Wernisaż wystawy "Performans społeczny"
Artystka uważa performans jako działanie nierozerwalnie związane z codziennym życiem. Często przybiera formę działania spontanicznego, inspirowanego sytuacją bądź miejscem.
Gdzie?
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4, 30-702 Kraków
Kiedy?
20 października 2016 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Dominika Borkowska oraz Katarzyna Bobiec są studentkami na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku mediacja sztuki. W Galerii Re zorganizowały przestrzenie interaktywne zainspirowane autorskimi, performerskimi działaniami .

Na parterze organizator, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, prezentuje dokumentację tekstową i fotograficzną malarskiego pleneru w Stropkovie na Słowacji, podczas którego Katarzyna Bobiec poprosiła o współpracę dzieci z romskiej osady. Udostępniła kredki i zwróciła sie z prośbą o to, by namalowały to, co im najbliższe. Podczas wystawy poplenerowej pokazała ich prace przy swoich, traktując całość akcji jako performatywne działanie. Obrazy dzieci można również zobaczyć w Galerii Re.

Artystka uważa performans jako działanie nierozerwalnie związane z codziennym życiem. Często przybiera formę działania spontanicznego, inspirowanego sytuacją bądź miejscem. Te rozmyślania pojawiły się w redagowanym przez artystkę dzienniku, który także został zaprezentowany podczas wystawy. Katarzyna Bobiec pragnie poszerzyć własne doświadczenia o emocje osób przychodzących do galerii. Interaktywność otoczenia polega na namawianiu odwiedzających galerię do nagrywania prywatnych historii oraz zaznaczania na mapach interesujących miejsc, które najprawdopodobniej pojawią się na trasie wędrówki artystki.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Na piętrze organizatorzy prezentują nagrania z akcji Dominiki Borkowskiej "Chcesz ze mną chodzić?". Performans miał na celu wyciąganie ręki w przyjaznym geście przywitania do przechodniów. Nagranie ilustruje, jak bardzo boimy się spontanicznego kontaktu – większość osób zachowuje się tak, jakby nie dostrzegała artystki i odwraca się. Ten dokument ma być dla widza inspiracją do rozbicia bariery arogancji i ignorancji oraz wyjścia poza izolację, która stała się społecznym problemem. Opracowany przez artystkę zestaw instrukcji namawia do podjęcia inicjatyw i rozpoczęcie kontaktu z drugim człowiekiem spacerującymi w galerii.

Performans "Chcesz ze mną chodzić?" dotyczył porozumiewania, które odbywało się za pomocą gestu. W trakcie wystawy artystka nawiązuje również do innych sposobów kontaktowania się – korespondencji pisemnej oraz rozmowy. Każda następna instrukcja pomaga w coraz szerszym otwarciu się na drugiego człowieka. Pierwszy etap to zaproszenie do rozmowy przy wykorzystaniu pytań, podsuniętych przez Artystkę. Drugi etap to impuls do wykonywania gestów. Kończąc podróż po galerii każdy z nas może nakreślić kilka słów, które staną się częścią wystawy lub – wrzucone do specjalnej pocztowej skrzynki – dotrą bezpośrednio do artystki.

Zapraszamy! Wernisaż wystawy "Performans społeczny"! MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie! 20 października 2016, 18:00! Wstęp bezpłatny!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl