Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wystawa "Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach"

Wystawa "Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach"
 
Sam budynek muzeum wykonany jest w zrębowo-przysłupowej konstrukcji, ponieważ podobne "chałupy" budowane tutaj były od wieku XVIII.
gdzie?Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Mikołaja Kopernika 2, 58-540 Karpacz
kiedy?1 stycznia 2008
za ile?6 zł
organizatorMuzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Muzeum Turystyki oraz Sportu, znajdujące się w Karpaczu zbiera eksponaty, a także wszelakie pamiątki, które związane są z rozwojem turystyki, sportu oraz ochrony przyrody z terenów Karkonoszy. Powiększamy zbiory systematycznie, opierając się o zakupy od prywatnych osób, jak również o dary oraz depozyty. Muzealna ekspozycja przygotowana została dla pasjonatów i turystów, ale również dla młodzieży i dzieci, którzy często przyjeżdżają na odpoczynek i wycieczki w rejony Karkonoszy, albo są uczestnikami "zielonej szkoły".

Sam budynek muzeum wykonany jest w zrębowo-przysłupowej konstrukcji, ponieważ podobne "chałupy" budowane tutaj były od wieku XVIII. Muzeum jest więc jednym ze świetnie zachowanych budynków tej architektury, co jest stałym elementem turystycznym Karpacza oraz jego okolicy. Lata 2005/2007 zdemontowały całkowicie stałą wystawę. Stało się tak, za sprawą wymiany starych plansz oraz gablot, a także poszerzenia wystawy o eksponaty, które są związane z turystyką oraz z zimowymi sportami, z czasów II wojny światowej.

Muzeum zaczynamy zwiedzać od sali, w której znajdują się opisy ścieżek oraz dróg - najstarszych w Karkonoszach. Później czeka na nas świat poszukiwaczy skarbów i to nie byle jakich, bo skarbów ziemi. Zwiemy ich Walonami, a byli oni znani z tego, że wspaniale radzili sobie w odnajdowaniu kamieni szlachetnych i rud metali. Tajemnic strzegli poprzez tajemne znaki, które wyryte były na drzewach oraz na kamieniach. Można je oglądać teraz w muzeum, jak również w ogrodzie przy-muzealnym. Już w dawnych czasach ludzie z tych regionów wierzyli w Ducha Gór i jego legendę. Nazywali go naprzemiennie:

Szukasz noclegów w Karpaczu? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Karpaczu

* Liczyrzepą
* Rzepiórem
* Panem Janem

Duch Gór uosabiał zmienność przyrody i natury w Karkonoszach. Wystawa przedstawia rysunki, które ilustrują legendy o Liczyrzepie, a także jego postacie, jak na przykład postać Pana Jana z mapy Śląska pochodzącej z roku 1561. Na przełomie wieków XVII/XVIII pośród mieszkańców Karpacza znajdowała się szczególna grupa ludzi - byli to zielarze ludowi, czyli alchemicy tutaj zwani Laborantami. Oglądać możemy więc kociołki, kolby, flakoniki, kotły raz pudełka, gdzie wyrabiali, a potem sprzedawali swe specyfiki, a wśród nich nalewki oraz maści różnego rodzaju i na różne dolegliwości.

Nasza wystawa jest skoncentrowana wokół takich tematów, jak:
* Miejsca kultu
* Drogi najstarsze prowadzące przez Karkonosze
* Gospodarcza działalność
* Walonowie
* Legendy o Liczyrzepie
* Zielarze
* Górskie budy oraz początki schronisk
* Pasterstwo
* Tadeusz Różewicz
* Polka, która weszła na szczyt świata
* Uzdrowisko Cieplice
* Towarzystwo Karkonoskie
* XIX-wieczna turystyka oraz początki przewodnictwa

Przedstawiono na wystawie, między innymi:

* ilustracje, które obrazują: zbiórkę siana w górach, jego transport oraz znoszenie z gór siana; Równiny: nad Stawem Małym, pod Śnieżką, czy pod Łebskim Szczytem
* reprodukcje rysunków, które ilustrują dobrze znane opowiadania o Duchu Gór
* panoramę Karkonoszy (reprodukcję) - B. Strachovskiego, pochodzącą z roku 1750
* pamiątkową księgę pochodzącą z przełomu lat 1800-1806, są tam wpisy polskie: facsimile wg oryginału pochodzącego z Muzeum Karkonoskiego (Jelenia Góra)
* Trzy wydawnictwa, a raczej ich reprodukcje:
- "Sarmaci na Śnieżce" Ryszarda Kincla
- "DYLIŻANSEM PRZEZ ŚLĄSK Dziennik podróży do Cieplic z roku 1816" Izabeli Czartoryskiej
- Początki turystycznego przewodnictwa w Karkonoszach również Izabeli Czartoryskiej
* rekonstrukcję zamku piastowskiego na Chojniku, który pochodził z okresu świetności budowli, czyli z pierwszej połowy XVII wieku
* makietę słynnego Kościoła Wang, jednak znajdująca się na tle zdjęcia współczesnego, z pamiątkowym medalem i reprodukcje
* fotografię założyciela Karkonoskiego Towarzystwa - Teodora Donata
* fotografię obelisku pamiątkowego znad Wielkiego Stawu (Karkonosze)
* członkowską odznakę Towarzystwa Karkonoskiego
* reprodukcje karty pocztowej humorystycznej, która promowała zbiórkę pieniężną przeznaczoną na budowanie dróg w tym regionie
* zdjęcie przekroju geologicznego Zachodnich Sudetów w okresie jego odsłonięcia

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl