Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Historia Augustowa w pigułce
fot.: Witia / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Otóż według tej legendy miasto zostało założone na pamiątkę pierwszej randki Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną.

Do końcówki wieku XIII miejsca, gdzie dziś znajduje się Augustów należały do Jaćwignów. Plemię to jednak zostało podbite przez zakon krzyżacki w 1283 roku. Po tych wydarzeniach tereny te nie były zamieszkiwane aż do 1422 roku, w którym to na powrót rozpoczęła się kolonizacja. Natomiast w końcówce wieku XIV był tu zlokalizowany zamek krzyżacki zwany Metenburg.

Legenda z początków Augustowa

Jest także legenda, która opowiada jak to miasto Augustów powstało i za czyim wstawiennictwem. Otóż według tej legendy miasto zostało założone na pamiątkę pierwszej randki Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną. Ściślej pierwsze informacje o dzisiejszym Augustowie, niegdysiejszą osadą nad rzeką Nattą pochodzą z roku 1496. W roku natomiast 1526 wybudowano karczmę, za która stał Jan Radziwiłł. Jej lokalizacja była bardzo dobra, ponieważ znajdowała się na skrzyżowaniu handlowych szlaków z Litwy oraz Białorusi do Prus, Warszawy oraz Krakowa.

Szukasz noclegów w Augustowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Augustowie

Prawa miejskie magdeburskie Augustów dostał 17 maja 1557 roku, a więc w drugiej połowie XVI wieku. Nadał je rzecz jasna panujący wówczas król Zygmunt August. Trudne czasy dla Augustowa nastąpiły podczas potopu szwedzkiego, kiedy to Tatarzy spalili miasto. W okresie trzeciej wojny północnej, która miała miejsce w latach 1700-1721 na tych terenach zobaczyć można było stacjonujące wojska szwedzkie, polskie, rosyjskie, brandenburskie jak również saskie. Miasto ulegało zniszczeniom oraz przyniesionej przez owe wojska zarazie. Zaraza ta w roku 1710 bardzo przetrzebiła ludność zamieszkującą tereny Augustowa na stałe.

Budowa kanału Augustowskiego

Można na chwile zatrzymać się przy wieku XIX, ponieważ to właśnie w nim po wielu latach zniszczeń nastąpiła poprawa. Miasto bowiem po Kongresie Wiedeńskim z 1815 roku przyjęto do Królestwa Polskiego. Tym samym nasz Augustów był stolicą stworzonego właśnie województwa augustowskiego. Urzędy jednak były zlokalizowane czasowo w Suwałkach, ponieważ brakowało odpowiednich budynków. W roku 1825 rozpoczęła się budowa Kanału Augustowskiego.

Kanał Augustowski jest w rzeczywistości wodną drogą, która łączy dopływy Wisły wraz z Morzem Bałtyckim przez dopływy Niemna. Jest on również fragmentem Szlaku Batorego. Całość znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych, natomiast w roku 2007 stał się także pomnikiem historii. Długość Kanału Augustowskiego wynosi 101 kilometrów, a w tej liczbie zawiera się 82 kilometry w granicach naszego kraju. Kanał tworzą rzeki: Netta, Czerna Hańcza, prawy dopływ Biebrzy poza tym augustowskie jeziora, źródła w bliskości jeziora Rospuda.

W ramach tego kanału zostało wybudowanych aż osiemnaście śluz. W Polsce jest czternaście śluz, trzy z nich zaś są zlokalizowane na Białorusi, natomiast poprzez śluzę zwaną Kurzyniec biegnie granica polsko-białoruska. Ponad to Kanał Augustowski to niezaprzeczalnie największa atrakcja oraz zabytek tego terenu. Kierownikiem budowy tego obiektu miał być sam Ignacy Prądzyński.

Pechowy Augustów

Wracając do historii samego Augustowa to skutecznie jego rozwój przerwało powstanie listopadowe. W bliskim sąsiedztwie miasta odbywały się walki powstańców, a miasto nie miało stabilnych władz, ponieważ było przekazywane z rąk do rąk. Trzeba dodać, że również w czasie postawia styczniowego walki odbywały się „tuż za ścianą”. Ważną datą w dziejach Augustowa jest rok 1899, w którym to miasto zdobyło połączenie kolejowe. Zadziało się to za sprawą budowy koszar carskich. W czasie i I i II wojny światowej Augustów został zniszczony przez wojujących. W roku 1945 NKWD, Armia Czerwona oraz Smiersz i UB zrobiły obławę augustowską. Zrobili to po to, by złapać i zniewolić bądź zabić żołnierzy z podziemia niepodległościowego.

Od roku 1993 Augustów ma status miasta uzdrowiskowego. Najważniejsze w tej kwestii są jego właściwości płynące z olejków eterycznych oraz fitocydy, które są wydzielane przez iglaste drzewa porastające ten region licznie. Najważniejsze ich działanie jest bakteriobójcze, ale nie należy zapominać o leczeniu przez nie chorób układu krążenia. Problemy reumatologiczne  a także schorzenia związane z narządami ruchu również będą tutaj leczone.

Dolina Rospudy koło Augustowa

W Dolinie Rospudy znajduje się miejsce, które jest fenomenem oraz unikatem, a mianowicie soligeniczne torfowisko. Zanim o nim, to trzeba tutaj dodać, że właśnie przez te miejsca miałaby przebiegać obwodnica Augustowa, o której tak głośno toczy się walka obrońców przyrody. Otóż owe soligeniczne torfowiska porośnięte są mchem. Podziemne wody w takich miejscach są wysoko zmineralizowane, ale tym samym mało w nich biogenów.

Na takich terenach rośnie wiele roślin zagrożonych wyginięciem, a więc niezwykle ważnych. Wiele z tych roślin znajduje się w Czerwonej Księdze Roślin. Torfowiska tego typu jak wyżej dziś już bardzo rzadko występują. Natomiast to znajdujące się w Dolinie Rospudy jest jedyne w Europie, które nie nosi znamion działalności ludzkiej dlatego właśnie za punkt honoru uznawane jest przez wielu jako nietykalne.