Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wykład na temat powojennych rozliczeń Niemców z nazistowską przeszłością

Wykład na temat powojennych rozliczeń Niemców z nazistowską przeszłością
 
Ekspozycja wystawy prezentuje jedne z najważniejszych osobistości, będące wtedy aparatem władzy okupacyjnej, ale również biografię Niemców nie związanych z władzą.
gdzie?Fabryka Emalii Oskara Schindlera - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Lipowa 4, 30-702 Kraków
kiedy?7 czerwca 2017 od 18:00
organizatorMuzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Fabryka Schindlera

Wykład poprowadzi doktor habilitowany Bartosz Korzeniowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie pod tytułem "Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945".

warto zadać sobie pytanie, kim byli obywatele niemieccy, którzy zamieszkiwali Kraków podczas II wojny światowej. Jakie było ich pochodzenie, co robili na codzień, jak upływał im wolny czas? Odpowiedzi na te pytania, uzyskamy odwiedzając wystawę "Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945". W Krakowie podczas trwania II wojny światowej poza wojskiem, policją i funkcjonariuszami aparatu SS, żyło także wielu niemieckich cywili o których wiemy bardzo niewiele. W Krakowie mieli możliwość zarabiania pieniędzy czy tworzenia biznesów, gdyż miasto to było stolicą Generalnego Gubernatorstwa i znajdowało się poza frontem. Administracja Generalnego Gubernatorstwa była pracodawcą dla wszystkich zajmujących się przemysłem, nauczycieli i naukowców, kupców i bankowców, zatrudniała również urzędników.

Ekspozycja wystawy prezentuje jedne z najważniejszych osobistości, będące wtedy aparatem władzy okupacyjnej, ale również biografię Niemców nie związanych z władzą. Zwykłych obywateli. Ich los i wszystkie eksponaty są po części odpowiedzią dla nas, skąd Ci ludzie przyjechali i jakie były tego powody, jak im się udało urządzić w tym mieście, jakie mieli kontakty z III Rzeszą, jak wyglądał ich stosunek zarówno do Polaków, jak i do Żydów, jak system państwa totalitarnego wpłynął na ich codzienność i jak postrzegali Kraków.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Niestety nie mamy zbyt wiele informacji dotyczących pobytu obywateli niemieckich na terenie Krakowa w czasie trwania II wojny światowej. Jednakże wystawa pod tytułem "Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945" w całości opiera się na zachowanych fotografiach i materiałów, pochodzących z archiwum. Migawki pokazują władze Generalnego Gubernatorstwa, prezentują rodzaj propagandy, jaki skierowany był w stronę Niemców czy Polaków, na przykład propaganda antysemicka. Z drugiej jednak strony na migawkach zobaczymy także życie w Krakowie, w kraju z obcą kulturą, życie podczas wojny objęte rygorem totalitaryzmu.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl