Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Nonsensowne technologie"

Wernisaż wystawy "Nonsensowne technologie"
 
Początek wielu teorii naukowych oraz wynalazków stanowi intuicja, dlatego „nonsensowność” aktywności Prohaski i Jasielskiego jest dość przewrotna.
gdzie?Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4, 30-702 Kraków
kiedy?19 października 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Przemysław Jasielski oraz Rainer Prohaska już od dwóch lat realizują koncepcję autorską, która zyskała nazwę: „nonsensowne technologie”. Projekt zakłada prezentację na wspólnych wystawach prac, które w sposób ironiczny kompilują sztukę z nauką ścisłą. MOCAK pokaże interaktywne obiekty, a także instalacje, które powstawały w okresie 2009–2017. Pozornie łączy je funkcjonalność (na przykład wykonywanie fotografii, pokazywanie czasu), jednak działanie to nie osiąga pożądanej wydajności. Intencji artystów nie stanowi konieczność i potrzeba prezentowania niezawodnych sprzętów, które dedykowane są produkcji masowej, lecz wyłącznie wskazywanie użytkownikom na możliwości jakie daje kreatywne podejście do osiągnięć techniki i nauki.

Początek wielu teorii naukowych oraz wynalazków stanowi intuicja, dlatego „nonsensowność” aktywności Prohaski i Jasielskiego jest dość przewrotna. Artyści udowadniają, że niczym nie skrępowana kreatywność wyprzedza myślenie racjonalne, zaś koncepcja naukowa wcale nie musi znaleźć uzasadnienia w praktycznym aspekcie. Artystyczna intryga polegająca na nadaniu pracom pozoru przedmiotów użytkowych wskazuje na wpływy technologii na nasze codzienne życie, a także upublicznia fakt, że maszyny, która coraz częściej stają się emocjonalnymi partnerami ludzi, mogą być jednocześnie jego podstępnym wrogiem.

Artyści prezentowani podczas wystawy to osobistości, które czerpią z nauk na wszelakie sposoby. Jasielski tworzy przestrzeń kontaktu zarezerwowaną dla sztucznej inteligencji. Obiekty i instalacje Jasielskiego przypominają samodzielnie myślące i czujące istoty. Empatia artysty wobec maszyny ma pokazywać wzmagające się uzależnienie człowieka współczesnego od nowoczesnych technologii. Prohaska, niczym „chuligan” z technologicznym zacięciem, udowadnia nam, że wynalazek może być niebezpieczny dla użytkownika. Prohaska prowokuje pytania o wpływ wynalazków na relacje społeczne człowieka. Obaj artyści spajają racjonalność zastosowanych metod z ironią i absurdem, pozwalają widzowi zerknąć na naukę z wnikliwego i krytycznego punktu widzenia.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatora, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, na wernisaż wystawy "Nonsensowne technologie". Otwarcie wystawy odbędzie się 19 października o godzinie 18:00 w siedzibie MOCAK-u przy ulicy Lipowej 4.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl