Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Kimono. Forma. Wzór. Rzecz do noszenia"

Wernisaż wystawy "Kimono. Forma. Wzór. Rzecz do noszenia"
 
Użyte w kimonie obrazy są pięknymi, barwnymi dekoracjami, mającymi często znaczenia symboliczne.
gdzie?Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Marii Konopnickiej 26, 30-302 Kraków
kiedy?11 lutego 2018 od 12:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMuzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

W zeszłym roku Muzeum Manggha zdobyło ciekawe kimona oraz pasy obi, a także akcesoria pasujące do japońskiego tradycyjnego stroju. Wszystko to za sprawą kolekcji, które dla Muzeum podarowały panie: Małgorzata Olejniczak i Reiko Nagakura. Pozostajemy zatem bardzo wdzięczni naszym darczyńcom, a w związku z tym zaprezentujemy Państwu, na naszej nowej wystawie, ciekawe obiekty pochodzące z tych zbiorów.

W tradycyjnym stroju japońskim różnorodność jest osiągana przez wykorzystywanie licznych rodzajów wzorów oraz tkanin. Natomiast zdobienia wykonuje się ręcznie, albo maszynowo są pozyskiwane na różne metody: tkaniem, malowaniem, lub przy użyciu haftu. Ręczne przygotowanie materiałów na kimono dziś odbywa się w specjalnych warsztatach, często także wykorzystuje się pomoc komputerów i maszyn. Formy proste w kimonach pozwalają skupić się na ich dekoracjach. Przy tworzeniu motywów oraz wzorów bardzo wyszukanych ważna jest pomysłowość projektanta i stosowanie licznych technik. Wszystko to doprowadziło do tego, iż kimono jest jedną z najwspanialszych form sztuki japońskiej, zaś kolejne epoki wykreowały jego różnorakie style.

Użyte w kimonie obrazy są pięknymi, barwnymi dekoracjami, mającymi często znaczenia symboliczne. Twórcy kimon chętnie sięgają po przedstawienia zmieniającego się z porami roku otoczenia przyrody i natury: zwierząt, roślin, fal, wyobrażeń wody, płatków śniegu, czy też chmur. Również charakterystyczne są kompozycje, które opierają się na zawiłych geometrycznych wzorach, nawiązujących zwykle do kształtów, które występują w naturze, jak na przykład: zygzaki, pasy i kratki. Projekty wzorów zawsze stanowią kompozycję ściśle przemyślaną i nawet jeżeli kimono zmieni swój kształt w momencie założenia, dla oczu zostanie widoczne to, co najważniejsze i najciekawsze.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Dziś zapraszamy, aby spojrzeć na nasze pasy obi oraz kimona, zwracając szczególną uwagę na ich dekoracyjność, która zawiera się w prostej formie. Chcielibyśmy, aby w czasie konsumpcjonizmu, nasza wystawa stała się zaproszeniem do przetwarzania form, czerpania inspiracji, a także przetwarzania kompozycji i dekoracji, jak również koloru w swoich twórczych działaniach oraz wyrażaniu siebie przez modę, otaczające przedmioty, czy ubiór.

Na wernisaż wystawy, pt.: "Kimono. Forma. Wzór. Rzecz do noszenia" zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 11-go lutego 2018 roku, do krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, znajdującego się przy ulicy Marii Konopnickiej 26. Wydarzenie jest bezpłatne, a rozpoczniemy je o godzinie 12:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl