Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne "Pępek Świata" - dzień 1

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne "Pępek Świata" - dzień 1
 
Dewiza siedmiu starożytnych mędrców: „Ćwicz rozum”, „Bądź sobą”, „Módl się o możliwe”, „Nic w nadmiarze” oraz kluczowe „Poznaj samego siebie”.
gdzie?Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
Chramcówki 15, 34-500 Zakopane
kiedy?22 września 2016 od 18:00
organizatorTeatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

Zakopane... Tradycja... Legenda.. Mit... Takie zestawienie zobowiązuje. Od ponad trzydziestu lat zakopiański Teatr Witkacego siłuje się z tą tradycją, wypełniając ją własną legendę miejsca twórczego, niepokornego oraz prowokującego. Miejsca, w którym przyjemność smakowania życia łączy się z zadawaniem podstawowych pytań o sens egzystencji ludzkiej.

Zakopiańskie Artystyczne Prezentacje „Pępek Świata” to najnowsza oferta Andrzeja Dziuka i Zespołu teatralnego. Określenie „pępek świata” zostało przypisane Zakopanemu prawie wiek temu. Autorem tego żartobliwego i ironicznego stwierdzenia jest Rafał Malczewski.

Organizatorzy festiwalu proponują interpretację "na serio" –przecież grecki omphalos (czyli dosłownie: „pępek świata”) to kamień niezwykły, który znajdował się pośrodku słynnej starożytnej delfickiej Świątyni Apollina - w sercu ówczesnego świata. W świątyni tej wyryto maksymy, do których odwołują się organizatorzy imprezy. Dewiza siedmiu starożytnych mędrców: „Ćwicz rozum”, „Bądź sobą”, „Módl się o możliwe”, „Nic w nadmiarze” oraz kluczowe „Poznaj samego siebie”.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Organizator Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem wspólnie z przybyłymi gośćmi, znanymi humanistami i mędrcami, będą pytać o miejsce człowieka w świecie oraz rozpoczną poszukiwania odpowiedzi na te najtrudniejsze pytania. W końcu zawsze wszystko kręci się wokół tego samego: delektowanie się życiem i poszukiwanie jego sensu! Zapraszamy do naszego pępka świata!

„Pępek Świata” - Prezentacje Artystyczne z Zakopanego, wśród licznych atrakcji pragniemy zwrócić uwagę na:
-Filozofię po góralsku według księdza Józefa Tischnera (wykonanie Irena Jun, Wiesław Komasa);
- kompozycję Agaty Zubel do słów Becketta Samuela Not I, którą wykona z towarzyszeniem katowickiej Orkiestry Muzyki Dawnej;
- "Kuszenie Witkacego" premiera fińskiego teatru „Quo vadis”;
- "Wodewil warszawski" - rozśpiewane widowisko utrzymane w klimacie roztańczonej przedwojennej Warszawy przygotowane przez "Pijaną sypialnię";
- spotkanie z Lechem Majewskim po projekcji "Angelus";
- "Metafizykę dwugłowego cielęcia" - w wykonaniu zespół Teatru Witkacego.

Pośród gości pojawią się artyści, filozofowie, myśliciele, którzy sformułują sporo istotnych pytań:
- Świat w obliczu wojny - zagadnienie w ujęciu Zbigniewa Mikołejki,
- Świat bez pamięci -zagadnienie w ujęciu Antoniego Libera,
- Świat a przyszłość - zagadnienie w ujęciu Jacka Bocheńskiego,
- Świat a egzystencja - zagadnienie w ujęciu Jacka Prokopskiego,
- Świat jako pokusa - zagadnienie w ujęciu Michała Klingera,
- Świat jako złudzenie - zagadnienie w ujęciu Jacka Staniszewskiego,
- Świat bez Boga - -zagadnienie w ujęciu Lecha Majewskiego.

W towarzystwie Szanownych Gości można wybrać się na niedzielny spacer. Proponujemy niezwykłą wyprawę tatrzańską, w trakcie której szukać będziemy odpowiedzi na najistotniejsze pytania dręczące współczesnego człowieka.

Zakopiańskie Prezentacje zakończy wystawienie spektaklu w reż. Andrzeja Dziuka "Halny": z cyklu żywioły (Niebezpieczne Sny). Spektakl inspirowany jest halnym wiatrem i przede wszystkim wpływem, jaki ma on na człowieka. Na scenie tego wieczoru zobaczymy międzynarodowych muzyków: Steve'ego Schroydera, Steve'ego Kindlera, Józefa Skrzeka oraz Mirosława Muzykanta.

Oto szczegółowy plan pierwszego dnia Artystycznych Prezentacji "Pępek świata"w Zakopanem - 22 września 2016 roku:
- godzina 18:00 - spektakl: FILOZOFIA PO GÓRALSKU, Józef Tischner (Teatr Studio z Warszawy); reżyseria,scenariusz i wykonanie: Jun Irena i Komasa Wiesław /Scena Witkacego/.
- godzina 20.00 - rozważania Jacka Aleksandra Prokopskiego: ŚWIAT A EGZYSTENCJA, /Scena Witkacego/.
-godzina godz. 22:00 - spektakl: Trans(fuzja), A. Strindberga, Teatr Witkacego, w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, wykonanie:Krzysztof Łakomik, Michał Barczak, Joanna Banasik, /Galeria Sztuki imienia Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich Droga na Koziniec/; oddział Muzeum Tatrzańskiego.

Zapraszamy! Przed nami intensywny dzień oraz tydzień - pełen wzruszeń, wrażeń, emocji, dobrego humoru i niespodzianek!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl