Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Portrety miast w gumie chromianowej"

Wernisaż wystawy "Portrety miast w gumie chromianowej"
 
Artysta interesuje się przede wszystkim fotografią krajobrazu, miejskiego pejzażu, aktu, człowieka pojedynczego raz tłumu ulicznego.
gdzie?Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Papiernicza 2, 31-221 Kraków
kiedy?3 września 2017 od 17:00 do 19:00
za ile?bezpłatnie
organizatorCentrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

Podczas pierwszej niedzieli wrześniowej zaprosimy Państwa serdecznie na wernisaż Ryszarda Cabały, pod tytułem: "Portrety miast w gumie chromianowej". Będzie to całkiem nowe spojrzenia na piękno nieoczywiste, które zapewni podróż artystyczna po świecie znanych, ale odkrywanych od nowa miast na naszym globie. Zdjęcia oraz ich interpretacja w wielowarstwowej technice gumy chromianowej zostały wykonane w przestrzeni ostatnich 3 lat.

Ryszard Cabała jest absolwentem Łódzkiej Politechniki oraz Kreatywnej Szkoły Fotografii, która znajduje się przy szkołach Krakowskich Artystycznych. Artysta interesuje się przede wszystkim fotografią krajobrazu, miejskiego pejzażu, aktu, człowieka pojedynczego raz tłumu ulicznego. Jest to również artysta-fotograf, który rejestruje głównie relacje znajdujące się na granicy miasta i człowieka. Wykonuje swoje prace właśnie techniką chromianowej gumy. Co pozwala mu na dość szeroki margines interpretacji i tworzenia. W tej technice wszystkie obrazy są inne, z tego powodu jest oryginałem, który powinno się potraktować jako dzieło sztuki niepowtarzalnej. Jest to fotograf posiadający duży dorobek, który swe prace prezentował w trakcie trwania kilku indywidualnych wystaw za granicą oraz w Polsce.

Wystawa, na która Państwa serdecznie zapraszamy zawiera zestaw około trzydziestu dwóch fotogramów, w rozmiarach 100x70 centymetrów w technice zwanej szlachetną. Jej początki sięgają pięćdziesiątych lat zeszłego wieku. Aby uzyskać pozytywny obraz trzeba wykorzystać naturalne pigmenty, jak na przykład: palona umbra, sadza, naturalna siena, a także światłoczułość roztworu dwuchromianów amonu/potasu/gumy arabskiej jako organicznego koloidu. Natomiast woda służy tutaj jako utrwalacz oraz wywoływacz. Ta technika przeważa nad innymi, ponieważ ma niezwykłą trwałość na przestrzeni czasu, liczonego w setkach, czy nawet tysiącach lat. Egipskie najstarsze papirusy nie zmieniały swojego wyglądu od tysięcy lat, ponieważ inkaustem, którego używali Egipcjanie była sadza zmieszana właśnie z gumą arabską.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl