Wystawa "Romscy kowale na Spiszu"
Romowie praktykowali kowalstwo na terenie całej Europy, jednakże szczególnie można je było zauważyć na Bałkanach i w Europie środkowo-wschodniej.
Gdzie?
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Krupówki 10, 34-500 Zakopane
Kiedy?
25 października 2018
Organizator
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wystawę zorganizowaną przez Muzeum Tatrzańskie imienia Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem współpracując z Fundacją Dobra Wola. To co prezentuje wystawa, to kowalstwo romskie Spisza w części polskiej. Wystawa uwzględnia także tradycyjne kowalstwo romskie oraz historię, biorąc pod uwagę szerszy kontekst. Romowie praktykowali kowalstwo na terenie całej Europy, jednakże szczególnie można je było zauważyć na Bałkanach i w Europie środkowo-wschodniej.

Jak wiadomo Romowie, to zróżnicowana społeczność migrująca, zarówno kiedyś jak i dziś w związku z czym kowalstwo przez nich uprawiane jest czasami bardzo podobne, jak również bardzo odmienne w zależności od grupy romskiej. Wystawa zawiera mnóstwo informacji, które zaczerpnięte zostały z prac naukowych Adama Bartosza. Bartosz w latach 70-tych wieku XX był badaczem etnograficznym, który swoje badania przeprowadzał właśnie na Spiszu polskim.

Zapraszamy serdecznie już 25 października 2018 roku do Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem!

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl