Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Aktywna Gdynia
Miasto ma w swojej ofercie mnóstwo atrakcji i rozrywek, zarówno dla lubiących czynny wypoczynek i dla tych, którzy wypoczywać lubią biernie.

Gdynia, to piękne miasto, często wybierane na wakacyjny odpoczynek. Do Gdyni tłumnie każdego roku przybywają turyści. Miasto ma w swojej ofercie mnóstwo atrakcji i rozrywek, zarówno dla lubiących czynny wypoczynek i dla tych, którzy wypoczywać lubią biernie. W Gdyni funkcjonują korty tenisowe, boiska, sztuczne lodowiska, baseny pływackie, sale lekkoatletyczne. Dla lubiących rowerowe wędrówki powstała sieć ścieżek rowerowych, szlaków pieszych wędrówek również nie brakuje.

Aktywny wypoczynek w Gdyni

Mieszkańcy Gdyni lubią czynny wypoczynek, preferują aktywny tryb życia. Jeśli chodzi o ciekawostki, warto wspomnieć, że w Gdyni żyje 20 mieszkańców, którzy przekroczyli już magiczny próg 100 lat życia. Korzystny klimat, czyste powietrze, wspaniałe krajobrazy sprawiają, że Gdynia jest bardzo ciekawym miejscem na rekreację i odpoczynek. Woda w Zatoce Gdańskiej latem nie przekracza 20 stopni Celsjusza, ale dla lubiących ciepłe kąpiele powstało, aż sześć krytych basenów z mnóstwem atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.

Szukasz noclegów w Gdyni? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdyni

Dużą popularnością cieszą się gdyńskie korty tenisowe, ponieważ są usytuowane w najpiękniejszych miejscach miasta. Ten przy ulicy Ejsmonda, znajduję się tuż obok rezerwatu przyrody Kępa Redłowska, dodatkowo jest z widokiem na morze. Dzięki temu tenis ziemny cieszy się w Gdyni coraz większą popularnością i zyskuje sobie coraz więcej zwolenników tego typu aktywności fizycznej wśród mieszkańców miasta.

Bulwar Nadmorski imienia Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni, to jedna z wizytówek miasta. Jest to ulubiony trakt spacerowy zarówno gdynian, jak i tłumnie przybywających do Gdyni turystów. Bulwar znajduje się w centrum miasta, początek ma przy plaży w Śródmieściu, rozciąga się na długości ponad 1,5 kilometra, swój koniec ma przy plaży w Redłowie. Bulwar pełni  funkcję rekreacyjną, ale nie tylko. Drugą jego, bardzo ważną funkcją jest rola falochronu, który to zabezpiecza stromy brzeg przed działaniem sztormów.

Warto wspomnieć, że pierwsza promenada dla spacerowiczów istniejąca na miejscu dzisiejszego bulwaru powstała już w latach 20. ubiegłego wieku. Wtedy była to piaszczysta ścieżka na niewielkim nasypie. Z biegiem czasu przeistaczała się w piękny bulwar, który dziś jak już wspomniano, jest jedną z wizytówek miasta Gdynia. 

Pomniki w Gdyni

Na całej 1.5 kilometrowej długości bulwaru znajduje się kilka ważnych pomników o których warto napisać kilka zdań. Jednym z tych pomników są Gdyńskie Rybki, pomnik ten znajduje się tuż obok  wejścia na plażę centralną. Jest to odlew z metalu, którego autorem był Adam Smolany, przedstawia on trzy ryby. Pomnik szczególnie podoba się dzieciom.

Kolejnym pomnik na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni jest pomnik „Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę”- rzeźba wykonana z  kamienia, pokazuje kobietę wchodzącą do morza.
Trzeci pomnik to, „Powrót do domu”, tzw.” małe rybki”, rzeźna znajduje się na końcu bulwaru, blisko  zejścia na plażę w Redłowie. Jest to kopia rzeźby, która dziś zdobi gdyński Urząd Miasta. Przedstawia dwa łososie, powracające do rzek. Rzeźba jest darem od miasta Seattle, uznanego za „siostrę” Gdyni. Wykonana została przez amerykańską artystkę Louise McDowell, a ufundowało ją Seattle - Gdynia Sister City Association.

W Gdyni pomników jest około 70. Oddają one morski charakter miasta, są upamiętnieniem ważnych wydarzeń dla miasta, mieszkańców, wydarzeń, które zna Polska i Europa. Często zapomniane przez mieszkańców miasta, ale wciąż piękne. Jednym z takich pomników jest pomnik Antoniego Suchanka, malarza, marynisty, zmarłego w 1982 roku. Pomnik przedstawia artystę siedzącego na ławeczce, znajdziemy go w Gdyni Orłowie. Wykonany został również przez mieszkańca Gdyni- Zdzisława Komedę. Odsłonięcie rzeźby miało miejsce 31 maja 2009 roku.

Szczególnie ważnym pomnikiem dla mieszkańców Gdyni, jest pomnik Poległych Stoczniowców przy Aleji Solidarności. Autorem pomnika był naoczny świadek wydarzeń, które miały miejscu w grudniu 1970 roku- Stanisław Gierada. Pomnik został odsłonięty 18 grudnia 1980 roku. Co roku, 17 grudnia przy pomniku odbywa się Apel Poległych. Dla mieszkańców Gdyni pomnik ma szczególne znaczenie, jest upamiętnieniem walki gdynian o lepsze życie.
 
Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, znajdziemy pomnik Morświna. Jest to jedyny ssak z rodziny waleni, który do dziś żyje w Bałtyku. W związku z tym, że Morświn jest gatunkiem na wyginięciu i zobaczenie go w wodach Bałtyku jest niemal niemożliwe, pomnik ma przypominać o Morświnach. Na Placu Kaszubskim w roku 2006 odsłonięta została rzeźba Pary Kaszubów na ławce. Rzeźba mająca swoisty urok, cieszy się dużą oglądalnością, to kolejna ulubiona rzeźba dzieci.

Jeśli chodzi o architekturę miasta, warto wspomnieć, że Gdynia jako miasto powstałe w okresie międzywojennym, jest pozbawiona stylów architektonicznych, które cechują starsze miasta. Nazywana była „białym miastem”, styl w jakim ją zbudowano jest stylem modernistycznym. W okresie II wojny światowej, Gdynia nie uległa zbyt dużym zniszczeniom, dzięki czemu do dziś zachowało się historyczne śródmieście, centralna, nadmorska dzielnica Gdyni.