Wystawa "100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania niepodległości"

Wystawa "100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania niepodległości"
Baza powstała, żeby gromadzić materiał DNA, pochodzący od krewnych tych ofiar, a także z bezimiennych szczątków do późniejszych identyfikacji.
Gdzie?
Muzeum Oręża Polskiego Oddział Historii Miasta
Armii Krajowej 13, 78-100 Kołobrzeg
Kiedy?
25 kwietnia 2019
Za ile?
20 zł
Organizator
Pomorski Uniwersytet Medyczny

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wystawę, która odbędzie się już 25-go kwietnia 2019 roku, w kołobrzeskim Muzeum, Oręża Polskiego Oddział Historii Miasta, znajdującym się przy ulicy Armii Krajowej 13. Bilety na wydarzenie kosztują 20 złotych. Organizatorem jest Pomorski Uniwersytet Medyczny, Szczecin. Wystawa będzie prezentowana w samym Gmachu Sejmu RP od 17-go do 12-go listopada, w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Głównym celem wystawy jest przybliżenie Państwu sylwetek ofiar, które zostały zidentyfikowane w granicach pionierskiego patrząc na Europę oraz na resztę świata projektu, pod nazwą: "Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów". Ten projekt powstał w roku 2012 na mocy porozumienia samego Instytutu Pamięci Narodowej oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego miasta Szczecin. Ponad to jest pomysłem autorskim Uczelni, jaki pozwolił na zmianę w postrzeganiu badań identyfikacyjnych jeżeli chodzi o ofiary zbrodni totalitarnych systemów. Baza powstała, żeby gromadzić materiał DNA, pochodzący od krewnych tych ofiar, a także z bezimiennych szczątków do późniejszych identyfikacji.

Pierwszy projekt realizowany przez Zespół Bazy Polskiej Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dotyczył ofiar zbrodni komunistycznych, które zostały pochowane na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach, Warszawa, jak również zidentyfikowanie ofiar niemieckich oraz komunistycznych zbrodni, które został pochowane przy Śledczym Areszcie w Białymstoku. Jak do tej pory zostało zidentyfikowane więcej niż sto ofiar, na przykład: żołnierzy, a także dowódców Polskiego Podziemnego Państwa, którzy zostali zamordowani przez komunistów. To nie byłoby możliwe, gdybyśmy pozostali bez wsparcia instytucji oraz prywatnych osób. Pośród zidentyfikowanych wymienić warto, między innymi: Danutę Siedzikównę "Inkę", Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", czy też Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl