Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż Wystawy „Silwanowicz i przyjaciele. Bursztynowy Szlak."

Wernisaż Wystawy „Silwanowicz i przyjaciele. Bursztynowy Szlak."
 
Tytuł wystawy „Bursztynowy Szlak” nawiązuje do tradycji historycznej. Przodkowie nasi utrzymywali stosunki handlowe z narodami, które zamieszkiwały bałtyckie wybrzeże.
gdzie?Państwowa Galeria Sztuki
Pl. Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
kiedy?16 listopada 2017 od 19:30
organizatorPaństwowa Galeria Sztuki

Państwowa Galeria Sztuki stanie się areną ciekawego wydarzenia artystycznego. To tu zobaczyć będzie można trzeci już z kolei projekt, który ukazuje współczesną sztukę Białorusi. Tym razem wystawa odbędzie się w Sopocie, przy placu Zdrojowym 2.

Wcześniejsze projekty zrealizowane zostały w 2010 roku - tytuł „Koła" oraz w 2013 - tytuł „Pantielejew i Przyjaciele". Organizacja możliwa była dzięki zaangażowaniu Państwowej Galerii Sztuki oraz Sali Wystawowej z Grodna.

16 listopada wśród uczestników pojawią się znani artyści z Białorusi. Będą to malarze: Aleksandr Silwanowich i Sergey Grinewich z Grodna, Alexander Zabawchik z Mińska oraz graficy: Pavel Tatarnikow z Mińska i Jurij Yakowenko z Grodna, a także Eugenij Odinochenko - artysta-ceramik. Do projektu zaproszono także artystę z Litwy Sauliusa Rudikasa. Rola kuratora wystawy powierzona została Aleksanderowi Silwanowiczowi. Projekt ukazuje efekt pracy różnych artystów, którzy pochodzą z przeróżnych regionów, kreują różnorakie formy i techniki sztuki. Pomimo różnic łączy ich przyjaźń, spójny pogląd na świat, edukacja akademicka, wysoki pułap zawodowy.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Tytuł wystawy „Bursztynowy Szlak” nawiązuje do tradycji historycznej. Przodkowie nasi utrzymywali stosunki handlowe z narodami, które zamieszkiwały bałtyckie wybrzeże. Wzdłuż Niemna prowadziły szlaki handlowe, którymi poruszały się statki wypełnione wszelakimi towarami. W drodze powrotnej przewoziły bursztyn. Stąd nazwa szlaku.

Aktualnie transportami bursztynu drogą rzeczną nikt już się nie zajmuje. Za to nastąpiła pewna kontynuacja tradycji. Tym razem artyści z kraju nad Niemnem dostarczyli do sal wystawowych Sopotu inne cenne kosztowności. Są to skarby kulturalne, efekt działalności i aktywności twórczej.

Wystawa „Silwanowicz i przyjaciele. Bursztynowy Szlak" to najprawdopodobniej największa ekspozycja białoruskiej sztuki, która doczekała się ekspozycji w Polsce. Podczas wystawy zobaczyć będzie można ponad dwieście prac, które powstały w latach od 2015 do 2017 roku.

Serdecznie zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 16 listopada, o godzinie 19:30.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl