Wernisaż Wystawy 'Kobra" Wiki Krauz
Artystka czasami rysuje sobie, jak to się mówi do szuflady, innym zaś razem wprost do prasy. Artystka lubi absurdy oraz zdecydowane kolory.
Gdzie?
Klub Żak
Aleja Grunwaldzka 195/197, 80-266 Gdańsk
Kiedy?
1 sierpnia 2019 od 19:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Klub Żak w Gdańsku

Wystawa Kobra jest zbiorem najnowszych ilustracji i grafik Wiki Krauz, która jest ilustratorką, animatorką kultury, antropolożką oraz feministką. Czasami rysuje sobie, jak to się mówi do szuflady, innym zaś razem wprost do prasy. Artystka lubi absurdy oraz zdecydowane kolory.

Rysowanie pozwala jej zachować higienę umysłową. Wówczas czuje się ona właśnie tak, jakby robiła jogiczną kobrę. W leżeniu na brzuchu, unosząc głowę do góry, wspiera się na swych przedramionach i patrzy w górę. Jedna z ulubionych pozycji autorki wystawy. Część jej prac powstaje, po prostu, dla zabawy, ponieważ czasami za bardzo poważnie traktuje sama siebie. Tworząc coś od siebie, chociaż na krótką chwilę łapie dystans. Rysuje ona również ilustracje do prasy, często do artykułów zaangażowanych w danym sensie społecznie. Ważne są dla artystki sprawy osób posiadających doświadczenie bycia kobietą, nienormatywnych, LGBT+, queerowych. Lubi, ponad to, niuanse, róż oraz kamp. Już będąc w podstawówce ten kolor zapadł jej w pamięci, wpadł w oko, bo wówczas z całą pewnością inspirowała się słodką Barbie. Obecnie różowy wtapia się w jej ciało, otula je oraz jest zespolony z nim. Imituje skórę, a także posiada niesamowity feministyczny potencjał. Główną inspiracją dla artystki jest sztuka dzieci oraz dla dzieci, Tara Booth, Brecht Evens, David Hockney, Greta Serra, James Daw, społeczno-polityczne sytuacje, feminizm, knajpy azjatyckie oraz jej osobisty partner.

Wika Krauz zdobyła wyróżnienie w konkursie, który został zorganizowany dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, pod hasłem: „Różnorodność to sztuka” - plakat został zaprezentowany podczas wystawy pokonkursowej w Instytucie Polskim, rok 2018, Berlin. Artystka wzięła czynny udział podczas Targów Plakatu pod czujnym okiem oraz patronem Andrzeja Pągowskiego, rok 2018. Współpraca dotychczasowa: Magazyn Kontakt, Mały Format, Codziennik Feministyczny, Magazyn Wizje, K MAG, Szajn, Girls To The Front oraz The Peachy Mag.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Na wernisaż wystawy zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 1-go sierpnia 2019 roku, do Gdańskiego Klubu Żak, znajdującego się przy Alei Grunwaldzkiej 195/197. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 i jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl