Wernisaż Wystawy "Pająk- Feniks" Małgorzata Drohomirecka

Wernisaż Wystawy "Pająk- Feniks" Małgorzata Drohomirecka
Główny motyw powieści, to wkraczanie młodej dziewczyny do życia społecznego, odrywanie i świadomość ról, które próbuje jej narzucić społeczeństwo oraz próby przekroczenia ich.
Gdzie?
Klub Żak
Aleja Grunwaldzka 195/197, 80-266 Gdańsk
Kiedy?
6 czerwca 2019 od 19:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Klub Żak w Gdańsku

Wystawa o nazwie Pająk-Feniks, to zbiór rysunków malarki o niepowtarzalnej wrażliwości- Małgorzaty Drohomireckiej. Drohomirecka jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych- Wydział Malarstwa w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego.

To powieść Izabeli Filipiak pod tytułem "Absolutna Amnezja", była jej inspiracją, dzięki której powstał nowy cykl rysunków. Główny motyw powieści, to wkraczanie młodej dziewczyny do życia społecznego, odrywanie i świadomość ról, które próbuje jej narzucić społeczeństwo oraz próby przekroczenia ich. Świat Marianny oscyluje pomiędzy domem, a szkołą, natomiast Marianna starała się nie pozwolić sobie na kolejne elementy zniewolenia. Celem szkoły jest zabijanie w dzieciach wrażliwości i nauka zapominania, natomiast dom to miejsce zawładnięte przez patriarchalny system z ojcem despotą na czele i matką, która na wszystko jest już obojętna. Taki świat w jakim przyszło dorastać dziewczynce, daje jej poczucie iż została ona ofiarą, jak Ifigenia u Eurypidesa. Wynikało z tego, że kobietę można złożyć jako ofiarę. Analizie mit Ifigenii poddała w swojej książce pod tytułem "Kobiety i duch inności" Maria Janion, która w owym micie zauważa pokrewieństwo pomiędzy morderstwem, a rytuałem. Z góry narzucone role czy to symbolu czy ofiary- uprzedmiotawiają. Jednakże w dalszej części powieści Izabela Filipiak sugeruje, że ofiarny stos, może być stosem na którym odrodzi się Feniks. Marianna dzięki swojej samoświadomości i ogromnej sile charakteru odrzuca rolę, które narzuca jej społeczeństwo i opuszcza dom rodzinny.

Decyzją ważną, a zarazem trudną dla Artystki było przejście z abstrakcji do przedstawienia figuratywnego. Poniekąd bliskie było jej malarstwo nie do końca określone, poddawane różnym interpretacjom, z drugiej jednak strony czuła, że potrzeba jej silniejszych i bardziej dobitnych sposobów, by móc wyrazić soje myśli. Dlatego też porzuciła abstrakcyjny język, ale nowego jeszcze wtedy nie ukształtowała.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Kiedy odwołamy się do dominującej kultury, nie sposób zignorować rolę chrześcijaństwa, która miała duży wpływ na to jak ukształtowała się zachodnia wizja kobiecości. Kobieca witalność i energia, zostały stłumione skutecznie przez chrześcijański Mesjanizm zmierzający ku śmierci i tłumiący tym samym także pogańską siłę życia. W momencie odcięcia od hierarchii patriarchalnej, można uświadomić sobie o wykorzenieniu ze swojej kultury i braku korzeni w jakiejkolwiek innej kulturze, co zawiesza nas w próżni, nie dając nam żadnych punktów odniesienia.

Drohomirecka ukończyła studia gdańską ASP- Wydział Malarstwa i Grafiki, tuż po tym jak złożyła dyplom z malarstwa u profesora Macieja Świeszewskiego, wyjechała do Londynu, tam też zamieszkała i podjęła pracę. W jej profesji leży malarstwo, grafika i film analogowy. Wielokrotnie udzielała się zarówno w wystawach indywidualnych zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii. Jej 16 mm film prezentowany był między innymi w Londynie w Apiary Studios podczas Festiwalu Nowych Filmów Eksperymentalnych.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 6 czerwca 2019 roku do Klubu Żak w Gdańsku o godzinie 19.00. Wstęp bezpłatny.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl