Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Wernisaż wystawy "Liban i Płaszów – nowa archeologia"

Wernisaż wystawy "Liban i Płaszów – nowa archeologia"
Większość z tych elementów z czasem uległa naturalnemu procesowi erozji. Przyroda zrównała je do jednego, wspólnego poziomu.
Gdzie?
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4, 30-702 Kraków
Kiedy?
27 kwietnia 2017 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

W prezentowanym podczas wystawy projekcie noszącym tytuł "Liban i Płaszów – nowa archeologia" artystka Diana Lelonek rozważa skomplikowaną historię dwóch przestrzeni krakowskich, które nie często stają się podmiotem dyskursu. Diana Lelonek studiuje bogactwo śladów, które pozostawione zostały przez człowieka i naturę.

Tropów tych artystka szukała w terenie należącym do kamieniołomu Liban oraz płaszowskiego obozu koncentracyjnego. Prace opierają się na procesach, które obserwować można w przyrodzie, opierają się również na wnioskach, które można wysnuć po analizie obrazu zmian. Ta transformacja mówi sporo o historii tych miejsc. Artystka poszukuje śladów odległej prehistorii oraz trudnej nowszej historii. W pracy badawczej uwzględnia także aktualne sposoby na wykorzystanie obu miejsc.

W trakcie autorskich badań Diana Lelonek odkryła oraz przeniosła do przestrzeni galerii eksponaty tak różne, jak jurajskie skamieliny, ślady istnienia obozów pracy zakładanych podczas drugiej wojny światowej, zagubione elementy służące do scenografii filmu Stevena Spielberga pod tytułem "Lista Schindlera" oraz oczywiście śmieci, które uparcie pozostawiają natrętni spacerowicze. Większość z tych elementów z czasem uległa naturalnemu procesowi erozji. Przyroda zrównała je do jednego, wspólnego poziomu. Stały się jedną archeologiczna płaszczyzną: skamielina, element scenografii, porzucona puszka. Teraz pełnią funkcję archeologicznych okazów, odkrywanych oraz poddawanych refleksji. Często budują narrację wokół wojennej i powojennej mentalności mieszkańców. To zapis czasów oraz przemian. Archeologiczne eksponaty realizują także aktualną funkcję tego obszaru, czyli przestrzeni, w której wyrażana jest zbiorowa pamięć.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Projekt realizowany przez Dianę Lelonek ma wyraźny badawczy charakter i został zaproponowany i rozpoczęty przez Gordona MacDonalda, kuratora wystawy. Działania te towarzyszyły krakowskiemu Miesiącu Fotografii. Aż do momentu inauguracji wystawy artystka stale mierzyła się z miejscami, ich historią oraz współczesnymi funkcjami. Dlatego należy uznać, że wystawa "Liban i Płaszów – nowa archeologia" to pierwsza, choć na pewno nie ostateczna prezentacja efektów zainteresowań Lelonek tymi zagadnieniami oraz tymi terenami.

"Liban i Płaszów – nowa archeologia" - podczas wystawy zaplanowano tematyczne spacery. Uczestnicy będą eksplorowali różne ścieżki: historyczne, geologiczne i antropologiczne.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatora, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wernisaż wystawy zaplanowano na 27 kwietnia, na godzinę 18:00. Odbędzie się w siedzibie MOCAK-u przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl