Wernisaż Wystawy „Na fali linorytu” Natalii Żuk

Wernisaż Wystawy „Na fali linorytu” Natalii Żuk
Kompozycje wielowarstwowe obrazów wyrażają także jej pogląd na rzeczywistość, iż każde zdarzenie to suma wielu składowych, a każda chwila ma inne znaczenie
Gdzie?
Dom Sztuki - GAK
Stryjewskiego W. 25, 80-607 Gdańsk
Kiedy?
20 września 2019 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Gdański Archipelag Kultury

Linoryt to technika, która pozwala autorce wystawy na wyrażanie emocji oraz na przetworzenie nadmiaru wrażeń. Jeśli chodzi o pracę, to w pierwszym jej etapie tworzy szybkie oraz dynamiczne szkice wprost na linoleum. Później są one porządkowane w trakcie procesu wycinania. Właśnie w taki sposób powstają matryce. Później z kolei autorka je drukuje, nakłada na siebie, nawarstwia, łączy liczne małe w jeden kawałek papieru. W taki właśnie sposób potem powstaną kompozycje bardziej dynamiczne.

To podejście jest również odejściem od technik tradycyjnych, gdzie jest odbijana jedna matryca w jednym czasie. Jednakże ta modyfikacja pozwala artystce na to, żeby dokonywać zmiany w pracach, a także eksperymentować. Kompozycje wielowarstwowe obrazów wyrażają także jej pogląd na rzeczywistość, iż każde zdarzenie to suma wielu składowych, a każda chwila ma inne znaczenie, zaś niezwiązane z pozoru elementy maja na siebie wzajemny wpływ. Podczas wystawy: „Linoryty na fali” zaprezentujemy Państwu prace artystki, jakie powstawały w ciągu ostatnich 4 lat. To cykle: "Miejska mozaika", "Deja vu" i dyplomowe "Sarajewskie impresje". Również pojawią się linoryty pochodzące z nieukończonej jeszcze serii, noszącej tytuł: „Myśli i wspomnienia” (rok 2019).

Natalia Żuk urodziła się w roku 1993, skończyła Grafikę (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, rok 2018). Pasją autorki jest poznawać świat, a także ludzi w nim żyjących, a przejawia się to oczywiście ciągłymi podróżami. Pracowała oraz mieszkała na przykład w: Bułgarii, Czechach i na Węgrzech (wolontariat w granicach programu, pod nazwą: Erasmus + i studia). W trakcie projektu węgierskiego w roku 2017 Natalia popularyzowała sztukę pośród mieszkańców społeczności wiejskiej przez tworzenie murali, jak również prowadzenie plastycznych warsztatów. Artystka pracowała także nad unikatową książką kucharską, jaka zawierała przepisy na potrawy regionalne i portrety oraz historie kucharzy, innymi słowy osób pochodzących ze społeczności lokalnej. W tamtym okresie Natalia zwiedzała tez dużą część Bałkanów. te podróże, a w szczególności Sarajewo stały się jakże silnymi inspiracjami artystycznymi. Owocem tych wycieczek jest cykl dyplomowany linorytów, noszący tytuł: „Sarajewskie impresje” (rok 2018), jaki ukazuje przeróżne oblicza wspaniałej stolicy Bośni oraz Hercegowiny, jak również wrażenia z Bałkańskiego Półwyspu. Artystka wzięła także udział w paru wystawach zbiorowych graficznego projektowania, czy malarstwa na gdańskiej ASP i różnych częściach Trójmiasta. Na szczególną uwagę zasługują indywidualne wystawy: fotografii (2015 rok - fotoreportaż „Nauczyciele- analiza”) Wojewódzka i Miejska Publiczna Biblioteka w mieście Gdańsk oraz linorytu z roku 2019 w Domu Zarazy - „Po kawałku”.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Obszary działań autorki wystawy to: projektowanie graficzne, grafika artystyczna, fotografia, ilustracja, jak również tworzenie poezji (w tym śpiewanej). Zaś od roku 2018 jest stałą bywalczynią trójmiejskich slamów poetyckich, recytuje gościnnie w poznaniu (2019 rok Mistrzostwa Slamu Poetyckiego). Kobieta ciągle się rozwija oraz odkrywa nowe inspiracje, ale wraca zawsze do swego linorytu.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 20-go września 2019 roku, do gdańskiego Domu Sztuki GAK, przy ulicy Stryjewskiego W. 25. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i jest bezpłatne. Organizator: Gdański Archipelag Kultury.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl