Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż Wystawy Ryszarda Stryjca „Gdański Dürer” 1932-1997

Wernisaż Wystawy Ryszarda Stryjca „Gdański Dürer” 1932-1997
 
Lata sześćdziesiąte przyniosły mu udział w licznych konkursach oraz wystawach, gdzie zdobywał wiele nagród, a także wyróżnień głównie za rysunek, grafikę, a później również za exlibris.
gdzie?Państwowa Galeria Sztuki
Pl. Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
kiedy?8 czerwca 2017 od 19:30 do 21:00
organizatorPaństwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w mieście Sopot oraz zbiory pochodzące z kolekcji prywatnych, 1932-97 „Gdański Dürer” Ryszard Stryjec.

Ryszard Stryjec przyszedł na świat 30 kwietni roku 1932 w Lipniszkach, na Wileńszczyźnie koło Lidy. Tułaczka wojenna a po niej, w granicach akcji repatriacyjnej, w latach 1945 do 1946, jego rodzina trafiła do naszego kraju, do miasteczka znajdującego się pod Zieloną Górą. Podjął naukę Ryszard Stryjec w Liceum Plastycznym, Gdynia Orłowo. Później zaczął studiować na sopockiej PWSSP, która została niebawem przeniesiona do Gdańska, obecnie zaś jest to ASP. Od tamtego czasu twórczość artysty oraz jego życie połączyły się nierozerwalnie właśnie z Gdańskiem. Początkowo studiował malarstwo, pod czujnym okiem Krystyny Łady-Studnickiej oraz Stanisława Teisseyre'a, a także grafikę pod skrzydłami Zygmunta Karolaka. Rok 1958 był dla niego szczęśliwy, ponieważ wówczas otrzymał dyplom. Artysta uprawiał rzeźbę oraz ceramikę, kilka lat był związany z grupą, o nazwie "Kadyny" oraz malarstwo, ale właśnie w rysunku i w grafice ujawnił się najpełniej talent, jak również wielkie umiejętności warsztatowe.

Lata sześćdziesiąte przyniosły mu udział w licznych konkursach oraz wystawach, gdzie zdobywał wiele nagród, a także wyróżnień głównie za rysunek, grafikę, a później również za exlibris. Na twórczość Ryszarda Stryjca składają się na wyśmienite prywatne kolekcje w Polsce oraz w Niemczech, w Szwecji, Francji, Austrii, Holandii, w USA (Chicago - Polish Museum). Ponadto wiele prac Stryjca znajduje się w Ost-Akademie - Lüneburg i Ermitaż.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Zapraszamy zatem bardzo serdecznie na wernisaż wystawy, który odbędzie się już 8 czerwca 2017 roku, w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl