Za Horyzontem: Bartek Sabela „Kongo – Jądro chciwości”

Za Horyzontem: Bartek Sabela „Kongo – Jądro chciwości”
Tereny Shabundy są wręcz usiane kopalniami złota, wolframu, cynku, czy też koltanu.
Gdzie?
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
Solna 1, 78-100 Kołobrzeg
Kiedy?
27 listopada 2018 od 19:00
Za ile?
5 zł
Organizator
Urząd Miasta w Kołobrzegu

Regionalne Centrum Kultury, znajdujące się w mieście Kołobrzeg imienia Zbigniewa Herberta bardzo serdecznie zaprasza Państwa na kolejne już spotkanie podróżnicze w granicach cyklu, zwanego: „Za Horyzontem”.

Tereny Shabundy są wręcz usiane kopalniami złota, wolframu, cynku, czy też koltanu. Każdy z obywateli Konga posiada prawo, by czerpać dowolnie korzyści z tych zasobów, które skrywane są w tropikalnym lesie. Jest jeden warunek, a mianowicie, że przeciętny obywatel nie czyni tego na skalę zmechanizowaną, czy przemysłową. Kto zatem posiada łopatę, wiadro, sito, czy też kilof idzie w las, albo nad rzekę i może kopać. Tym podobne wydobycie minerałów rzemieślnicze zapewnia pracę mieszkańcom Południowego Kivu.

4/5 górników pracuje również przy wydobywaniu złota. Każdy tutaj się na tym zna, a złoto pomylić można ewentualnie z pirytem...Ale czasem może się zdarzyć, iż przy wypłukiwaniu złota szczęśliwiec odnajdzie coś jeszcze - a mianowicie mały przezroczysty kamyczek, który być może stanie się jego przepustką do luksusu, do nieba. Jest jeden kłopot, ponieważ w kraju bez dróg oraz pod kontrolą rebeliantów bądź skorumpowanych oddziałów rządowego wojska, większość ów "górników", jeżeli nawet odnajdzie cenny materiał, nie posiada funduszy, aby zawieść go do najbliższego miasta. Wieści po lesie roznoszą się w bardzo szybkim tempie. Ludzie natomiast w lesie, potrafią pokazać swoje drugie, gorsze twarze. Są bezwzględni i zawistni. Zwłaszcza Ci z Mai Mai, M23, Raia Mutumboki oraz z FDLR. Wówczas znalezisko staje się biletem, ale do piekieł.

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

Bartek Sabela przyszedł na świat w roku 1982. Jest on z wykształcenia architektem, zaś z zamiłowania fotografem, wspinaczem oraz snowboardzistą. W charakterze pisarza zadebiutował w roku 2013 książką, pod tytułem: "Może (morze), wróci". To opowiadanie o Uzbekistanie oraz o ginącym Morzu Aralskim. Nagrodzona została Bursztynowym Motylem i Nagrodą Magellana. Teraz artysta jest związany z wydawnictwem Czarne, a tam w październiku roku 2015 ukazała się druga jego książka, nosząca tytuł: "Wszystkie ziarna piasku". Jest to reportaż z Sahary Zachodniej, która jest ostatnią kolonią afrykańską. Powieść została nagrodzona dzięki fundacji Afryka Inaczej - samym Afrykasem, z roku 2015 oraz nominowana do nagrody Magazynu „Newsweek” imienia Teresy Torańskiej. W roku 2017, w kwietniu miał swoją premierę trzeci reportaż, pod tytułem: "Afronauci", czyli historia Zambijczyka, który to w latach 60-tych pragnął pobić Rosjan oraz Amerykanów w wyścigu na sam Księżyc. Teraz autor odbywa podróże ku Demokratycznej Republice Konga, a tam opracowuje nowy temat. Prowadzi współpracę z Kontynentami (jest laureatem Progu 2018), Magazynem Pismo, a także z Dużym Formatem, (Gazeta Wyborcza). Ponad to to stypendysta Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na spotkanie autorskie już 27-go listopada 2018 roku, do kołobrzeskiego Regionalnego Centrum Kultury, znajdującego się przy ulicy Solnej 1. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00, a bilety wstępu kosztują 5 złotych.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl