Za waszą i naszą niewolę
Prezentowane są w dokumencie kulisy oraz przygotowania poprzedzające inwazję, a także przebieg interwencji i jej reperkusje.
Gdzie?
Ośrodek Pamięć i Przyszłość Centrum Historii Zajezdnia
Grabiszyńska 184, 53-235 Wrocław
Kiedy?
15 marca 2019 od 17:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Historii Polski

„Za waszą i naszą niewolę” tak brzmi tytuł dokumentalnego filmu, który opowiada o agresji wojska Układu Warszawskiego, które napadło na Czechosłowację (rok 1968). Agresja ta widziana oczami Polski. Ten film został zrealizowany dzięki Muzeum Historii Polski oraz historycznemu portalowi dzieje.pl.

Prezentowane są w dokumencie kulisy oraz przygotowania poprzedzające inwazję, a także przebieg interwencji i jej reperkusje. Film postara się przedstawić dość obiektywnie udział w tej interwencji samych żołnierzy z Ludowego Wojska Polskiego, ale nie unikając tragicznych epizodów, czy wstydliwych, jak również ukazać sprzeciw i opór, jaki ta interwencja zbrojna wzbudziła w lwiej części naszych rodaków.

Pierwszy raz jest również mowa o zapomnianej roli Zaolziańskich Polaków, którzy wspierali „Praską wiosnę” i ponieśli wysoką cenę, za tę pomoc. W filmie usłyszycie Państwo wypowiedzi historyków - komentatorów, a także zaplątanych w wydarzenia zwykłych uczestników i obserwatorów, którzy w swoich relacjach starają się oddać prawdziwy klimat oraz nastroje społeczne panujące wówczas. Ten obraz filmowy ukazuje, jaki wydarzenia dramatyczne miały wpływ na stosunki czesko-polskie. Użyte w filmie zostały również materiały z filmowej kroniki i fotografie nieznane, pochodzące z tamtych czasów.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

W roku 2018 obchodzona była pięćdziesiąta rocznica agresji na Czechosłowację, zaś w styczniu roku 2019 przypominano o głośnym proteście studenta czeskiego Jana Palacha, który dokonał aktu samozapalenia (centrum Pragi) przeciw inwazji wojskowej, a także bierności społeczeństwa czeskiego wobec represji komunistycznych.

Współscenarzystą oraz reżyserem filmu jest historyk - Adam Turula, który jest również dziennikarzem i producentem filmowym, wiele razy nagradzany, za filmy historyczne, jest ponad to autorem głośnego dokumentu, pod tytułem: „Tragedia Górnośląska 1945.”

Dziennikarz radiowy Marek Stremecki, to również publicysta, który specjalizuje się w PRL-owskiej tematyce, jest scenarzystą dokumentów filmowych historycznych oraz rzecznikiem w Muzeum Historii Polski, drugi współautor scenariusza filmu, pod tytułem: „Za waszą i naszą niewolę”.

Nasza projekcja połączona będzie z panelem dyskusyjnym, który poprowadzi Andrzej Grajewski. Uczestnikami będą: Petruska Szustrova, Adam Turula i Łukasz Kamiński, a także oprowadzenie kuratorskie po wystawie, pod nazwą: „Raj doczesny komunistów”. Zapisywać się można pod adresem internetowym: rejestracja@zajezdnia.org. Wydarzenie jest bezpłatne i będzie miało miejsce 15-go marca 2019 roku, we wrocławskim Ośrodku Pamięci i Przyszłości Centrum Historii Zajezdnia.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl