Widmo Brockenu - wystawa o doświadczeniu gór

Widmo Brockenu - wystawa o doświadczeniu gór
Nasza wystawa obejmuje realizacje przygotowywane specjalnie dla przestrzeni galerii, jak również instalacje, rzeźbę, malarstwo, film i fotografię
Gdzie?
BWA Galeria Awangarda
Wita Stwosza 32, 50-149 Wrocław
Kiedy?
13 lipca 2018 od 18:00
Organizator
BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej

Wystawa "Widmo Brockenu" jest poświęcona motywowi gór, znajdującemu się we współczesnej sztuce. Tytuł wystawy brzmi: "Widmo Brockenu" i odnosi się do zjawiska, które kiedyś budziło lęk w Turystach i nie tylko. Zjawisko to zwane Widmem Brokenu występuje w górach wysokich. Polega ono na zaobserwowaniu swojego ciała, otoczonego glorią przypominającą tęczę, na znajdującej się niżej obserwatora chmurze. Bardzo popularny pośród taterników przesąd mówi, iż człowiek, który raz zobaczył to "mamidło" pozostanie na zawsze w górach. Żeby to fatum "odczarować" trzeba doświadczyć trzykrotnie zjawiska.

Nasza wystawa obejmuje realizacje przygotowywane specjalnie dla przestrzeni galerii, jak również instalacje, rzeźbę, malarstwo, film i fotografię. Artyści zaprezentowani w naszej galerii Awangarda ukażą Wam przeróżne pokolenia oraz rozmaite artystyczne kręgi. Działający w latach 50 klasycy polskiego malarstwa, jak na przykład: Józef Hałas, również osadzeni w środowisku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, twórcy, między innymi: Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Przemysław Pintal, Wojciech Pukocz, czy też przedstawiciele młodego oraz średniego pokolenia, emigrujący pomiędzy różnymi artystycznymi ośrodkami, np.: Łukasz Patelczyk i Hubert Czerepok.

Co poniektórzy z nich są związani z "Małymi Ojczyznami" w swych działaniach odnoszą się do kwestii regionalizmu, podejmują tym samym swoisty dialog z kiedyś istniejącymi artystycznymi tradycjami w rodzinnych górskich ośrodkach (Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Zbigniew Frączkiewicz). Natomiast inni wnoszą nową jakość, jak również artystyczną myśl, zupełnie niezależną od kontekstów lokalnych (Zbigniew Rogalski, Kornel Janczy) lub od nowa je przepracowują, jak Jan Dziaczkowski. Na naszej wystawie zobaczą Państwo odniesienia do filmu - Marcin Koszłka, lub teatru - Wojciech Doroszuk.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy, pt.: "Widmo Brokenu", który odbędzie się 13-go lipca 2018 roku, we wrocławskiej BWA Galerii Awangarda, znajdującej się przy ulicy Wita Stwosza 32. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00. Wystawa zaś potrwa od 14-go lipca do 2-go września 2018 roku.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl