Wernisaż wystawy "W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa"

Wernisaż wystawy "W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa"
Na kartach powojennej historii Zakopanego Władysław Hasior to jedna z najistotniejszych postaci sztuki i kultury.
Gdzie?
Galeria Władysława Hasiora. Filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Jagiellońska 18b, 34-500 Zakopane
Kiedy?
28 lipca 2018 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Galeria Władysława Hasiora Filia Muzeum Tatrzańskiego

Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem zaprasza i przypomina, że mija w tym roku dziewięćdziesiąta rocznica narodzin Władysława Hasiora. Z tej okazji muzeum przygotowało wystawę "W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa". Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który zaplanowano na 28 lipca, na godzinę 18:00.

Na kartach powojennej historii Zakopanego Władysław Hasior to jedna z najistotniejszych postaci sztuki i kultury. Wspólnie z innymi twórcami – Anną Górską, Marią Bujakową, Antonim Rząsą, Tadeuszem Brzozowskim oraz Arkadiuszem Walochem nadawał ton artystycznemu obliczu miasta. Hasior to uczeń Antoniego Kenara oraz Mariana Wnuka. Pierwsze lata edukacji ugruntowały w nim przekonanie, iż do wykreowania dzieła sztuki konieczne są nieskrępowane pokłady wyobraźni oraz precyzyjna znajomość materiałów wykorzystywanych przy pracy. Od zawsze w swych artystycznych działaniach i pracach stawiał na bliski kontakt z odbiorcą. Czynił tak, ponieważ uważał, iż tylko z tego powodu warto wejść w rolę demiurga. Sztuka to nośnik treści oraz sposób komunikacji. Hasior podejmował edukacyjne działania, organizował efemeryczne akcje oraz projektował pomniki. Był także współtwórcą kultowego już zakopiańskiego festiwalu "Przegląd Filmów o Sztuce", zakopiańskiego festiwalu. Mottem, inspirującym do powstania wystawy były słowa Władysława Hasiora, w których zaznacza, iż wszystko to co robi w swej pracowni nazywa ćwiczeniami z fantazją, takim intensywnym trenowaniem wyobraźni.

Wystawa "W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa" nie jest próbą porównania działania wybitnych artystów, lecz stanowi raczej zestawienie i próbę porównania metod pracy, analizę materii, zdefiniowanie pojmowania sztuki. Oś wystawy stanowią pracownie, warsztaty artystów. Podczas ekspozycji zaprezentowane zostaną prace rozpoczęte, w większości, na których zaobserwować można sposoby dochodzenia do celu, pracę z materią. Analiza płócien Tadeusza Brzozowskiego pozwala na głębokie studium kolorów i faktur. Prezentacja głów autorstwa Antoniego Rząsy pozwala na obserwację procesu powstawania, gdy z klocka drewna wyłania się kształt twarzy, ludzkie oblicze. Niezwykle interesująco jawi się hasiorowe "ćwiczenia laboratoryjne z fantazją", składają się na nie szkice dotyczące pomnika zwanego obecnie "Organy" na Przełęczy Snozka oraz asamblaż, który nie został dokończony. Te szczególne artefakty nie są zwykle pokazywane publiczności. Są one częścią, tak zwanej, kuchni artysty, zapleczem dzieł, które mają swoje ustalone miejsca w światowych galeriach. Podczas wystawy w zakopiańskiej galerii Władysława Hasiora w Zakopanem owe skrywane zazwyczaj artefakty wychodzą z ukrycia. Zyskują status podmiotu, tłumaczą drogę, którą trzeba koniecznie przebyć. Drogę od pomysłu, intuicji, koncepcji aż po efekt wystawienniczy.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

W przestrzeni galerii przy ulicy Jagiellońskiej 18b w Zakopanem zaprezentowany zostanie niezwykły eksponat, który ma udokumentowane etapy powstawania. To rzeźba, którą wyrwano z ziemi artysty, Władysława Hasiora. Praca zostanie zaprezentowana w nietypowej dla niej scenerii, bo w ekspozycyjnej sali. Praca będzie pokazana pierwszy raz od ponad trzech dekad. Przez artystę traktowana była jako rodzaj filmowego rekwizytu. Przez niego starał się pokazać publiczności sposób, w jaki tworzone są ekshumowane rzeźby. To stanowi zawsze znakomity przykład wykorzystania naturalnych właściwości materiałów do kreowania ekspresji.

Pracownia artysty to przestrzeń prywatna, intymna. Pozwala ona na niczym nieskrępowane bycie sobą, stwarza warunki do swobodnego myślenia. Wejściem do tej przestrzeni są niezwykłe i odkrywcze przeżycia. Organizatorzy wystawy zapraszają do spotkania z nietuzinkowymi artystami w przestrzeni Galerii Władysława Hasiora. Wernisaż wystawy zaplanowano na 28 lipca. Zapraszamy na godzinę 18:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl