Wernisaż Wystawy Monika Szpener - Pokemony
Monika Szpener jest rzeźbiarką oraz pracownikiem naukowo-dydaktycznym, kierunek - Wzornictwo na Akademii Sztuki oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
Gdzie?
Nowa Kolonia
Aleja Grunwaldzka 51, 80-180 Gdańsk
Kiedy?
2 sierpnia 2019 od 19:00
Organizator
Kolonia Artystów

Pokemony - rzeźby postaci ze światowej polityki przedstawiane jako bohaterowie japońskiej gry komputerowej, która została zaprojektowana przez Nintendo. Zatem wizerunki Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Trumpa, Władimira Putina, Angeli Merkel i Kim Dzong Una zostały przez artystkę przerobione na "kieszonkowe, fikcyjne potwory". W tej realizacji artystka wyszła z założenia, iż współczesny nam świat polityki populistycznej jest rzeczywistością głęboko medialną oraz symulowaną, konstruowaną według wzoru produktów popkultury, jak gry komputerowe, czy komiksy. Nie ma tutaj miejsca na jakiekolwiek niuanse, wątpliwości, dyskusje oraz refleksje, a głownie na zaangażowanie w jakże trudne społeczne sprawy. Za to są dwie strony konfliktu: narysowani grubą kreską bohaterowie, którzy posiadają internetowe memy w zamian za ludzkie twarze oraz odwiecznie tocząca się walka dobra i zła. Jest to świat kosmicznych proporcji i kontrastów, w jakim do niemalże wszystkiego przykładane są moralne kategorie.

Monika Szpener jest rzeźbiarką oraz pracownikiem naukowo-dydaktycznym, kierunek - Wzornictwo na Akademii Sztuki oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, miasta Szczecin. Skończyła magisterskie studia, a także doktoranckie, kierunek Rzeźba na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, miasto Toruń. Prócz dydaktycznej pracy zajmuje się ona rozumianą dość szeroko rzeźbą, a także działaniami przestrzennymi. Tworzy przy tym interdyscyplinarne instalacje, prace w stylu re-design i site-specyfic, czy też monumentalne obiekty. Zrealizowała również szereg dedykowanych artystycznych projektów dla prywatnym podmiotów, jak i współpracując z kulturalnymi instytucjami. Jest także autorką licznych indywidualnych i zbiorowych wystaw. Uczestniczyła w festiwalach artystycznych, tak w Polsce, jak i poza nią.

Stypendystka Ministra Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego. Ponad to kuratorka artystycznych wydarzeń. Kuratorka i pomysłodawczyni Remondis Art Corner (Szczecin), jak również miejsca w przestrzeni, w którym były organizowane monumentalne obiekty rzeźbiarskie. Kuratorka Galerii szczecińskiej Jedna/Druga (od roku 2017).

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy Moniki Szpener, który odbędzie się już 2-go sierpnia 2019 roku, w gdańskiej Nowej Kolonii, znajdującej się przy Alei Grunwaldzkiej 51. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl