Wernisaż wystawy "Niezwykłe historie z Polski i Japonii"

Wernisaż wystawy "Niezwykłe historie z Polski i Japonii"
Na sto lat wzajemnych kontaktów składa się szereg niezwykle fascynujących literackich, a nawet filmowych, opowieści traktujących o ludziach.
Gdzie?
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Marii Konopnickiej 26, 30-302 Kraków
Kiedy?
14 kwietnia 2019 od 12:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Historię kontaktów japońsko-polskich, podobnie jak wszelakich międzypaństwowych kontaktów, można by opisać z pomocą relacji oficjalnych, jak między innymi: wzajemna wymiana dyplomatów, czy oficjalne wizyty polityków (prezydentów, premierów, pary cesarskiej). Także tworzą je relacje z dziedziny kultury, relacje wojskowe, czy też społeczne (współpraca wywiadów), zaś dziś mogą to być kontakty naukowe oraz biznesowe. Ale to, co sprawić może, iż stosunki japońsko-polskie są wyjątkowe pozostaje w odniesieniu do relacji międzyludzkich.

Na sto lat wzajemnych kontaktów składa się szereg niezwykle fascynujących literackich, a nawet filmowych, opowieści traktujących o ludziach. Właśnie oni, czyli konkretne osobowości oraz postaci, tworzą takie historie: dyplomaci, na przykład konsul ratujący życie Żydów w czasach wojennych - Chiune Sugihara, politycy, jak sam Józef Piłsudski, społeczni działacze, jak na przykład Lech Wałęsa, który stworzył "Solidarność", albo polski franciszkanin Zeno, który zajmuje się ludźmi bezdomnymi z Tokio, badacze, na przykład: Bronisław Piłsudski oraz artyści pokroju Andrzeja Wajdy. Nasza ekspozycja została przygotowana w formule samodzielnej konstrukcji, pomyślana została jako instalacja multimedialna, w której prócz artefaktów – „cytatów” pochodzących z różnych historii, pojawiają się nagrania dźwiękowe oraz filmowe i fotografie.

Wystawa w dwóch wersjach językowych: polskiej, która jest przeznaczona do zaprezentowania w Polsce oraz japońska, zaadresowana do odbiorców japońskich. Funkcjonalna i wygodna formuła tej wystawy pozwala, by zostały zaplanowane jej pokazy w licznych miejscach japońskich, jak: Tokio, Kobe, Kioto, Tsuruga, Kesennuma, jak również w kraju: po swojej premierze w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, znajdującym się przy ulicy Marii Konopnickiej 26, wystawa będzie prezentowana w warszawskim Muzeum Azji oraz Pacyfiku, zaś później w nieco mniejszych ośrodkach, jak między innymi: Gostków, Nowa Ruda i Żory. Wydarzenie odbędzie się już 14-go kwietnia 2019 roku, o godzinie 12:00 i jest ono bezpłatne.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl