Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Węgry 1956. Twarze i przedmioty"

Wernisaż wystawy "Węgry 1956. Twarze i przedmioty"
 
Już prawie dwadzieścia lat temu ruszyła akcja poszukiwania polskich świadków wydarzeń z 1956 roku.
gdzie?Muzeum PRL-u
Os. Centrum E 1, 31-934 Kraków
kiedy?4 lipca 2017 od 18:00 do 19:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMuzeum PRL-u

Krakowskie Muzeum PRL-u z siedzibą w Nowej Hucie, osiedle Centrum E1 zaprasza na wernisaż wystawy poświęconej sześćdziesiątej rocznicy Powstania Węgierskiego "Węgry 1956. Twarze i przedmioty". Wernisaż odbędzie się 4 lipca o godzinie 18:00.

Ekspozycję przygotowano z okazji rocznicy Powstania Węgierskiego. Wystawa prezentuje eksponaty z tamtego czasu oraz współczesne portrety węgierskich i polskich uczestników wydarzeń z 1956. Już prawie dwadzieścia lat temu ruszyła akcja poszukiwania polskich świadków wydarzeń z 1956 roku. Ogłoszenia pojawiały się w ogólnopolskiej prasie oraz w Polskim Radiu. Zgłosiło się ponad 120 osób. Jedni dzielili się wspomnieniami, inni przekazywali pamiątki, które debiutują na tej wystawie.

Każdy obiekt kryje w sobie ciekawą historię. Opowiada je głośno zerkając przez pryzmat perspektywy węgierskiej. Wydarzenia, które rozegrały się w 1956 roku na Węgrzech, odbiły się w Polsce szerokim echem. Cenzura nadal siała spustoszenie, jednak w tym czasie bardzo osłabła w wyniku przemian, które nastąpiły w Polsce. Dlatego prawie wszystkie węgierskie doniesienia trafiały do polskiego radia, do gazet. Przyniosło to skutek w spontanicznych akcjach solidarności oraz wsparcia, jakie polscy obywatele okazywali walczącym Węgrom.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Organizowano zbiórki darów oraz pieniędzy, oddawano krew, wznoszono transparenty, głoszono odezwy. Wspomnienie węgierskiego powstaniu było w Polsce żywe również wiele lat później. Świadczą o tym wydawnictwa z tak zwanego "drugiego obiegu", ulotki z lat osiemdziesiątych. Wystawa została uzupełniona eksponatami wypożyczonymi z budapesztańskiego Muzeum Historii Wojskowości oraz Instytutu Wojskowości.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl