XX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada

XX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada
Naszą galę poprowadzi Małgorzata Raducha, która jest dziennikarką Programu Pierwszego Radia Polskiego. Wstęp na naszą galę jest bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki.
Gdzie?
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
Solna 1, 78-100 Kołobrzeg
Kiedy?
24 sierpnia 2019 od 17:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna

"Herbertiada" ma dwadzieścia lat. Z tej okazji zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na koncert Joszko Brody wraz z formacją "Dzieci z Brodą" oraz na spektakl Dariusza Jakubowskiego.

Katolicka Inicjatywa Kulturalna również serdecznie zaprasza już 24-go sierpnia 2019 roku na odsłonę pierwszą jubileuszu dwudziesto-lecia "Herbertiady". W ten dzień, o godzinie 17:00 w widowiskowej sali Regionalnego Centrum Kultury imienia Zbigniewa Herberta można będzie zobaczyć przedstawienie, pod tytułem: "Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód", które jest projektem autorskim Dariusza Jakubowskiego (aktora) z okazji właśnie Roku Zbigniewa Herberta, który został ustanowiony w roku 2018 przez Sejm Rzeczypospolitej Polski w dwudziestą rocznicę śmierci poety.

Współczesny nam świat sprowadza ludzi jedynie do ich zewnętrzności, do ciała, zaś ludzie są jeszcze innymi wymiarami - potrzeb oraz możliwości. Byt człowieka jest określany przez wewnętrzny stosunek do dobra, prawdy, a także piękna. Program, który Państwu przedstawiamy jest przypomnieniem o tym, jest również wspólną z publiką podróżą ku kulturowym archetypom wyznaczanym dzięki pojęciu smaku. Odsłania także kody duchowych powinowactw twórczości Baudelairea, Baczyńskiego, Szymborskiej, czy Hardyego ze Zbigniewem Herbertem. Zatrzymuje się na chwilę również przy "Źródle" Norwida.

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

Natomiast polifonia Jana Sebastiana Bacha oraz jego preludia, czy "Wokaliza" Wojciecha Kilara, pochodzące z obrazu filmowego "Dziewiąte wrota" oraz "Wokaliza" Rachmaninowa i Sonata J.Haydna, świetnie korespondujące z głęboką poezją, są dopełnieniem muzycznym tegoż wydarzenia. Na scenie znakomitemu aktorowi towarzyszyć będą: Piotr Szafraniec (fortepian) i Katarzyna Thomas (sopran). Pozycją drugą na ten sierpniowy wieczór ma być jedyny oraz unikatowy koncert formacji dziecięcej, pod nazwą: "Dzieci z Brodą", z kierownictwem: Joszko Brody - "Pudełko zwane wyobraźnią".

Zespół "Dzieci z Brodą" jest grupą dziecięcą założoną przez Joszka oraz jego żonę Deborę. Utwory śpiewane przez Dzieci od wielu już lat ujmują, tak młodszych, jak również starszych słuchaczy przesłaniem traktującym o miłości, nadziei, przebaczeniu, równocześnie i jakże odważnie podając recepty na życiowe trudności i cierpienia. Twórczość formacji, chociaż w kolejności pierwszej skierowana do milusińskich, potrafi również zachwycać wszystkich niezależnie od ich wieku, swym folkowym, jednak zaaranżowanym nowocześnie oraz ciekawym brzmieniem.

Naszą galę poprowadzi Małgorzata Raducha, która jest dziennikarką Programu Pierwszego Radia Polskiego. Wstęp na naszą galę jest bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki.

"Herbertiada" w tym roku będzie miała miejsce w mieście Kołobrzeg już dwudziesty raz. To święto "Księcia Poetów", czyli Zbigniewa Herberta, który jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów wieku XX, nominowany dwukrotnie do prestiżowej Literackiej Nagrody Nobla.

Zatem "Herbertiada" jest jedynym takim cyklicznym oraz interdyscyplinarnym wydarzeniem kulturalnym w naszym kraju, którego głównym celem ma być rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej osoby, a także dorobku artystycznego Herberta przez zaprezentowanie programów artystycznych zainspirowanych osobą oraz dziełami Poety. udział w "Herbertiadzie" biorą zarówno uznani, legitymujący się sporym doświadczeniem scenicznym, jak również młodzi dopiero debiutujący artyści.

Podczas przeglądu gościli aktorzy wybitni ze scen polskich, jak również bardowie, miedzy innymi: Jacek Kaczmarski oraz Przemysław Gintrowski. Publika oglądała przedstawienia przygotowywane, na przykład przez: Teatr Dramatyczny (Gorzów Wielkopolski), Teatr Narodowy (Warszawa), Teatr Tańca (Sopot), czy Teatr Polski (stolica). Na deskach sceny kołobrzeskiej swe dyplomowe prace wystawiali studenci PWST (Kraków), które zostały przygotowane z kierownictwem aktorek: Moniki Rasiewicz oraz Doroty Segdy. Elementem integralnym"Herbertiady" jest konkurs recytatorski, jak również warsztaty dla młodzieży ponadpodstawowych szkół. Wydarzenia te, razem z zaplanowanymi monodramami mają odbyć się we wrześniu. Serdecznie Was zapraszamy!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl