Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wystawa Inaczej niż w raju

Wystawa Inaczej niż w raju
 
Wystawa prezentuje odmienność i różnice w funkcjonowaniu małych oraz wielkich narracji w aspekcie urbanistycznego organizmu.
gdzie?Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Zaruskiego M. 1a, 76-270 Ustka
kiedy?30 czerwca 2017
organizatorBałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku ma zaszczyt zaprosić do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce na wystawę "Inaczej niż w raju, czyli artystyczne interwencje oraz dekonstrukcje miast w świecie opowieści globalnych".

Wernisaż wystawy zaplanowano na 30 czerwca 2017 roku. Odbędzie się w przestrzeni Centrum Aktywności Twórczej w Ustce przy ulicy M. Zaruskiego 1a. Wystawa została objęta patronatem Romana Lewandowskiego, który przejął rolę kuratora. Wystawa "Inaczej niż w raju" prezentuje prace Kuby Bąkowskiego, Niocolasa Grospierre, Jolanty Jastrząb, Lesława Tetli, Andrzeja Tobisa, Wojciecha Wilczyka, Grzegorza Wróblewskiego.

Wystawa prezentuje odmienność i różnice w funkcjonowaniu małych oraz wielkich narracji w aspekcie urbanistycznego organizmu. W obliczu „nadmiaru wydarzeniowego” współczesne miasta są dzisiaj przede wszystkim areną oddziaływań opresyjnych bądź uniwersalizujących dyskursów władzy, które niejednokrotnie nie uwzględniają oczekiwań bądź potrzeb mniejszościowych grup, cząstkowych czy też indywidualnych oraz najczęściej mają skłonność do zawłaszczania sporych obszarów (space) oraz stabilizowania znaczeń.

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

Z drugiej strony należy pamiętać, że narracja grup mniejszościowych jest zwykle artykułowana w interwencjach, które realizowane są w konkretnych miejscach (place), często nawet w (point) punktach, a za cel mają transformację i/lub polisemię znaczenia. Korzystając z tego tła, wystawa bardzo interesująco obrazuje aktywności artystów, którzy dokonują aktu dekonstrukcji tak w miejscach antropologicznych (na przykład heterotopie) oraz nie-miejscach (pozbawionych stabilnej tożsamości).

W opozycji do rzeczników narracji większościowych, które posługują się rytmami, stałością oraz odwołują się do mitu założycielskiego, artyści zdecydowanie częściej sięgają w obszary arytmii oraz retrospekcji, a także antycypacji. Figurą symptomatyczną w artystycznym dyskursie często zostają budynki użyteczności publicznej oraz miejsca zapoznane bądź wyparte.

Każde obrazowane miejsce oraz ośrodek to architektoniczny, estetyczny i funkcjonalny wyraz etnosu tożsamościowego oraz mythosu społecznego. Grupy mniejszościowe, a także artyści traktują tę perspektywę jako konieczność, która daleko odbiega od preferencji mieszkańców oraz przybyszów. Doskonale zobrazował to, między innymi, Jim Jarmusch w filmie zatytułowanym "Inaczej niż w raju". To jeden z powodów, dla których artyści obszar globalnej wioski traktują jako potencjalną scenę.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl