Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Tatry i Psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska"

Wernisaż wystawy "Tatry i Psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska"
 
Bodźcem do zainteresowania się wycinankami był zachwyt dla kompozycji mistrzów, kompozycji wykonywanych zgodnie z tradycją żydowską.
gdzie?Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza - Willa Koliba. Filia Muzeum Tatrzańskiego
Kościeliska 18, 34-500 Zakopane
kiedy?9 grudnia 2016 od 17:30
za ile?bezpłatnie
organizatorMuzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza - Willa Koliba, Filia Muzeum Tatrzańskiego, zaprasza na wernisaż wystawy prac Moniki Krajewskiej. Inauguracja wystawy odbędzie się 9 grudnia o 17:30, Kościeliska 18.

Monika Krajewska na stałe mieszka w Stolicy, prowadzi wykłady i warsztaty ukazujące żydowską tradycję przez pryzmat sztuki. Ma w swym dorobku mnóstwo zdjęć, które latami wykonywała ze swym mężem Stanisławem. Interesowały ich zapomniane, żydowskie synagogi cmentarze. Zdjęcia prezentowane były w albumach fotograficznych, a także podczas wystaw i odczytów. Artystka wykorzystuje żydowskie symbole i litery w projektach tkanin i kolażach.

Tropiąc mowę symboli, odkryła dawną żydowską wycinankę. Do systematycznego wycinania i precyzyjnej kaligrafii przystąpiła pod naciskiem nietypowej atmosfery krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Tam właśnie, w 1997 roku, uczestniczyła po raz pierwszy w wystawie wycinanek. Następnie prezentowała prace w innych miejscach. Były to polskie i zagraniczne wystawy.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Bodźcem do zainteresowania się wycinankami był zachwyt dla kompozycji mistrzów, kompozycji wykonywanych zgodnie z tradycją żydowską. Obecnie artystka czerpie z tych źródeł tylko wybrane wątki. W tradycyjnej żydowskiej sztuce obraz splata się z tekstem. Tekst przeplatany jest ornamentem lub symbolem.

To właśnie ta delikatna gra słowa i obrazu stanowi inspirację dla Moniki Krajewskiej. Dla artystki werset modlitewny, Tora, błogosławieństwo, a czasami "obraz pod powieką" są początkiem poszukiwań artystycznych. Monika Krajewska wycina zgodnie ze szkołą dawnych twórców, lecz czasami stosuje techniki i materiały nieobecne w ludowej wycinance: spaja ją z frotażem, kolażem i fotografiami.

Podczas wystawy pokazane zostaną wycinanki należące do serii "Tatry i Psalmy". To prace stworzone z inspiracji górami i tatrzańskim krajobrazem. Góry to miejsca, gdzie spotykały się Psalm i żywioł, gdzie groza towarzyszy pięknu, a razem są tak mocarne, że równać się mogą tylko słowom błogosławieństw i Psalmów. To przyczyna, dla której artystka wybrała Zakopane, by zaprezentować swe prace.

Organizator, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem serdecznie zaprasza do Willi Koliba!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl