwony natomiast z roku 1912 zbudowano w Dreźnie. Nazwano je imionami świętych Pawła, Marii oraz Józefa. Na wieży wcześniej już wspomnianej znajduje się zegar kościelny, który z kolei zaoferował miejscowy właściciel huty szkła, o nazwisku Witter. 

Ważny element kościoła Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju

Mowa jest tutaj o znajdującym się w kościele Obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pochodzącym z parafii Stanisławowej. Jest to obraz, który podobno słynie z płynących z niego łask dla wszystkich wiernych. Jeszcze przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej ów obraz prezentował się dumnie w głównym ołtarzu kościoła gimnazjalnego we Stanisławowie. Do Polanicy-Zdroju zaś zawędrował, kiedy tamtejszy ksiądz Marian Berg objął parafię w Polanicy. Stało się to w roku 1946. 

Ważne w opowieści o tym kościele jest także to, że od miesiąca maja do września odbywają się tutaj koncerty z muzyką organową oraz kameralną. Inicjatorem koncertów jest profesor Andrzej Chorosiński. To były rektor na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, który zlokalizowany jest w Warszawie. Poza tym pan Chorosiński to organista oraz improwizator. Urodził się on w roku 1949 w mieście Otwock.