Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Jak powstawała Gdynia
Gdynia bardzo szybko ze wsi rybackiej, przekształciła się w miasto, które zamieszkiwało ponad 120 tysięcy ludności.

Gdynia, położona jest nad Morzem Bałtyckim, Pobrzeżu Gdańskim i urokliwym Pojezierzu Wschodniopomorskim w województwie pomorskim. Gdynia wraz z dwoma innymi miastami- Gdańskiem i Sopotem tworzy Trójmiasto. Prawa miejskie Gdynia uzyskała w lutym 1926 roku. Gdynia bardzo szybko ze wsi rybackiej, przekształciła się w miasto, które zamieszkiwało ponad 120 tysięcy ludności. Dane z 2015 roku pokazują, iż Gdynię zamieszkuje już prawie 250 tysięcy mieszkańców, co daje jej tytuł największego polskiego miasta, nie będącego miastem wojewódzkim. Przez miasto przepływają dwie rzeki: Kacza i Chylonka. Gdynia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, ale będącego przejściowym między klimatem kontynentalnym, a morskim.

Historia Gdyni

Jeśli chodzi o historię Gdyni, pierwsze zapiski datują się na odległy wiek XIII, gdzie w dokumentach wspomniana była jako „Gdina”, była wtedy wioską należącą do parafii w Oksywiu. W 1382 roku Jan z Rożęcina, tę rolniczo-rybacką wieś podarował zakonowi kartuzów. W 1414 roku powstała we wsi pierwsza karczma. To ona była centrum życia towarzyskiego, tutaj spotykali się rybacy, tutaj również kwitł handel. Karczma znajdowała się przy dzisiejszej ulicy Portowej.

Szukasz noclegów w Gdyni? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdyni

Przez prawie 400 lat, bo aż do I rozbioru Polski, który miał miejsce w 1772 roku Gdynia należała do kartuzów. Po przejęciu Gdyni po pierwszym rozbiorze przez państwo pruskie, znajdowała się pod jego władaniem, aż do końca I wojny światowej.

XX wiek przyniósł Gdyni duży rozwój. Z racji położenia Gdyni (chodzi o położenie nad morzem) zaczęły się tu rozwijać nadmorskie letniska, chętnie i tłumnie odwiedzane przez Polaków, szczególnie w okresie letnim.  W kwietniu 1923 roku miało miejsce otwarcie portu tymczasowego, który został wybudowany ze względu na niepewną sytuację w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1930 roku uruchomiono w Gdyni  pierwszą linię pasażerską: Gdynia–Nowy Jork. II wojna światowa spowodowała znacznie uszkodzenia i zniszczenia portu, na szczęście samo miasto nie zostało już tak bardzo zniszczone.

Gdynia była także miejsce bardzo ważnych wydarzeń w roku 1970. Był to bowiem rok protestów stoczniowców i mieszkańców miasta przeciwko istniejącemu porządkowi politycznemu, przeciwko małym płacom, wzrostowi cen detalicznych mięsa i żywności itp. W dniach 14-22 grudnia doszło do wielu demonstracji, protestów, strajków, zamieszek, których głównym miejscem była właśnie Gdynia,  a także Gdańsk, Szczecin i Elbląg. Protesty te zostały stłumione przez milicję i wojsko. W wyniku represji w samej Gdyni zabitych zostało 18 osób. Łącznie rannych zostało ponad 1100 osób, 3 tysiące zatrzymanych przez milicję, podpalono kilkanaście gmachów, rozbito 220 sklepów, spłonęło także kilkadziesiąt samochodów. Wydarzenia te upamiętniają pomniki, m.in.: Pomnik Ofiar Grudnia 70, który stoi w pobliżu Stoczni Gdyńskiej oraz drugi: 23-metrowy krzyż stojący przy Urzędzie Miasta.

Port morski w Gdyni

Dziś Gdynia tylko w pamięci ma te tragiczne wydarzenia, zasłużenie cieszy się dużą popularnością, jest jednym z najważniejszych i najnowocześniejszych portów bałtyckich, należy również do największych miast w  Polsce.

Zacznijmy zatem zwiedzanie Gdyni. W Gdyni znajduje się port morski, drugi pod względem przeładunków  i to właśnie port zwiedzimy jako pierwszy. Specjalizuję się w przeładunku kontenerów. Port znajduje się we wschodniej części miasta, w dzielnicy Śródmieście. Całkowita powierzchnia portu wynosi 755,4 ha, w tym 492,6 ha powierzchni lądowej. Znajduje się tu magazyny o łącznej powierzchni 230 tys. metrów kwadratowych , a powierzchnia placów obejmuje łączny obszar 400 tysięcy metrów kwadratowych.

Port w Gdyni jest także głównym portem pasażerskim W Trójmieście. Port był kiedyś odrębną dzielnicę Gdyni. Wszystko zmieniło się w  grudniu 1998 roku, kiedy to ze względu na małą liczbę mieszkańców, Rada Miasta Gdyni włączyła te tereny do dzielnicy Śródmieście, administracyjnie nadal do niej należą.

Gdyński Dworzec Morski

Pozostając w tematyce morskiej, warto wspomnieć o Dworcu Morskim w Gdyni. Znajduje się on przy Nabrzeżu Francuskim w sąsiedztwie kapitanatu portu Gdynia Pomnika Ludziom Morza. Dworzec ma długą historię. Fasada dworca wykonana była w stylu modernistycznym, ozdobiona byłą przez dwie płaskorzeźby orłów polskich. Wewnątrz dworca znajdowały się tablice poświęcone marszałkowi Piłsudskiemu i prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu oraz dwie tablice pamiątkowe poświęcone historii budowy portu. W czasie II wojny światowej jego architektura została zmieniona.

W 2005 roku powstała koncepcja rewitalizacji Dworca Morskiego w Gdyni i przywrócenie oryginalnej architektury. Remont rozpoczęto w maju 2013 roku. W budynku Dworca Morskiego mieści się Muzeum Emigracji, pierwsze w Polsce, które gromadzi i prezentuje losy polskich emigrantów. Z portu morskiego w Gdyni w świat wyruszyło wielu Polaków, w związku z tym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wpadł na pomysł otwarcia właśnie takiego muzeum. Uroczyste otwarcie miało miejsce 15 maja 2015 roku. Muzeum zajmuje się badaniami oraz edukacją w temacie emigracji naszych rodaków na każdy z kontynentów świata. To bardzo ciekawe miejsce w Gdyni i zarówno w Polsce, warte obejrzenia.