Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Soter Jaxa-Małachowski. W 150. rocznicę urodzin artysty"

Wernisaż wystawy "Soter Jaxa-Małachowski. W 150. rocznicę urodzin artysty"
 
Warto jednak wiedzieć, że Jaxa-Małachowski nie był tylko marinistą, zanim zafascynowało go morze, poszukiwał on oryginalnej, artystycznej drogi.
gdzie?Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
kiedy?6 października 2017 od 17:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMuzeum Historyczne Miasta Krakowa

Soter August Jaxa-Małachowski urodzony w 1867 roku, zmarł w roku 1952. Malarz, przez wiele lat związany z miastem Kraków, jednak jego pracę wcale z Grodem Kraka się nie kojarzą. Specjalnością Jaxa-Małachowski były pejzaże morskie. Krytycy dziś jednomyślnie uznali go za najważniejszego i najlepszego polskiego marynistę. Spuścizna, jaką po sobie pozostawił jest bardzo bogata, w wielu krakowskich domach do dziś wiszą Jego obrazy. Dwudziestolecie międzywojenne, to czas kiedy Jaxa-Małachowski ceniony był zarówno przez krytyków artystycznych jak i przez publiczność, jednakże tuż po wojnie odszedł w zapomnienie wraz ze swoimi dziełami.

W ostatnich latach malarz Jaxa-Małachowski, a raczej jego pracę doczekały się prezentacji na wystawach w muzeach, usłyszał o nich również rynek antykwaryczny, wszystko to, sprawiło, że jego twórczość znów cieszy się zainteresowaniem. Ogromny wpływ na to, że z pamięci wydobyto tak ciekawego twórce miał Grzegorz Kudelski, kolekcjoner i obecnie także właściciel kolekcji dzieł Sotera Augusta Jaxa-Małachowskiego. Ogromne zasługi ma w tym także historyczka sztuki- Katarzyna Łomnicka, która jest współautorką wystawy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz autorką monografii malarza, bogato ilustrowanej.

Dziś prace Sotera Jaxa-Małachowskiego znów cieszą się ogromnym zainteresowaniem, jednakże szerszej publiczności twórczość marynistyczna malarza jest dobrze znana. Inspiracją tejże twórczości były wprawy samego Artysty nad Bałtyk, które miały miejsce w latach 20-tych i 30-tych XX wieku.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Warto jednak wiedzieć, że Jaxa-Małachowski nie był tylko marinistą, zanim zafascynowało go morze, poszukiwał on oryginalnej, artystycznej drogi. Wraz z Muzeum Artystycznym Miasta Krakowa, zapraszamy, by wspólnie z nami odkrywać malarską drogę i poszukiwania tegoż Artysty. Wystawa prezentować będzie pejzaże bałtyckie z których malarz zasłynął, ale także te, pochodzące z wczesnych lat jego pracy twórczej. Sale Pałacu Krzysztofory w Krakowie prezentować będą dzieła z czasów monachijskich oraz te, które powstały podczas wielu podróży, jakie odbywał Jaxa-Małachowski. I nie chodzi tylko o te, podczas których podziwiał Bałtyk. W takim razie co przedstawiają pozostałe? Niech pozostanie to na razie tajemnicą, zasłona bowiem zostanie odsłonięta już 6 października, dla wszystkich zwiedzających.

Obrazy, które będą prezentowane to przede wszystkim własność kolekcjonera Grzegorza Kudelskiego oraz zbiory Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zbiory udostępnione przez Muzeum Historyczne z Bielska-Białej, zbiory udostępnione przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej z Przemyśla oraz zbiory warszawskiego Muzeum Narodowego.

Wystawie towarzyszyć będzie folder, dzięki któremu poza zaprezentowaną sylwetką Jaxy-Małachowskiego, jest także pretekst by nieco szerzej spojrzeć na twórczość Artysty za sprawą podejmowanych przez niego gatunków malarskich.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl