Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu"

Wernisaż wystawy "Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu"
 
Ekspozycję podzielono na pięć sektorów. Noszą one dumną nazwę: Geneza i Klęska, Kreacja i Gloria oraz Splendor.
gdzie?Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
kiedy?5 czerwca 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMuzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma zaszczyt zaprosić na wernisaż, który odbędzie się 5 czerwca w Pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35 w Krakowie. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18:00 i stanowić będzie zapowiedź wystawy "Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu". Wystawa prezentuje oraz omawia średniowieczne i wczesnonowożytne losy Krakowa i Budapesztu.

Ostatnio Węgry stają się bardzo modne. To kraj świetnych win. Trudno się dziwić, Węgry mają przecież kilkusetletnią tradycję winiarską. Tokaj - to marka rozpoznawalna na całym świecie. Oprócz tego wymienić należałoby Langosza, który smakuje najlepiej po krzepiącej kąpieli w Balatonie. Przyjemności podniebienia to nie wszystko. W węgierskiej kulturze i tradycji znajdzie coś dla siebie także miłośnik strawy duchowej. Światowy rozgłos zyskała literatura Maraiego oraz muzyka Beli Bartoka i Ferenca Liszta. Kolejne pokolenia trenują spryt i inteligencję podczas gimnastyki umysłu, którą serwuje rozwikłanie kostki Erno Rubika.

Wystawa to owoc współpracy dwóch prężnych instytucji: Muzeum Historycznego w Budapeszcie oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wystawa "Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu" ukazany jest dynamiczny rozwój prezentowanych miast od momentu ich powstania, po nowożytne czasy. Na szczególną uwagę organizatorów zasługują procesy, zjawiska które dotyczą dwóch miast i w obydwu przypadkach miały podobny przebieg. Można zaryzykować stwierdzenie, że spacer salami wystawowymi to wędrówka dwoma sąsiadującymi ze sobą ścieżkami, które łączą się ze sobą, by zaraz znowu oddalić, a potem przybliżyć się i biec równolegle. Ta wizualizacja wspólnego podróżowania to dominujący element, który przewija się w ramach ekspozycji. Zakres tematyczny wystawy jest niezwykle szeroki.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Motyw przewodni ekspozycji to prezentacja tytułowych miast średniowiecznych na różnych etapach rozwojowych. Szczególnie podkreśla się wydarzenia oraz zjawiska spektakularne, które do dnia dzisiejszego obecne są w świadomości mieszkańców. Historyczna narracja została ubarwiona fragmentami barwnych i nadal żywych legend, które skutecznie oswajają trudne zagadnienia, tłumaczą skomplikowane procesy i wydarzenia. Miejskie tradycje, przechodzące z dziada pradziada, nadal są obecne w miejskiej egzystencji, dlatego też legendarne wątki znalazły swoje miejsce w przestrzeni muzealnej.

Ekspozycję podzielono na pięć sektorów. Noszą one dumną nazwę: Geneza i Klęska, Kreacja i Gloria oraz Splendor. Sektory ułożone są chronologicznie. Świadomie podkreślono i wyróżniono pewne wątki, które łączą po dziś dzień Kraków i Budę. Zwrócono uwagę na polityczne zależności między dynastią Jagiellonów i Andegawenów. Przywołano postać Stefana Batorego, polskiego króla oraz pana na siedmiogrodzkim zamku. Wystawa obejmuje także przedmioty związane z zakonem paulinów oraz zakonem karmelitów.

Kuratorzy wystawy zadbali o to, by wiedzę przekazać w sposób niebanalny. Odwiedzający z pewnością zwrócą uwagę na bryłowe modele oraz materiały wideo przygotowane w technice 3D. Zobaczyć będzie można ciekawe multimedialne rekonstrukcje miast oraz poszczególnych budowli. Dzięki tym zabiegom historia ożyje w wyobraźni każdego zwiedzającego. Wystawę przygotowano w ujęciu określonego schematu kolorów. Pozwala to na wyodrębnienie wielkich historycznych epok w dziejach Krakowa i Budapesztu. Serdecznie zapraszamy na podróż w krąg historycznych opowieści!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl