Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż Wystawy Turkmeni. Sztuka codzienności

Wernisaż Wystawy Turkmeni. Sztuka codzienności
 
Warto wspomnieć, że kolekcja nadal się rozrasta, a podczas wernisażu obejrzeć ją będzie można w pełnej krasie.
gdzie?Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Solec 24, 00-403 Warszawa
kiedy?2 października 2017 od 18:00 do 20:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMuzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

W Muzeum Pacyfiku i Azji już niebawem otwarcie ekspozycji "Turkmeni.Sztuka codzienności". Wernisaż zaplanowano na 2 października 2017 roku. Organizatorzy zapraszają o godzinie 18:00 do warszawskiego Muzeum Pacyfiku i Azji przy ulicy Solec 24.

Wystawa prezentuje urozmaiconą oraz reprezentatywną kolekcję rękodzieła turkmeńskiego. Wśród eksponatów pojawią się bogato haftowane stroje, rozpoznawalna, ciężka biżuteria, przeróżne nakrycia głowy, a także filcowe dywany oraz kobierce. Znaczna część ekspozycji to eksponaty gromadzone w latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych. Kolekcję powiększono o cenne eksponaty, które dołączyły do zbiorów w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Warto wspomnieć, że kolekcja nadal się rozrasta, a podczas wernisażu obejrzeć ją będzie można w pełnej krasie. Wystawa zdominowana jest przez etniczne ubiory, w tym kobiece, purpurowe tuniki zdobione obszyciami haftowanymi, a także nakrycia głowy zdobione misternym haftem, czyli czapeczki popularne w całej Centralnej Azji - rozpoznawalne pod nazwą rosyjską: tiubietiejek lub nazwą lokalną: tahia. Nie zabraknie czapeczek wyszywanych biżuterią dla młodych kobiet oraz skomplikowanych, ceremonialnych czepców kobiecych. Będą także dziecięce czapeczki wzbogacone o amulety. Istotną częścią kolekcji są masywne, srebrne ozdoby z karneolami, które eksponowane są w postaci ciężkich zawieszeń lub plakiet oraz taśm ażurowych, które mają za zadanie zdobić skronie i czoło i zdobione są nieskomplikowanym ażurowym i rytym ornamentem o abstrakcyjnych i zwierzęcych motywach. Wszystkie te ozdoby i ubiory mają wielopokoleniową tradycję i do dnia dzisiejszego są używane w turkmeńskich społecznościach, paralelnie z ubraniami z zachodniego świata.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Turkmeni. Sztuka codzienności", która otwierać będzie wernisaż zaplanowany na 2 października, w godzinach od 18:00 do 20:00. Muzeum Pacyfiku i Azji w Warszawie otwiera swe podwoje, zapraszamy!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl