Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Wernisaż wystawy "Seria komputerowa"
Każda praca to cztery starannie dobrane barwy. Płótno artysty charakteryzuje dbałość o każdy nawet najdrobniejszy szczegół.
Gdzie?
Galeria Sztuki Attis w Krakowie
Starowiślna 14, 31-032 Kraków
Kiedy?
22 kwietnia 2017 od 19:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Galeria Sztuki Attis

Galeria Sztuki Attis w Krakowie przy ulicy Starowiślnej 14 stanie się areną ciekawego wydarzenia artystycznego. Już 22 kwietnia o godzinie 19:00 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy "Seria komputerowa". Jest to wystawa indywidualna artysty, Jana Pamuły.

Kurator wystawy, pani Agnieszka Stefańczyk przypomina, że funkcjonuje w tradycji koncepcja, że dopóki nie pozna się pracowni, w której tworzy artysta, dopóty nie pozna się w pełni jego twórczości. Przekonała się o słuszności tych słów przychodząc do atelier artysty malarza, Jana Pamuły. W pracowni pośród szpaleru tubek, próbek kolorów oraz pędzli, w centralnej części znajduje się sztaluga, przy której Jan Pamuła z cierpliwością godną benedyktyńskiego mnicha kreuje prace z "Serii komputerowej".

Artysta, Jan Pamuła pochodzi ze Spytkowic, gdzie urodził się w roku 1944. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale malarstwa i grafika. Obrona dyplomu nastąpiła w 1968 roku w pracowni malarstwa artystki Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Rok później studiował już w Paryżu w murach École Nationale Supérieure des Beaux-Arts. Lata siedemdziesiąte przyniosły pierwsze prace abstrakcyjne: serię litografii oraz wklęsłodruków "Systemy", a także płócien "Obiekty abstrakcyjne". Kompozycja tych prac, opierała się na kształtach prostokątów oraz trójkątów i była pokrywana płasko plamami z barw niezłamanych.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

W latach osiemdziesiątych Jan Pamuła wykreował autorski system oparty na emocjach oraz logicznej intuicji. Wtedy w centrum artystycznych realizacji oraz zamierzeń pojawił się komputer. Realizując życzenie Jana Pamuły, Philip Keller stworzył specjalny program, który kierując się przypadkiem dzielił obszar pracy na mniejsze części. Programista wykorzystał do tego celu algorytm, który oparł na pracach serii "Zbiory chromatyczne". Dyspersja (rozpiętość pomiędzy najmniejszym a największym ze stosowanych elementów) była zmienna oraz ustalana przez samego artystę. Wykorzystując potencjał jaki dawał program komputerowy, w roku 1980 w Atelier de Recherches Techniques Avanceés w paryskim Centre Georges Pompidou, Jan Pamuła rozpoczął tworzone do dnia dzisiejszego słynne cykle zatytułowane: "Seria komputerowa I" oraz "Seria komputerowa II".

Prace Jana Pamuły wypełniają szczelnie setki prostokątów mające różne wymiary. Na jednym obrazie nie sposób odnaleźć dwóch identycznych obiektów. Każda praca to cztery starannie dobrane barwy. Płótno artysty charakteryzuje dbałość o każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Wyraźna migotliwość elementów inicjuje przestrzenność aranżacji. Płótna Jana Pamuły to odrębne struktury wizualne. Agnieszka Stefańska, kurator wystawy zwraca uwagę na fakt, iż malarz dąży do tego, by zaadaptowany przez niego system tworzenia form abstrakcyjnych stanowił odzwierciedlenie prawd uniwersalnych. Należy wspomnieć, iż Jan Pamuła to jeden z pierwszych artystów w Polsce, którzy traktowali komputer niczym szkicownik.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl