Wernisaż Wystawy Włochy w Gdańsku
Prawie wszystkie obiekty prezentowane podczas wystawy nie były dotychczas eksponowane.
Gdzie?
Muzeum Narodowe - Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)
Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
Kiedy?
22 września 2018
Organizator
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wystawa zatytułowana "Włochy w Gdańsku" to pierwsza próba ukazania włoskiego dziedzictwa w Gdańsku, obejmująca lata od XIV wieku do końca XVIII stulecia. Wystawa stanowi efekt projektu konserwatorskiego oraz badawczego, które realizowane były od roku 2014 pod kierunkiem profesora Marcina Kalecińskiego. Prace te zostały wykonywane pod egidą Oddziału Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Prawie wszystkie obiekty prezentowane podczas wystawy nie były dotychczas eksponowane. Składają się one na dokumentację opisującą kontakty gdańsko – włoskie oraz prezentują sposób postrzegania i rozumienia Italii nad Motławą. Prezentowane inkunabuły, rękopisy, starodruki to zbiory dawnej Biblioteki należącej do Senatu Miasta Gdańska (szczególnie te przypisane donacji hrabiego d’Oria, Giovanniego Bonifacia)i stanowią świadectwa kręgu zainteresowań gdańszczan, który dotykał ustroju miast włoskich, papiestwa, literatury i muzyki włoskiej. Podczas wystawy prezentowane będą świetne paramenty liturgiczne datowane na wiek od trzynastego do piętnastego stulecia, wykonane z tkanin włoskich, a także iluminowane kodeksy renesansowe. Obiekty te pochodzą z gdańskiego kościoła Mariackiego. Podczas wystawy światło dzienne ujrzą wcześniej nie wystawiane rysunki, obrazy oraz dzieła graficzne, a także włoskie szkło należące do zbiorów gdańskiego Muzeum Narodowego oraz kolekcji prywatnych i zbiorów kościelnych.

Wystawa nosząca tytuł "Włochy w Gdańsku", którą od 22 września oglądać będzie można w Muzeum Narodowym w Gdańsku przy ulicy Długi Targ 24, to doskonała okazja do obejrzenia licznych zabytków należących do innych polskich zbiorów, między innymi z Biblioteki Gdańskiej Państwowej Akademii Nauk, Toruńskiej Biblioteki Uniwersyteckiej, Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, Muzeum Środkowego Pomorza w Słupsku. Podczas wystawy prezentowane będą obiekty należące do zagranicznych placówek muzealnych. Swe eksponaty zaprezentują prestiżowe muzea europejskie – londyńskie British Museum, a także berlińskie Staatliche Museen.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

W projekcie nadzorowanym przez Muzeum Narodowe w Gdańsku wzięli udział prawie wszyscy kustosze pracujący w Oddziale Dawnej Sztuki MNG oraz konserwatorzy reprezentujący pracownię konserwacji MNG,a także opiekunowie z pracowni należących do Biblioteki Gdańskiej, szczególnie z Działów Zbiorów Specjalnych Państwowej Akademii Nauk. Biblioteka Gdańska Dział Zbiorów Specjalnych PAN to współorganizator wystawy. Wystawa poprzedzona była wieloma pracami badawczymi, wyniki których opublikowane zostaną w katalogu towarzyszącemu wystawie. Katalog zawierać będzie kilkanaście esejów oraz setki not. Tematyka artykułów często podejmować będzie pionierskie zagadnienia.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż otwierający wystawę w Muzeum Narodowym, w Gdańskiej Galerii Fotografii w Zielonej Bramie. Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na 22 września. Polecamy!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl