Wernisaż wystawy "Wielcy Nieobecni światowego plakatu"

Wernisaż wystawy "Wielcy Nieobecni światowego plakatu"
Powojenny japoński plakat, a w szczególności od połowy wieku XX, niewątpliwie należy do najciekawszych kart historii plakatu światowego.
Gdzie?
Państwowa Galeria Sztuki
Pl. Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
Kiedy?
28 czerwca 2018 od 19:30
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Państwowa Galeria Sztuki

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy, który odbędzie się już 28-go czerwca 2018 roku, w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki, znajdującej się przy Placu Zdrojowym 2. Wydarzenie jest bezpłatne i rozpocznie się o godzinie 19:30.

Powojenny japoński plakat, a w szczególności od połowy wieku XX, niewątpliwie należy do najciekawszych kart historii plakatu światowego. Japońskim twórcom udało się bardzo umiejętnie powiązać tradycję wielusetletnią malarstwa rodzimego oraz grafiki z trendami nowoczesnej sztuki, które obowiązują właśnie teraz. Sytuacja o tyleż sprzyjająca, iż liczne elementy tych odległych źródeł wykazało szereg wspólnych cech. Wielką zasługą japońskich projektantów było zauważenie tych zbieżności, jak również twórcze ich wykorzystanie w swych projektach. Zatem pojawiła się oryginalna szkoła plakatu, którą stawiało się na równi, być może nawet nieco wyżej, jak rozwijająca się współcześnie sławna „polska szkoła plakatu”, lub plakat szwajcarski ze swym „Swiss Style”.

Japoński plakat ujawnił liczne wybitne wręcz osobowości, które uzyskały renomę światową. Większości z tych, którzy stworzyli zręby japońskiego plakatu niestety nie ma już pośród nas. Na wystawie w Sopocie zaprezentujemy wybór z dorobku 3 z nich: Ikko Tanaki ur. 1930, zm. 2002; Yusaku Kamekury ur. 1915, zm. 1997 oraz Shigeo Fukudy ur. 1932, zm. 2009. Dużą wagę Japończycy przywiązują do klasyfikacji projektantów wg przynależności do różnych generacji. Jest kilka takich klasyfikacji, które różnią się między sobą czasem zestawami poszczególnych autorów, są jednak one dla takiego środowiska istotne.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl